Nazwa:Apteka | koncert
Miejsce:Łykend Klub Muzyczny
Adres:

ul. Podwale 37/38, 50-029 Wrocław

Termin: 20:00 czwartek 8 marca 2012
Cena: 25.00 zł do 35.00 zł

 

Apteka | koncert


Promocyjny koncert nowej płyty "Od pacyfizmu do ludobójstwa"
goście: James Morton (Herbaliser), Agim Dżeljilji (Oszibarack) i inni

1983-1993
Powstał w 1983 roku w Gdyni z inicjatywy Jędrzeja "Kodyma" Kodymowskiego (śpiew, gitara) i Macieja Błasiaka śpiew, gitara, bas, klawisze, trąbka. Do 1987 roku w grupie występowali m.in. Jacek Łada (perkusja), "Siwy" (saksofon), Ewa Golianek (śpiew, instrumenty klawiszowe) oraz Małgorzata Bachora (chórki). W 1987 do "Kodyma" dołączył nowy perkusista Maciej Wanat, znany z występów w grupie Bóm wakacje w Rzymie. W tym samym roku "Kodym", Maciej Błasiak, Maciej Wanat, Ewa Golianek i Małgorzata Bachora nagrali utwory "Synteza" i "AAA...", wydane rok później na kompilacji pt. Gdynia. Pod koniec roku 1988 Apteka liczyła już tylko dwóch członków tj. Jędrzeja Kodymowskiego (gitara, śpiew) i Macieja Wanata (perkusja), którzy zrealizowali pierwszy album pt. Big Noise, wydany dopiero w 1990 roku. Jeszcze w 1988 roku do grupy dołączyli gitarzysta Janusz Sokołowski oraz basista Marcin Ciempiel współpracujący poprzednio z grupami Oddział Zamknięty, Fotoness, Tilt i Maanam. W tym składzie grupa realizuje wydany w 1992 roku album pt. Narkotyki, zrealizowany we współpracy z Adamem Toczko, właścicielem Modern Sound Studio. W tym samym składzie w 1993 roku zespół nagrał płytę Urojonecałemiasta, która została wydana jedynie na kasecie, mimo że kontrakt z wytwórnią SPV Poland obejmował również wydanie jej w formie CD. Po latach "Kodym" wygrał proces z wytwórnią dzięki któremu dostał odszkodowanie i prawa do materiału. W nocy z 15 na 16 maja 1993 roku w wypadku samochodowym zginął Maciej Wanat. Po występie na festiwalu Jarocin '93 (Wanata zastąpił Włodzimierz Tafel) działalność zespołu została zawieszona.

1994-1998
W 1994 po namowach basisty Olafa Deriglasoffa, "Kodym" reaktywował Aptekę. W składzie znaleźli się również perkusista Jacek Stromski i gitarzysta Piotr Nalepa, który jednak później wybrał grę w zespole swojego ojca, Tadeusza. Trzyosobowy skład nagrał w 1995 roku album Menda. Więcej na nim słychać punku, choć pozostała charakterystyczna dla zespołu psychodelia. Powstały teledyski do utworów "Gdynia Nocą" oraz "Synteza". W 1996 roku zespół nagrał album Spirala, na którym zawarte są nowe wersje utworów znanych z poprzednich płyt. Niedługo po jego nagraniu zespół opuścił Olaf Deriglasoff. Jego miejsce zastąpił Sławomir Czarnota, jednak Apteka nie prowadziła działalności. W 1998 roku "Kodym" zawiesił zespół i wyjechał na półroczną podróż po Ameryce Południowej. Po powrocie "Kodym" próbował uruchomić Aptekę, jednak żaden skład nie utrzymał się długo[1]. W 2003 roku nakładem wytwórni Sonic Records ukazał się CD Psychedelic Underground. Zawierał on wszystkie utwory z wydanej w 1993 kasety Urojonecałemiasta i kilka utworów z Narkotyków. Album ten nie jest autoryzowany przez zespół, podobnie jak kaseta Live '92.

2003-obecnie
W marcu 2003 grupa wznowiła działalność. Cztery miesiące później muzycy ("Kodym", basista Jacek Żołądek oraz perkusista Grzegorz Puzio) nagrali we wrocławskim studiu dwa utwory: "Korowód" i "Zagłada robactwa" ("Korowód" trafił na winylową wersję albumu Menda). W 2007 "Kodym" z nowym składem zespołu (basista Marcin Ciempiel i perkusista Artur Hajdasz) nagrał album Apteka. W czerwcu tego samego roku znowu nastąpiły personalne zmiany w grupie, przez co wiele koncertów zostało odwołanych. Miejsce Ciempiela zajął basista Janek Witaszek, a Hajdasza perkusista Marcin Słomiński. W tym składzie 29 czerwca 2007 Apteka zagrała koncert na Heineken Open'er Festival w rodzinnej Gdyni. W 2009 Słomińskiego zastąpił Seweryn Narożny. W 2010 muzycy nagrali nową płytę Tylko dla..., która ukazała się pod koniec czerwca.

źródło: wikipedia.pl



Dodaj do:

Mapa






Sprawdź » Food&Drink we Wrocławiu! | Sprawdź » Noclegi we Wrocławiu!   

© 2008 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl
email marketing