| Nazwa: | Cafe noire | Panorama Kina Światowego |
| Miejsce: | Kino Helios |
| Adres: | ul. Kazimierza Wlk. 19a-21, 50-077 Wrocław |
| Cykl: | 10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty |
| Termin: | 15:45 niedziela 1 sierpnia 2010 |
| Cena: | 15.00 zł |
Cafe noire | Panorama Kina Światowego
Cafe noire
Kape neuwareu
reż. Jung Sung-Il / Korea Południowa 2009 / 197’
napisy: polskie i angielskie
Obsada
Shin Ha-Kyun, Moon Jung-Hee, Kim Hye-Na, Jung Yu-Mi, Jung In-Sun, Yozoh
Opis filmu
Film zainspirowany Białymi nocami Dostojewskiego i Cierpieniami młodego Wertera Goethego. Young-Soo, nauczyciel muzyki, pogrąża się w namiętności do matki swojej uczennicy. Ich romans przerywa powrót męża Mee-Yeon z zagranicy. Inna kobieta o tym samym imieniu bezskutecznie zabiega o zainteresowanie Young-Soo. Bohaterowie błądzą wśród własnych uczuć, powtarzając frazy o przeznaczeniu i samotności. Miłość jest tu powiązana z dręczącym cierpieniem, niemożnością spotkania, pragnieniem niemożliwym do zaspokojenia. Narrację uzupełniają obrazy współczesnego Seulu: parki, aleje, budynki, fotografowane w długich, chłodnych ujęciach. Jednym z głównych bohaterów staje się muzyka – od Beethovena po współczesne koreańskie zespoły – przekazująca treści, których nie są w stanie wypowiedzieć filmowe postaci.
Reżyser-krytyk nie ukrywa zamiłowania do światowej literatury i kina. Miesza estetyki, wplata do filmu liczne cytaty i nawiązania – w tym do twórców takich jak Hong Sang-Soo, Park Chan-Wook czy Kim Ki-Duk, dzięki czemu Café Noir staje się kompendium ostatniej dekady koreańskiej kinematografii i erudycyjną grą dla świadomego widza.
Jagoda Murczyńska
Panorama Kina Światowego
Biała przestrzeń, Cafe noire, Carlos, Czarni, Domena, Dzień, w którym Bóg odszedł, Dziwny przypadek Angeliki, Gąsienica, Hadewijch, Jej droga, Kobieta w ogniu szuka wody, Księżniczka Montpensier, Moje szczęście, Myśliwy, Mój pies Tulip, Na gorąco, O bogach i ludziach, Phobidilia, Portugalska zakonnica, Puzzle, Pułapka na kraby, Synu, synu, cóżeś ty uczynił?, Szepty na wietrze, Szlag trafił sprawiedliwość!, Sławni i martwi, Tetro, To już lato, Treść, Valhalla Rising, Wkraczając w pustkę, Wtorek, po świętach, Wyśnione miłości, Zły porucznik, Łagodny potwór – projekt Frankenstein, Życie z wojną w tle
