Galeria Mieszkanie Gepperta

ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2, 50-069 Wrocław


Nazwa:Galeria Mieszkanie Gepperta
Adres:

ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2, 50-069 Wrocław

Kontakt:

tel. +48 71 343 66 36 www.mieszkaniegepperta.pl

Galeria Mieszkanie Gepperta


We Wrocławiu, mieście o ogromych aspiracjach wizerunkowych, istnieje zadziwiający deficyt miejsc i przedsięwzięć związanych ze współczesną kulturą i sztuką oraz towarzyszącą im krytyczną myślą.

Mieszkanie Gepperta, będąc odpowiedzią na ten deficyt, chce jednocześnie dociekać przyczyn zastanej sytuacji. Dlatego istotnym wątkiem działań w nim prowadzonych jest ciągłe pytanie: co to znaczy być artystą, intelektualistą, czy też po prostu człowiekiem usposobionym krytycznie w warunkach, które określa rzeczywistość zorientowanej na zysk i rozrywkę kultury masowej? Czy krytyczne (i wrażliwe) postawy są jeszcze potrzebne? Czy też, być może, zostały wyeliminowane przez wszechobecną medialność – przejaw ponowoczesnego "utowarowienia" wszystkich niemal przestrzeni życia?

U źródeł powstania Mieszkania Gepperta leżała niezgoda na rzeczywistość, w której bylejakość, bezrefleksyjność i sztampa biorą górę, w której schemat zwycięża oryginalną myśl. W Mieszkaniu wciąż od nowa sprawdzamy nośność poglądów i zasadność stawianych tez. Prowadzimy ożywioną polemikę, eksponujemy artystyczne projekty wymykające się jednoznacznym klasyfikacjom. Zapraszamy do współpracy ludzi postrzegających współczesny świat z perspektywy pełnego w nim zanurzenia, a mimo to – krytycznie.
Ludzi potrafiących interpretować procesy współczesności na swój własny, autorski sposób.
Zadaniem Mieszkania Gepperta jest pytać i nie oczekiwać łatwych odpowiedzi. Stwarzać sprzyjającą polemice atmosferę. Starać się wreszcie budować tę demokrację, która wykracza poza – przywołaną przez Ulricha Becka – "ekspertokrację". Demokrację realizującą się w otwartej debacie o stanie współczesnego świata.

Mieszkanie przy ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2 było przez szereg lat domem i pracownią Eugeniusza Gepperta oraz jego żony, Hanny Krzetuskiej - artystów, którzy na trwałe wpisali się w kulturalną historię Wrocławia.
Prof. Eugeniusz Geppert, założyciel i pierwszy Rektor wrocławskiej PWSSP, zgromadził w powojennym Wrocławiu kadrę twórców i pedagogów, inicjując w ten sposób powstanie aktywnego środowiska artystycznego. Koncentrował się jednocześnie na własnej pracy twórczej i organizowaniu grupy artystycznej znanej jako Szkoła Wrocławska. Do końca życia pozostał mistrzem i przyjacielem dla studentów i współpracowników – przyjmował ich w swojej pracowni, dyskutował, radził, dzielił się doświadczeniem. Poczucie humoru i żywiołowość Profesora na zawsze zapisały sięw pamięci wielu osób.
Malarka Hanna Krzetuska-Geppertowa znana jest przede wszystkim dzięki zainicjowaniu ogólnopolskiego Konkursu im. Eugeniusza Gepperta.

Wejście do galerii od podwórza (w miejscu, które wskazuje strzałka); głównymi drzwiami tylko przed wykładami lub wernisażem.


Dodaj do:

Mapa
Komentarze


Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
 

© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing