I Festiwal Festiwali "Komedia Roku"


Nazwa:I Festiwal Festiwali "Komedia Roku"
Termin:2016-06-20 - 2016-06-26

I Festiwal Festiwali "Komedia Roku"


Będzie to pierwsza edycja jedynego w swoim rodzaju ogólnopolskiego festiwalu wybierającego najlepszy, według publiczności oraz jury, spektakl komediowy ubiegłego roku. Dobierając repertuar naszego przeglądu kierowaliśmy się przede wszystkim wartością artystyczną i profesjonalnym poziomem realizacji spektakli, reprezentujących niezmiernie wymagający gatunek aktywności teatralnej, jaką jest bez wątpienia sztuka prezentacji komedii w szlachetnym i atrakcyjnym wymiarze.

Podczas festiwalu widzowie będą mogli obejrzeć spektakle grane na scenach kilku znakomitych polskich instytucji artystycznych. Wiele z tych przedstawień mogła obejrzeć publiczność w miastach poza macierzystą siedzibą prezentujących je teatrów. To znacznie zwiększa ich ogólnopolską rangę jednocześnie znakomicie świadcząc, par excellence, o ich atrakcyjności i sile oddziaływania.

Biorąc pod uwagę klasyczny podział gatunków teatralnych na tragedię, dramat oraz komedię chcielibyśmy uczcić ten trzeci, naszym zdaniem czasem zbyt lekceważony i niedoceniany. Dramatów i tragedii pod dostatkiem dostarcza nam otaczająca nas rzeczywistość. Organizując święto komedii, pragniemy przywrócić jej miejsce wśród sztuk najważniejszych, najszlachetniejszych i po prostu, po ludzku, użytecznych dla każdego widza, wspomagając jego „układ nagrody”, dostarczając godnej rozrywki, okraszając ją nierzadko głębokimi przemyśleniami na temat naszych ludzkich ułomności i przywar. W końcu taka jest przecież geneza i potrzeba powstawania komedii od zarania dziejów, dobitnie świadcząc o ich ponadczasowości i aktualności. Może to banalne ale niewiele zmieniliśmy się przez setki lat. Nasza „komedia ludzka” trwa i prawdopodobnie będzie towarzyszyła naszemu gatunkowi przez pokolenia.

Naszym marzeniem jest aby organizowana przez nas czerwcowa impreza była I Festiwalem Komedia Roku. Mamy nadzieję na następne jej edycje w kolejnych latach. Chcielibyśmy aby kiedyś stała się trwałym fragmentem kulturalnej mapy naszego miasta.

Dodatkowa okolicznością wspierającą znacząco naszą ideę jest ogromna rola i wzmożony prestiż naszego miasta jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Powoduje to, że wielu europejczyków, reprezentujących nasz kraj ale i tych spoza jego granic, w sposób wyjątkowy okazuje nam szczególne zainteresowanie.

Jest to prawdopodobnie kolejny argument za organizacją imprezy, która wpisuje się w obraz prezentujący stolicę Dolnego Śląska jako centrum różnych działań w obrębie szeroko pojętej kultury, także artystycznej.

Tym bardziej, że przewidujemy szereg imprez około festiwalowych/tenisowy turniej gwiazd filmu i teatru, recitale wybitnych twórców, spotkania z wykonawcami/, które spowodują, że będzie o nas słychać, widać i będzie się o nas mówić. Biorąc pod uwagę nasze wieloletnie doświadczenia jako instytucji stojącej na straży dobrego humoru obywateli Wrocławia jesteśmy przekonani, że nie zawiedziemy wszystkich widzów, którzy zainteresują się naszym projektem.

Ogromnie ważną rzeczą podczas organizacji festiwalu teatralnego jest powołanie jego jury. Z ogromną satysfakcją możemy stwierdzić, że w jego pracach będą uczestniczyć wybitni twórcy i luminarze kultury polskiej na czele z wybitnym teatrologiem, obywatelem naszego miasta, Panem Profesorem Januszem Deglerem.
W jury zasiądą również reżyser Pan Waldemar Krzystek, aktorka Emilia Krakowska i dyrektor artystyczny Paweł Okoński, którzy wybiorą najlepszą aktorkę, aktora i spektakl.

Dodaj do:


© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing