Jazztopad 2017


Nazwa:Jazztopad 2017
Termin:2017-11-17 - 2017-11-26

Jazztopad 2017


JAZZTOPAD FESTIVAL Wrocław, 17–26 listopada 2017    
Dookoła świata z festiwalem Jazztopad

Kolejny pracowity rok za nami i cieszę się ogromnie, że festiwal Jazztopad ponownie będzie miejscem spotkań kultur z różnych zakątków świata.   Pięć lat temu po raz pierwszy zaprezentowaliśmy koncerty polskich artystów pod szyldem „Jazztopad Festival Presents” w Korei Południowej. Kolejne zagraniczne edycje odbyły się we współpracy m.in.  z festiwalami i klubami w Japonii, Turcji i Meksyku.

W tym roku po raz trzeci, przy wsparciu Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Jazztopad Festival Presents odbędzie się w Ameryce Północnej. Podczas pięciu festiwalowych dni będziemy  w najważniejszych klubach i salach stolicy jazzu: Jazz at Lincoln Center – Dizzy’s Club, National Sawdust, Jazz Gallery, Joe’s Pub i Alwan for the Arts. Nawiązalismy również współpracę z prestiżową salą koncertową Kennedy Center for the Performing Arts w Waszyngtonie. Wrócimy też do naszych kanadyjskich przyjaciół z Vancouver i Victorii.

Oprócz tego, że zaprezentują się stałe składy: Masecki/Rogiewicz, Wójciński/Szmańda Quartet, Stryjo i Lutosławski Quartet, w ramach tej edycji z nowymi utworami wystąpi Erik Friedlander, odbędzie się również amerykańskie prawykonanie kompozycji zamówionej przez Jazztopad u Marka Feldmana. Oczywiście nie zabraknie koncertów w mieszkaniach, które to koncerty są swoistym znakiem rozpoznawczym festiwalu.  Długoletnia przyjaźń z dyrektorem festiwalu w Tel Awiwie zaowocuje natomiast prezentacją Jazztopadu w stolicy Izraela 13 lipca w klubie Zappa.

Listopadowa, czternasta już edycja Jazztopadu we Wrocławiu będzie obfitować w ważne premiery  i występy znakomitych artystów – zarówno młodych, jak i już od dawna cenionych.  Festiwal rozpocznie się od premiery płyty Macieja Obary, który jako trzeci artysta w historii polskiego jazzu został zaproszony do współpracy przez samego Manfreda Eichera z ECM (do tej pory tego zaszczytu dostąpili tylko Tomasz Stańko i zespół Marcin Wasilewski Trio). Cieszy mnie ogromnie ta płyta, bo kwartet Macieja jest dla mnie jednym z najważniejszych zespołów w Europie. Dodatkowym smaczkiem jest to, że artyści poznali się w ramach projektu Take Five: Europe, którego partnerem był festiwal Jazztopad.

Tego samego dnia swoje prawykonanie będzie miała kompozycja Terence’a Blancharda, inspirowana twórczością Herbiego Hancocka, który wystąpi na finał festiwalu. Utwór Terence’a Blancharda został zamówiony wspólnie przez festiwal Jazztopad, Los Angeles Philharmonic i London Jazz Festival.

Pierwszy weekend festiwalu przyniesie kolejną premierę: utwór Vijaya Iyera napisany dla Lutosławski Quartet, a także koncert zespołu, który jest dla mnie jednym z ważniejszych odkryć ostatnich miesięcy – Shabaka And The Ancestors.  Tworząc program festiwalu, najwięcej uwagi staram się poświęcać artystom, którzy nie są być może najbardziej rozpoznawalnymi muzykami w świecie jazzu, ale dla mnie koncerty w ich wykonaniu to często najciekawsze wydarzenia festiwalowe. Tegoroczna edycja po raz kolejny zaprezentuje muzyczne odkrycia w ramach kontynuacji projektu Melting Pot Made in Wrocław – w koncercie udział wezmą francuski zespół Watchdog i wrocławscy improwizatorzy.

Jeden dzień będzie poświęcony składom polsko-skandynawskim. Wielu świetnych polskich jazzmanów wyjechało kilka lat temu na studia do Danii i podczas kilku lat tam spędzonych stworzyło znakomite składy, które zagrają w NFM.

We współpracy z Vancouver International Jazz Festival zaprezentujemy kolektyw Pugs & Crows,  a kolejna premierowa kompozycja zabrzmi podczas koncertu duetu Kris Davis i Benoît Delbecqa.

Po raz pierwszy w Polsce wystąpi kwartet wybitnej wiolonczelistki z Chicago Tomeki Reid. W składzie tego zespołu występuje m.in. jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci sceny nowojorskiej – gitarzystka Mary Halverson.

Zajrzymy także do Bułgarii, w której zdecydowanie najciekawszym wykonawcą sceny etnoimprowizowanej jest obecnie Theodosii Spassov. Ten wirtuoz fletu kaval wystąpi dla nas ze swoim recitalem.  W programie festiwalu nie zabraknie koncertów w mieszkaniach, warsztatów, spotkań z artystami, projekcji filmów i poranków jazzowych dla najmłodszych (we współpracy z Kinem Nowe Horyzonty).

Zapraszam również na energetyczne jam sessions do klubu festiwalowego, którym ponownie będzie Klubokawiarnia Mleczarnia. 
Do zobaczenia w listopadzie! 
Piotr Turkiewicz
Dyrektor artystyczny Jazztopad Festival

mat. org.

Dodaj do:


© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing