Kościół (Bazylika) św. Elżbiety

ul. Św. Mikołaja 1, 50-125 Wrocław


Nazwa:Kościół (Bazylika) św. Elżbiety
Adres:

ul. Św. Mikołaja 1, 50-125 Wrocław

Kontakt:

tel. +48 71 343 16 38

Kościół (Bazylika) św. Elżbiety


Kościół św. Elżbiety należy do najcenniejszych zabytków sztuki, jakie znajdują się we Wrocławiu. Jego monumentalna wieża dominuje w panoramie miasta, jest rozpoznawalnym i charakterystycznym elementem jego najwartościowszej części - Rynku. Świątynia jest najlepszym przykładem śląskiej architektury sakralnej XIV wieku.

Jest to trzynawowa bazylika z dziesięcioma przęsłami i nawami bocznymi zamkniętymi od wschodu trójbocznie. Przy jej pd.-zach. narożniku - dostawiona jest od południa pięciokondygnacyjna wieża mierząca przeszło 90 metrów, wokół świątyni rozciąga się rząd średniowiecznych kaplic. Wysokość nawy głównej wynosi 29,7 metrów, jej szerokość - 10,2 metrów, a długość - 66 metrów. Nawy boczne mają szerokość 5,5 metrów, wysokość - 13 metrów

Jest to trzynawowa bazylika z dziesięcioma przęsłami i nawami bocznymi zamkniętymi od wschodu trójbocznie. Przy jej pd.-zach. narożniku - dostawiona jest od południa pięciokondygnacyjna wieża mierząca przeszło 90 metrów, wokół świątyni rozciąga się rząd średniowiecznych kaplic. Wysokość nawy głównej wynosi 29,7 metrów, jej szerokość - 10,2 metrów, a długość - 66 metrów. Nawy boczne mają szerokość 5,5 metrów, wysokość - 13 metrów.

Gotycka architektura ko ścioła cechuje się wyraźną surowością i dostojeństwem. Wnętrze świątyni dało schronienie ogromnej ilości cennych dzieł sztuki. Wśród nich najwartościowszymi są gotyckie sacramentarium i stalle w opartii prezbiterium oraz wczesnobarokowy ołtarz i ambona. Na ścianach zewnętrznych kościoła oraz w jego nawach i kaplicach znajdują się najlepsze przykłady śląskiej rzeźby nagrobkowej. Wspaniałe i okazałe epitafia oraz pomniki nagrobne upamiętniają dawne elity Wrocławia i Śląska.

Gromadzą się tutaj na swoich uroczystościach żołnierze, kombatanci, władze miejskie i wojewódzkie, harcerze, Bractwo Kurkowe i inne organizacje społeczne. Uroczystościom towarzyszy bogata oprawa liturgiczna w asyście żołnierzy, Kompanii Honorowej i orkiestry wojskowej. Kościół jest też stałym miejscem spotkań ekumenicznych, a także koncertów muzycznych, w tym o najwyższej randze światowej (np. Festiwal Wratislavia Cantans i Forum Musicum)


Dodaj do:

Mapa
Komentarze


Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
 

© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing