Lek naturalny i sytetyczny | wystawa stała

Muzeum Farmacji


wtorek 3 stycznia 2017 - piątek 29 grudnia 2017
Każdy(a) - wtorek - środa - piątek - 10:00Nazwa:Lek naturalny i sytetyczny | wystawa stała
Miejsce:Muzeum Farmacji
Adres:

ul. Kurzy Targ 4, 50-102 Wrocław

Termin: wtorek 3 stycznia 2017 - piątek 29 grudnia 2017
Każdy(a) - wtorek - środa - piątek - 10:00
Cena: darmowe

Lek naturalny i sytetyczny | wystawa stała


Zielniki, zioła lecznicze i inne specyfiki farmaceutyczne. A obok nich moździerze i miedziane termofory. A stylowa korkownica? Jest dlaczego - odpowiemy w Muzeum. Poza tym: perełka - DISPENSATORIVM  hoc est, pharmacorum conficiendorum ratio. Valerio Cordo - do zobaczenia

Sale na pierwszym piętrze poświęcone są lekowi naturalnemu. Znajdują się tutaj soki, wyciągi, ekstrakty i nalewki z surowców roślinnych, zestaw do produkcji leków homeopatycznych, a także szereg surowców naturalnych (roślinnych, zwierzęcych i mineralnych) do produkcji leków.  Znajduje się tutaj także rekonstrukcja gabinetu aptekarza, który połączony był z salą ekspedycyjną otworem w podłodze, który służył jako "domofon". W gablotach mieszczących się w gabinecie zgromadzono sprzęt uzywany w aptekach do XIX w.: tabletkarki, pigulnice, alembiki, moździerze metalowe i ceramiczne, kwarty, jak równiez różnego typu wagi (ręczne, szufladkowe, szafkowe).

Prawidłowe rozpoznanie chorób w Europie i towarzysząca mu obserwacja. Postęp chemii, tabletki, pigułki i inne specyfiki. Jak doszło do powstania prężnie działającego przemysłu farmaceutycznego?

Ekspozycja na drugim piętrze poświęcona jest lekom syntetycznym i półsyntetycznym oraz metodom ich produkcji. Początki leków syntetycznych związane są z rozwojem chemii i odkryciem sztucznych barwników w połowie XIX w. Jednym z pierwszych leków syntetycznych była aspiryna. Choć włoscy naukowcy wyekstraktowali salicynę (aktywny składnik aspiryny) z kory wierzbowej już w 1826 r. Do momenu jej opatentowania w 1900 r. i wpisania Aspiryny do Księgi Rekordów Guinnessa sporo się działo. Dziejom tego i innych środków syntetycznych towarzyszyły historie niezwykłych naukowców.

Ponadto na wystawie zobaczyć można aparaturę analityczną i pomiarową a także kolekcję opakowań po lekach z I poł. XX w..


poniedziałek - nieczynne
wtorek - 10:00 -15:00
środa - 10:00 - 15:00
czwartek - 12:00 - 17:00
piątek - 10:00 - 15:00
sobota - nieczynne
niedziela - nieczynne

Zwiedzanie Muzeum Farmacji rozpoczynamy o pełnych godzinach zegarowych.
Ostatni zwiedzający proszeni są o przybycie do Muzeum ok. godz. 14:00, a w czwartki o godz. 16:00

Dodaj do:

Mapa© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing