Lessing przedstawia Lessinga | wystawa fotografii

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu | Galeria Patio


piątek 3 lutego 2017 - niedziela 26 marca 2017
Każdy(a) - środa - czwartek - piątek - sobota - niedziela - 10:00Nazwa:Lessing przedstawia Lessinga | wystawa fotografii
Miejsce:Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu | Galeria Patio
Adres:

Stary Ratusz, 50-106 Wrocław

Termin: piątek 3 lutego 2017 - niedziela 26 marca 2017
Każdy(a) - środa - czwartek - piątek - sobota - niedziela - 10:00
Cena:

Lessing przedstawia Lessinga | wystawa fotografii


Muzeum Miejskie Wrocławia Stary Ratusz
Otwarcie wystawy: 3.02.2017, godz. 17.00
Wystawa czynna do 26.03.2017

Muzeum Miejskie Wrocławia, Konsulat Austrii we Wrocławiu oraz Austriackim Forum Kultury w Warszawie zapraszają na wystawę fotografii Ericha Lessinga, jednego z najwybitniejszych austriackich fotografów, którego zdjęcia obiegły świat. Do dziś uważa się go za kronikarza powojennej historii Europy.

Erich Lessing urodził się w 1923 roku w Wiedniu, w żydowskiej rodzinie. Narastające prześladowania Żydów w Austrii zmusiły go w 1939 roku do opuszczenia kraju. Zdołał wyemigrować do Palestyny, gdzie pracował m.in. w kibucu. Następnie dołączył do armii brytyjskiej jako fotograf oraz lotnik. Po powrocie do Austrii w 1945 roku zaczął pracować jako fotoreporter dla Associated Press, został też członkiem prestiżowej agencji fotograficznej Magnum Photos. Lessing uczy również fotografii na uczelniach w Austrii oraz Francji. Jego prace były wystawiane w galeriach i muzeach na całym świecie. Obecnie mieszka i pracuje w Wiedniu.

W latach powojennych dokumentował ważne wydarzenia polityczne i społeczne, również w krajach Europy Wschodniej. W 1956 roku wykonał słynną serię zdjęć podczas rewolucji węgierskiej. Jego legendarna fotografia, zrobiona w dniu podpisania Austriackiego Traktatu Pokojowego (15 maja 1955), stała się wizualnym symbolem nowej, współczesnej Austrii, odbudowującej swoją demokratyczną państwowość, w co Lessing osobiście się angażował.   Zainteresował się również portretowaniem osobistości świata kultury i nauki oraz pracował jako fotograf na planach znanych filmów m.in.: „Dźwięki muzyki”, „Greg Zorba” czy „Moby Dick”. Wydał ponad 40 albumów swoich prac.               Siedemdziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej, Muzeum Żydowskie w Wiedniu zaprosiło jego córkę, Hannę Lessing, sekretarz generalną Austriackiego Funduszu Narodowego, aby dokonała osobistego wyboru fotografii ojca na wystawę poświęconą Wiedniowi i powojennej Europie. Projekt „Lessing przedstawia Lessinga” to intymne spojrzenie na dorobek wybitnego austriackiego fotografa – od fotoreportaży politycznych aż po prace dotąd nigdy niepokazywane, takie jak cykl „Dziewczyny lat 60.”

Wystawa zorganizowana ze zbiorów Muzeum Żydowskiego w Wiedniu, przy współpracy z Konsulatem Austrii we Wrocławiu i Austriackim Forum Kultury w Warszawie.

Wstęp płatny – 15 zł. (bilet normalny), 10 zł. (bilet ulgowy) www.mmw.pl

     
     


Dodaj do:

Mapa


Sprawdź » Food&Drink we Wrocławiu! | Sprawdź » Noclegi we Wrocławiu!   

© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing