Madonna pod jodłami i Sztuka nowożytna | wystawa stała

Muzeum Archidiecezjalne


wtorek 5 grudnia 2017 - piątek 29 grudnia 2017
Każdy(a) - wtorek - środa - czwartek - piątek - sobota - 09:00Nazwa:Madonna pod jodłami i Sztuka nowożytna | wystawa stała
Miejsce:Muzeum Archidiecezjalne
Adres:

pl. Katedralny 16, 50-329 Wrocław

Termin: wtorek 5 grudnia 2017 - piątek 29 grudnia 2017
Każdy(a) - wtorek - środa - czwartek - piątek - sobota - 09:00
Cena: 5.00 zł do 10.00 zł

Madonna pod jodłami i Sztuka nowożytna | wystawa stała


Wart dziś miliony euro obraz cudem powrócił do Wrocławia. Cranach namalował Madonnę w 1510 roku dla wrocławskiej katedry. Dzieło wisiało w świątyni do XIX wieku , a później zostało przeniesione do skarbca katedralnego. W roku 1943 zostało wywiezione z miasta, ale po wojnie wróciło do niego. Nie na długo, bo ks. Siegfried Zimmer, który miał zająć się konserwacją obrazu, wywiózł go do Niemiec, pozostawiając w katedrze kopię. Podmianę wykryto dopiero w latach 60. ubiegłego wieku, a o losach oryginału nikt nic nie wiedział. Aż do tego roku, gdy do ks. prof. Józefa Patera, dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego, zgłosił się szwajcarski adwokat, który chciał ustalić kto jest prawowitym właścicielem dzieła. Okazało się, że anonimowy kolekcjoner przekazał „Madonnę pod jodłami” szwajcarskim biskupom, by zadecydowali o jej losach. Ci postanowili oddać dzieło właścicielom, czyli wrocławskiej katedrze. Madonna wróciła do Muzeum Archidiecezjalnego, ale niestety brakowało pieniędzy na przygotowanie ekspozycji i jej zabezpieczenie. Na szczęście znaleźli się sponsorzy – przedsiębiorcy zrzeszeni we Wrocławskiej Izbie Gospodarczej. Dzięki nim obraz Cranacha będzie pokazywany na parterze Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu. Obok niego zawiśnie kopia, która przez lata zdobiła wnętrze katedry. Zobaczymy też fragment oryginalnego obrazu w podczerwieni i przeczytamy informacje o dziele Cranacha.

Zrzeszeni w WIG przedsiębiorcy sfinansowali antywłamaniowe zabezpieczenia – rolety, drzwi i systemy alarmowe i przeciwpożarowe oraz specjalna pancerną gablotę, w której zawiśnie obraz.

Przepiękny obraz autorstwa Łukasza Cranacha Starszego, niemieckiego renesansowego malarza i grafika powstał na lipowej desce o wymiarach 71 cm x 57 cm. Przedstawia Madonnę z dzieciątkiem ułożonym na aksamitnej poduszce, trzymającym kiść winogron. Tłem jest górski krajobraz z jodłami.

Muzeum Archidiecezjalne  (ul. Kanonia 12), czynne wtorek – sobota od godz. 9 do 14, w niedzielę i poniedziałek – nieczynne.

Sztuka nowożytna | wystawa stała


Ten okres w dziejach sztuki także jest bogato reprezentowany we Wrocławskim Muzeum Archidiecezjalnym.

Jest kilka rzeźb, reprezentujących pracownie największych artystów działających na Śląsku - Michała Klara, Mathiasa Steinla, Franciszka Józefa Mangoldta czy Jana Jerzego Urbańskiego. Ukazują one prosperitę czasów panowania austriackich Habsburgów, gdy po Wojnie Trzydziestoletniej Śląsk podnosił się z kulturalnej ruiny i gospodarczej zapaści.
W zbiorach muzeum znajdują się malowane skrzydła ołtarza głównego z Katedry Wrocławskiej, jakie ocalały z pożogi wojennej w 1945 roku. Przedstawiają żywot świętego Jana Chrzciciela, głównego patrona świątyni i Archidiecezji malowane przez Bartłomieja Fichtenbergera w 1591 roku. Są również obrazy szkoły niemieckiej i niderlandzkiej z XVII i XVIII wieku.  Są dzieła reprezentujące rzemiosło artystyczne i tkaniny z XVI - XVIII wieku. Wyroby wrocławskich pracowni złotniczych, jak relikwiarze, monstrancje, kielichy czy inne paramenty liturgiczne. Eksponowany jest barokowy relikwiarz z Kolegiaty Świętego Krzyża we Wrocławiu zawierający korzeń w kształcie krucyfiksu znaleziony podczas prac budowlanych przy wznoszeniu w pierwszej połowie XIV wieku, planowanej kolegiaty świętego Bartłomieja - patrona Piastów śląskich. Berła kanonickie z pierwszej dekady XVI wieku z polskimi herbami czy ozdobna szklanica księcia biskupa Ferdynanda Wazy. Muzeum posiada kolekcje jedwabnych ornatów pochodzenia włoskiego i francuskiego - z brokatu, flauszu, adamaszku z XVII i XVIII wieku, ozdobą kolekcji jest wiśniowy ornat z włoskiego (weneckiego) jedwabiu z początków XVI wieku.

Godziny otwarcia Muzeum Archidiecezji Wrocławskiej

Wtorek - Sobota
9:00 - 15:00
Niedziela - Poniedziałek
nieczynne
Dodaj do:

Mapa


Sprawdź » Food&Drink we Wrocławiu! | Sprawdź » Noclegi we Wrocławiu!   

© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing