Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej

57-350 Kudowa Zdrój ul. Pstrążna 14


Nazwa:Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej
Adres:

57-350 Kudowa Zdrój ul. Pstrążna 14

Kontakt:

57-350 Kudowa Zdrój ul. Pstrążna 14

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej


Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego jest położone na malowniczym zboczu w wiejskiej dzielnicy Kudowy Zdroju – Pstrążnej. Muzeum - Skansen powstało w 1984 r. jako oddział Muzeum Regionalnego w Wałbrzychu. Od 1.01.2006 r. jest samodzielną instytucją kultury, której organizatorem jest samorząd Kudowy Zdroju. Wystawę stałą stanowią zabytkowe obiekty drewnianej architektury ludowej pogórza sudeckiego. Domy cieszą oczy nie tylko kunsztowną konstrukcją – dowodem mistrzostwa dawnych cieślów, ale i zachowanymi starymi meblami i sprzętami gospodarskimi z XVIII, XIX i początków XX w.

Muzeum - Skansen położony jest na rozległym stoku (od 515 do 590 m npm). Od strony zbocza zlokalizowana była kopalnia węgla kamiennego, obecnie nieczynna. Na najwyższym miejscu zbocza stoi zrekonstruowany wiatrak. Stąd roztaczają się piękne widoki na Śnieżkę i Karkonosze. Piękny, naturalny amfiteatr może pomieścić do 2.000 widzów.  Od Muzeum - Skansenu do przejścia granicznego z Czechami jest ok. 10 min. drogi pieszej. Można stąd przejść do wsi Žďárky a następnie dotrzeć do przejścia granicznego w Czermnej.  Muzeum - Skansen ukazuje życie na pograniczu, a jego misja głosi: "Życie ponad pogranicznością". Misja ta nawiązuje do tradycji pokoju etnicznego ziemi kłodzkiej, współżycia pokojowego ludzi różnych narodowości.

W Muzeum - Skansenie zatrudnieni są etnolodzy i muzeolodzy. W budynku głównym znajduje się zabytkowa kuźnia oraz sale wystawowe . Każdy zwiedzający może bezpłatnie skorzystać z parkingu oraz sanitariatów.  Zwiedzający poznają dzieje Ziemi Kłodzkiej i pogórza sudeckiego. Zwiedzają zabytkowe domy z oryginalnym wyposażeniem. Spacer po stoku skansenu z pięknymi widokami jest także przyjemnością i relaksem o każdej porze roku.  Muzeum - Skansen cieszy się coraz większą popularnością. Odwiedzają nas goście z różnych stron świata, uczeni, artyści, znani politycy i turyści. Obok Muzeum znajduje się restauracja i smażalnia ryb.


Dodaj do:

Mapa
Komentarze


Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
 

© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing