Muzeum Narodowe

pl. Powstańców Warszawy 5, 50-153 Wrocław


Nazwa:Muzeum Narodowe
Adres:

pl. Powstańców Warszawy 5, 50-153 Wrocław

Kontakt:

tel. +48 71 343 56 43 www.mnwr.art.pl

Muzeum Narodowe we WrocławiuJedno z najważniejszych polskich muzeów, znane głównie z niezwykle cennego zbioru sztuki średniowiecznej oraz unikatowej, najciekawszej w kraju kolekcji polskiej sztuki współczesnej. W zbiorach, które w sumie liczą prawie 200 tysięcy obiektów, znajdują się dzieła malarstwa polskiego i europejskiego, rzeźby, ceramika, szkło, wyroby rzemiosła artystycznego. Do najcenniejszych dzieł z epoki średniowiecza należą rzeźba tronującej Marii na lwach z XIV wieku czy wykonana ze złoconego srebra Herma relikwiarzowa świetej Doroty. W salach poświęconych sztuce baroku można oglądać część największej w Polsce kolekcji obrazów Michaela Willmanna zwanego „śląskim Rembrandtem”. W galerii sztuki polskiej XVII-XIX w. pokazywane są prace tak znanych twórców jak Aleksander Gierymski, Artur Grottger, Jacek Malczewski, Jan Matejko, Józef Chełmoński, Henryk Rodakowski, Stanisław Wyspiański i Olga Boznańska. Natomiast kolekcja polskiej sztuki współczesnej składa się z 20 tysięcy eksponatów i obejmuje wszystkie dyscypliny artystyczne od malarstwa, grafiki i rysunku, rzeźby, szkła, ceramiki, fotografii aż do environment, projektów konceptualnych i dokumentacji happeningów. Wystawa będąca autorską propozycją jej kuratora Mariusza Hermansdorfera jest prezentacją obszernych zestawów prac wybranych artystów, od ich dzieł najwcześniejszych do ostatnich. Wśród pokazywanych prac są dzieła m.in. Witkacego, Jaremy, Nowosielskiego, Hasiora, Lebensteina oraz największą w Europie kolekcje dzieł Magdaleny Abakanowicz.

Ciekawostą jest tak zwana „sala osobliwości”, gdzie pokazany jest między innymi portret z ruszającymi się oczami oraz mumia egipska. Warto także wspomnieć o pracach artystów włoskich, francuskich, niderlandzkich, a także twórców działających w Austrii i krajach skandynawskich (dzieła te udostępniane są publiczności na wystawach czasowych). Do najcenniejszych objektów sztuki obcej należą „Pejzaż zimowy z łyżwami i pułapką na ptaki” z pracowni Pietera Brueghela Młodszego obraz „Wieczorem” Wassily Kandinsky’ego.


Wystawy stałe:
Sztuka śląska XII – XVI w.
Sztuka śląska XVI – XIX w.
Sztuka polska XVII-XIX w.
Polska sztuka współczesna


Czas zimowy, od 1 X do 31 III                                   Czas letni, od 1 IV do 30 IX


Poniedziałek                                                          nieczynne                                                                                 


Wtorek   ostatni wtorek miesiąca                                

10.00 - 16.00                                                                        10.00-17.00

w pozostałe wtorki nieczynne


Środa                10.00 - 16.00                                                   10.00 -17.00


Czwartek          10.00 - 16.00                                                    10.00 -17.00


 Piątek              10.00 - 16.00                                                    10.00 -17.00


Sobota              10.00 - 17.00                                                    10.00 -18.00


Niedziela          10.00  - 17.00                                                    10.00-17.00


Ceny biletów:
normalny - 15 zł
ulgowy - 10 zł
grupowy - 5 zł
rodzinny - 10 zł (rodzic), 5 zł (dziecko)Wystawy Stałe


Sztuka śląska XII – XVI w.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu posiada jedną z najcenniejszych w Europie kolekcji sztuki średniowiecznej. Jedna z dwóch części wystawy jest prezentacją śląskiej rzeźby kamiennej, druga ukazuje przemiany dokonujące się w gotyckiej rzeźbie drewnianej i malarstwie tablicowym. Większość zabytków pochodzi z retabulów (nastaw) ołtarzowych. Ekspozycję uzupełniają zabytki średniowiecznego rzemiosła artystycznego. Wystawa jest prezentowana w nowoczesnej aranżacji, sale wyposażono w specjalistyczne oświetlenie, a ich ściany pomalowano na kolor zielony, który powoduje, że barwne polichromie i złocenia rzeźb prezentują się bardziej efektownie.

Sztuka śląska XVI – XIX w.
Wystawa jest przeglądem dorobku artystycznego regionu, poczynając od renesansu, a kończąc na czasach kształtowania się nowych tendencji stylowych na początku XX wieku. Pokazywane są zabytki malarstwa, rzeźby, grafiki i rzemiosła artystycznego. Prezentowana w nowoczesnej aranżacji kolekcja ma międzynarodowe znaczenie, gdyż ukształtowana została przez ścierające się na Śląsku wpływy czeskie, austriackie, pruskie, włoskie, francuskie i niderlandzkie. Do najcenniejszych obiektów pokazywanych na tej wystawie należą dzieła Michaela Willmanna.

Sztuka polska XVII-XIX w.
Zespół zabytków artystycznych o ogólnonarodowym charakterze ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej spektakularnych przykładów kultury terenów kresowych, środowisk artystycznych Lwowa, Wilna oraz innych ośrodków południowo-wschodniej przedwojennej Polski. Wśród obiektów pokazywanych na tej wystawie znajdują się m.in. obrazy Gierymskiego, Grottgera, Malczewskiego, Matejki, Chełmońskiego, Rodakowskiego i Boznańskiej.

Polska sztuka współczesna
Kolekcja polskiej sztuki współczesnej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu jest jedną z najcenniejszych w kraju. Liczy ponad 20 tysięcy eksponatów i obejmuje wszystkie dyscypliny artystyczne od malarstwa, grafiki i rysunku, rzeźby, szkła, ceramiki, fotografii aż do environment, projektów konceptualnych i dokumentacji happeningów. Wystawa będąca autorską propozycją jej kuratora Mariusza Hermansdorfera jest prezentacją obszernych zestawów prac wybranych artystów, od ich dzieł najwcześniejszych do ostatnich. Wśród pokazywanych prac są dzieła m.in. Witkacego, Jaremy, Nowosielskiego, Hasiora, Lebensteina oraz największą w Europie kolekcje dzieł Magdaleny Abakanowicz.


ARTYKUŁY / FOTOREPORTAŻE  ZWIĄZANE Z: MUZEUM NARODOWYM

Nadchodzące wydarzenia

10:00 04.01-29.12 Art Sztuka Europejska od XV do począ...
10:05 04.01-29.12 Art Sztuka śląska XII – XIX w. Sztuk...
12:00 04.01-29.12 Art Sztuka polska XVII-XIX w. | wyst...
10:00 02.06-27.08 Art Para-buch! Nie tylko ilustracje ...Dodaj do:

Mapa
Komentarze


Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
 

© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing