Muzeum Radia Wrocław | wystawa stała

Muzeum Radia Wrocław


poniedziałek 2 stycznia 2017 - piątek 29 grudnia 2017
Każdy(a) - poniedziałek - wtorek - środa - czwartek - piątek - 09:00Nazwa:Muzeum Radia Wrocław | wystawa stała
Miejsce:Muzeum Radia Wrocław
Adres:

ul. Karkonoska 10, 53-015 Wrocław

Termin: poniedziałek 2 stycznia 2017 - piątek 29 grudnia 2017
Każdy(a) - poniedziałek - wtorek - środa - czwartek - piątek - 09:00
Cena: darmowe
Muzeum Radia Wrocław | wystawa stała

Eter kojarzy się z substancją odurzającą, bądź też silnie uzależniającym medium jakim jest radio rodem ze spektakli dźwiękowych Orsona Wellesa.

O tym, że radio w naszym mieście bywa magiczne i potrafi zawładnąć słuchaczem, przekonamy się odwiedzając Muzeum Radia Wrocław. Muzeum mieści się w budynku byłej Schlesische Funkstunde AG (Śląska Audycja Radiowa S.A.), prywatnej rozgłośni radiowej funkcjonującej w latach 1924 – 1932. Do 1925 r. nadawała ona z Oberbergamt (Wyższego Urzędu Górniczego) na Hindenburgplatz (dzisiejszy Plac Powstańców Śląskich). W grudniu tegoż roku oddano na jej użytek nowy budynek przy Sudetenlandstrasse (ulica Karkonoska). Za budowę nowej siedziby odpowiedzialna była firma Telefunken. Jej więc zawdzięczamy charakter wrocławskiego gmachu, a szczególnie jego front z kolumnadą nad wejściem, nawiązujący do architektonicznej realizacji siedziby tej firmy w Berlinie. Następczynią Schlesische Funkstunde AG była państwowa rozgłośnia Reichssender Breslau, zaś od 1946 r. w budynku przy Karkonoskiej mieści się Radio Wrocław.

Muzeum Radia Wrocław stanowi pokłosie autorskiego projektu byłego realizatora dźwięku Jerzego Rezlera. Od 2001 r. zgromadzono w nim ponad 300 eksponatów, będących świadectwem ponad 100-letniej historii radiofonii jak również technik komunikacji. Ekspozycja składa się z darów słuchaczy oraz eksponatów przekazanych przez byłych pracowników Radia Wrocław.

W muzeum zobaczyć można pierwsze odbiorniki radiowe, zabytkowe mikrofony, aparaturę pomiarową, karykatury, pamiątki osobiste, zdjęcia i dokumenty. Unikatem na skalę kraju jest prezentowany 16 - ścieżkowy analogowy magnetofon Studer A80, na którym zrealizowano między innymi muzykę do filmu „Yesterday” w reżyserii Radosława Piwowarskiego, nagrania do czteroczęściowego realizacji Macieja Wojtyszki pt. „Mistrz i Małgorzata” oraz do kilku obrazów filmowych Jana Jakuba Kolskiego. Przede wszystkim jednak należy posłuchać archiwalnych audycji z radiowej Taśmoteki, m.in. relacji z Międzynarodowego Kongresu Intelektualistów we Wrocławiu z 1948 r. czy też oryginalnych niemieckich audycji propagandowych. Wszystko to prezentowane jest na oryginalnym sprzęcie pamiętającym czasy prywatek przy adapterze Bambino. Lokalizacja muzeum w byłej sali nagraniowej zapewnia również przestrzeń odsłuchową dla pokazu ewolucji formy emisji dźwięku.

Muzeum otwarte jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 15.00, zarówno dla grup zorganizowanych jak i indywidualnych zwiedzających. Po wcześniejszej, telefonicznej rezerwacji, możliwa do przeprowadzenia jest lekcja muzealna (grupy do 20 osób), dostosowana do wieku i zainteresowań zwiedzających, połączona ze zwiedzeniem radia.Dodaj do:

Mapa© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing