Narcyz / Martyna Zaradkiewicz | wystawa

Galeria Sztuki Tętno


Start: 18:00 piątek 12 maja 2017
do: wtorek 30 maja 2017, codziennie o 11:00Nazwa:Narcyz / Martyna Zaradkiewicz | wystawa
Miejsce:Galeria Sztuki Tętno
Adres:

Jatki 12-13
50-111 Wrocław

Termin: Start: 18:00 piątek 12 maja 2017
do: wtorek 30 maja 2017, codziennie o 11:00
Cena: darmowe

Narcyz / Martyna Zaradkiewicz | wystawa


opieka kuratorska: Monika Muszyńska

Gdy wypowiadam słowo „narcyz” przed moimi oczami pojawia się kwiat, następnie obraz Echo i Narcyz John Williams Waterhouse ’a oraz Śmierć Narcyza Caravaggia - ostatnia klatka to anonimowy, współczesny człowiek zapatrzony we własną wizję sukcesu.

Zgłębiając temat szukam powiązań między interpretacją mitu o pięknym młodzieńcu - osobowością narcystyczną a kwiatem. Najważniejszą sceną legendy jest dla mnie moment, gdy Narcyz umiera zakochany we własnym odbiciu. Początkowo nie rozpoznając się, widzi nieznajomego chłopca, jednak gdy uświadamia sobie, że patrzy na własne odbicie - zauroczenie nie mija, cierpi czerpiąc przyjemność z idealnej wizji siebie samego. Umiera zamieniając się w kwiat. Narcyz - kwiat zawiera substancje trujące, chroniące przed szkodnikami, ale również niszczące inne rośliny.  W swojej instalacji chcę przedstawić proces obumierania i fascynacji ideałami, wizjami siebie. Świat Narcyza jest światem infantylnym, przerysowanym widzianym z perspektywy dziecka, to odgrywanie roli. Chyba jedynym ratunkiem dla Narcyza jest właśnie śmierć - śmierć wizji samego siebie. 
Martyna Zaradkiewicz

Ta wystawa jest o doskonałości i wyjątkowości. O tym co może się wydarzyć, gdy pozornie kochamy samych siebie. O prywatnych fascynacjach ideałami, procesie ich wzmacniania i obumierania. O narcystycznym borderline, który staje się niechybnie osobowością naszych czasów. O wizerunku tożsamości, nielubieniu i ocenianiu siebie, codziennej grze i o kontroli. O idealizacji własnego wyobrażenia i o pięknie jego zakłócania. O rozpoznawalności, nadzwyczajności i popularności.

Z pokazywanych instalacji i prac artystki Martyny Zaradkiewicz tworzą się kolejne wnioski. Rozpadające się ideały o narcystycznym pięknie, systemie, życiu. Promocja wzorców gwałtownej konsumpcji powoduje potrzebę posiadania i statusu, a zmagania wolnorynkowej kultury sprzyjają produkcji narcyzów, których wyciska się do ostatniej kropli krwi.

Czy Narcyzowi uda się odnaleźć tożsamość prawdziwą – niedającą się zakwestionować, niewymagającą lustra….?

Monika Muszyńska, historyk sztuki

Martyna Zaradkiewicz – Współwłaścicielka Galerii Sztuki Tętno, malarka, działaczka, artterapeuta, nauczyciel. Dyplom na Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie, 2013. Ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych, chętnie angażuje się w akcje i projekty artystyczne.

 Dodaj do:

Mapa© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing