Oratorium Marianum (Uniwersytet Wrocławski)

pl. Uniwersytecki 1


Nazwa:Oratorium Marianum (Uniwersytet Wrocławski)
Adres:

pl. Uniwersytecki 1

Oratorium Marianum (Uniwersytet Wrocławski)


Obok auli Leopoldina, Oratorium Marianum (sala muzyczna) Uniwersytetu Wrocławskiego należy do najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń, bogato zdobionych rzeźbami i malowidłami. Przeznaczenie: ważne wydarzenia uczelni, kameralne koncerty muzyki poważnej.... Monochromatyczne sceny w lunetach, przemiennie w kolorze czerwonego wina i zieleni, wiązały się z szesnastoma wersetami z Litanii Loretańskiej, umieszczonymi w kartuszach nad oknami. Małe sceny w glifach okiennych obrazowały Zwiastowanie. Trzy plafony na sklepieniu pod emporą muzyczną łączyla ukazana w konwencji symbolizmu typologicznego Maryja jako sakralna prefiguracja uniwersytetu - Alma Mater. Oprócz bogatej dekoracji sztukatorskiej, marmoryzacji i złoceń wyjątkowo ważne znaczenie uzyskały elementy architektoniczne, w tym zdwojone pilastry o stosunkowo niskich, złoconych kapitelach kontrastujących z masywnym belkowaniem i potężnymi wolutowymi wspornikami, ujmującymi spływy sklepienne. W dynamice i wertykalizmie wnętrza odgrywają one istotną rolę. Blendy nad portalami wypełniało iluzyjne malarstwo wiążące się z przestrzenią korytarza widocznego przez południowe okna. Bogate supraporty wieńczyły marmoryzowane portale prowadzące do wnętrza Oratorium Marianum i dalszej części korytarza, zamkniętego na linii prezbiterium.

Radość ze zgodnego z funkcją użytkowania Oratorium nie trwała długo. Zaraz po wkroczeniu do Wrocławia wojsk pruskich (1741 r.) w murach Uniwersytetu urządzono lazaret. Kolejne wojny śląskie przynosiły zniszczenia; wówczas to zapewne zaginął wzbudzający zachwyt srebrny ołtarz.

Po przeprowadzeniu sekularyzacji Oratorium służyło jako sala koncertowa (Musiksaal). Nie wiemy, czy w czasie renowacji Auli Leopoldyńskiej w latach osiemdziesiątych XVIII w odnowiono Oratorium. Pod koniec tamtego stulecia sporadycznie w nim koncertowano. Na miejscu ołtarza ustawiono organy, znajdujące się dotychczas na emporze muzycznej, a ściany wraz ze sztukateriami pomalowano farbą olejną. Malarstwo monumentalne na sklepieniu było już mało czytelne.


ARTYKUŁY / FOTOREPORTAŻE ZWIĄZANE Z: ORATORIUM MARIANUM

Bach lepszy niż Bach?Dodaj do:

Mapa
Komentarze


Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
 

© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing