Parafia pw św. Augustyna Braci Mniejszych Kapucynów

ul. Sudecka 90, 53-129 Wrocław


Nazwa:Parafia pw św. Augustyna Braci Mniejszych Kapucynów
Adres:

ul. Sudecka 90, 53-129 Wrocław

Kontakt:

tel. +48 71 367 22 44

Parafia pw św. Augustyna Braci Mniejszych Kapucynów


Wieś Borek, po raz pierwszy wzmiankowana w r. 1193 i wtedy już nosząca tę nazwę, leżała przy obecnej ul. Januszowickiej, na odcinku między ul. Kutnowską i al. Jaworową. O Borku pisał Witelo w swej słynnej Optyce wspominając o lasku w pobliżu tej wsi, gdzie przeprowadzał obserwacje zjawisk świata (1270-1278). Miejscowość należała do parafii Św. Mikołaja, której kościół znajdował się w Szczepinie. Osada była niewielka - jeszcze w 1795 r. liczyła 66 dusz. W r. 1830 zamieszkiwało ją tylko 9 katolików, ale w 1891 już 285. Do Wrocławia Borek został przyłą-czony w 1897 r. i na ten okres przypada rozbudowa osiedla willowego oraz powstanie dużego parku Południowego. W 1902 r. przeszedł Borek do bliżej położonego kościoła parafialnego Bożego Ciała. Ponieważ wtedy świątynia ta należała do starokatolików, katolikom oddano do dyspozycji tylko małą kaplicę w domu parafialnym. Jednocześnie w r. 1902 powstała przy ul. Januszowickiej 32-36 siedziba SS. Szarytek wraz z kościołkiem św. Augustyna, gdzie od 21 XII 1910 odbywały się ogólnie dostępne nabożeństwa. Kard. Adolf Bertram erygował przy tymże kościółku kurację duszpasterską 24.VI.1941 r., która była związana z parafią Bożego Ciała. Duszpasterz jej mieszkał w klasztorze Sióstr Szarytek przy kościele św. Augustyna i będąc formalnie wikariuszem parafii Bożego Ciała, posiadał prawa i obowiązki samodzielnego proboszcza w stosunku do wiernych na terenie kuracji.

 

Pierwszym kuratorem tej placówki był ks. Richard Frost. Następnie Administrator Apostolski Dolnego Śląska ks. inf. Karol Milik 17.IV.1947 r. zlecił ks. Janowi Skibie, wikariuszowi parafii św. Doroty i Stanisława we Wrocławiu, administrację tej kuracji.

W czasie walk wojennych w południowej części miasta, szczególnie zaciętych i niszczących, w dniu 21.II.1945 r. neoromańska budowla kościoła św. Augustyna, o bogatym wystroju, została całkowicie zniszczona, wraz z klasztorem SS. Szarytek. W tej sytuacji hr. von Ballestrem przekazał swoją willę przy obecnej al. Jaworowej 9 dla celów duszpasterskich. Na parterze tego domu urządzono publiczną kaplicę. Podówczas Kapucyni Prowincji Krakowskiej osiedlili się we Wrocławiu i 5.VIII.1947 r. otrzymali w zarząd parafię św. Augustyna. Bracia zakonni odremontowali willę przy al. Jaworowej i uczynili ją zdatną do zamieszkania i dla celów duszpasterskich - katechizacji i nabożeństw. W roku 1948, gdy owa willa okazała się zbyt mała, dla rosnącej liczby wiernych, Bracia Kapucyni odkupili od Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, należący do niego kościół św. Jana Chrzciciela przy ul. Sudeckiej 86-88. ...

żródło www.kapucyni.archidiecezja.wroc.pl


Dodaj do:

Mapa
Komentarze


Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
 

© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing