Park Grabiszyński

ul. Grabiszyńskiej pomiędzy al. Gen. J. Hallera i rzeką Ślęzą południowa część Wrocławia


Nazwa:Park Grabiszyński
Adres:

ul. Grabiszyńskiej pomiędzy al. Gen. J. Hallera i rzeką Ślęzą południowa część Wrocławia

Park Grabiszyński


Park Grabiszyński znajduje się przy ul. Grabiszyńskiej pomiędzy al. Gen. J. Hallera i rzeką Ślęzą (południowa część Wrocławia - koło Grabiszynu i Oporowa).

Powstał na terenie dawnego cmentarza niemieckiego (najprawdopodobniej zniszczonego 20 lat po wojnie), którego pozostałości zachowały się w parku po dziś dzień. Świadczą o tym między innymi liczne nagrobki wystające spod ziemi w różnych miejscach w parku. Ponadto, od strony ul. Grabiszyńskiej (niedaleko pętli tramwaju nr 5 oraz cmentarza grabiszyńskiego) istnieje mały cmentarzyk, na którym są groby małych dzieci, które zginęły podczas wojny. Kiedyś zaniedbany, dziś doczekał się przynajmniej ogrodzenia.

Oprócz licznych nagrobków i maleńkiego cmentarza, na którym pochowane są dzieci na terenie parku znajdują się jeszcze dwa cmentarze - Cmentarz Żołnierzy Włoskich (1914-1918) oraz Cmentarz Żołnierzy Polskich (1939-1945), na którym są groby nieznanych żołnierzy (ostatnio odbywały się tam uroczystości związane z 60 rocznicą zakończenia II wojny światowej). Cmentarz Żołnierzy Włoskich moim zdaniem został zaniedbany.

Ogrodzony, lecz gdy tylko wejdzie się na jego teren naszym oczom ukazują się porozbijane butelki po wszelakim alkoholu oraz innego rodzaju śmieci.

Park można podzielić na dwie części: starszą i młodszą, która sięga od al. Gen. Józefa Hallera, a z drugiej strony do cmentarza grabiszyńskiego. W tej części znajduje się plac zabaw dla dzieci (huśtawki, piaskownice itp.), dużo nowych ławek do siedzenia.

W jednym miejscu tej części parku znajdują się wielkie głazy. Skąd one tutaj się wzięły nikt nie wie, lecz często służą dzieciakom do zabawy. Dla zupełnie małych dzieci znajdują się tu dwa miejsca - niewielkie góreczki, które dla dorosłych ludzi wydają się śmiesznie małe, może nawet niezauważalne, lecz maluchy zimą mają frajdę zjeżdżając z nich na sankach. Wadą tej części terenu jest bliskość dwóch wielkich ulic i bliska obecność dwóch stacji benzynowych.

W drugiej części parku znajdują się piękne łąki, na których latem ludzie urządzają sobie pikniki, opalają się. Dodatkowym atutem jest mieszcząca się obok nich ścieżka zdrowia: różne drabinki, drewniane konstrukcje służące do wszelakich ćwiczeń, porawiania sprawności fizycznej oraz plac zabaw dla dzieci.

Obok górki żołnierza - Cmentarza Żołnierzy Polskich, na terenach jeszcze niedawno bardzo zaniedbanych, na których mieściły się bunkry. Dzisiaj znajduje się tam pole golfowe. Walorami parku są także utrzymane w dobrym stanie aleje lipowe. Przy obrzeżach parku płyną dwie rzeki Ślęza i Grabiszynka. Minusem tutaj jest praktycznie zupełny brak ławek.

Park Grabiszyński to bardzo piękne tereny, po których zawsze miło jest pospacerować, pojeździć na rowerze, pobiegać nie tylko w piękny słoneczny dzień. Szkoda, ze tak jak niektóre parki we Wrocławiu nie doczekał się oświetlenia, więc po zmroku nie jest zbyt bezpieczny.

źródło; www.lo7.wroc.pl


Dodaj do:

Mapa
Komentarze


Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
 

© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing