Park Staromiejski

okolice Placu Teatralnego.


Nazwa:Park Staromiejski
Adres:

okolice Placu Teatralnego.

Park Staromiejski


Przestrzeń zielona w centrum Wrocławia, tuż obok Placu Teatralnego i Teatru Lalek.

Miejski park im. Mikołaja Kopernika, przylegający do Teatru Lalek, a potocznie zwany Parkiem Staromiejskim, zmienił się nie do poznania! Odnowiony i unowocześniony stanowi kolejny element upiększanej Promenady Staromiejskiej.

W roku 2009 park został otoczony wysokim ażurowym ogrodzeniem, natomiast od kwietnia do sierpnia 2010 roku przywrócono jego historyczny, XIX - wieczny układ kompozycyjny. Na prace przy rewaloryzacji Pp z budżetu miejskiego zostało przeznaczone 6 mln zł.

Bezapelacyjnym hitem będzie plac zabaw dla dzieci - o kształcie elipsy, z niewysokimi pagórkami, ogrodzony z bezpieczną gumową nawierzchnią „Playtop”.

 

 

Dzięki współpracy z ogrodem Zoologicznym w parku stanęła też woliera z ptakami. Będą m.in. papugi i bażanty. Na zimę zwierzęta wrócą pod dach ZOO. Kolejną atrakcją będzie sprowadzona z Francji, stylizowana na XIX-wieczną – karuzela z wizerunkami wrocławskich zabytków, wyposażona w konie i gondole. Fontannę „Chłopiec z łabędziem” usytuowano w zmienionej lokalizacji - przed tarasem Teatru Lalek i otoczono przepuszczalną dla wody i powietrza nawierzchnią „Terra-way”. Dodatkowo wybrukowano nowe ścieżki, alejki i placyki oraz postawiono 36 latarni, oraz 39 punktów iluminacyjnych. Posadzono więcej drzew i  krzewów, założono kolejne trawniki i zaprojektowano automatyczny system nawadniający. Roślinność jednocześnie izoluje dźwięk. Miejsce posiada doskonałą akustykę. Muzyków bez nagłośnienia słychać nawet w połowie parku.

 

 

Nowością jest połączenie parku z  budynkiem Teatru Lalek. Cały teren przystosowano dla potrzeb organizowania imprez kulturalnych (przedstawienia, pokazy, koncerty, itp.). Co niedziela będzie odbywać się koncert parkowego kwartetu smyczkowego, tak jak w XIX wieku, opowiada dyrektor Teatru Lalek, Robert Skolmowski i zachwala rozwiązania technologiczne: park przygotowany jest  do nowych rozwiązań technologicznych. Kilometry kabli położono pod powierzchnią, aby w każdej chwili zorganizować koncert, lub projekcję filmową.  Jest też  stały obraz z kamer,  pokazujący co się dzieje w parku, który możemy rejestrować na swoich komputerach,, planujemy więc założyć Telewizję Internetową. Pod nami jest ogromna serwerownia. Wart przypomnienia jest fakt, że na terenie parku już od dawna działa miejska  bezprzewodowa sieć internetowa. Dodatkowo przestrzeń została podzielona na pięć sektorów dźwięku, dzięki czemu muzyka będzie towarzyszyła odwiedzającym przebywającym w różnych zakątkach Parku, np. przy karuzeli odtwarzana będzie specjalnie zakupiona muzyka karuzelowa, kończy dyrektor Skolmowski.

 
Szczegóły organizacyjne zapowiedział dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, Mirosław Popławski. W sezonie letnim, od kwietnia do października, park otwarty będzie w godzinach 10.00 – 20.00. Na zimę zostanie zamknięty. Co ważne: mamy w butach na obcasach nie będą mogły chodzić po gumowej powierzchni placu zabaw. Ze względów bezpieczeństwa zakazane zostało też  wyprowadzanie psów i jazda rowerem.  Dodatkową zabezpieczenie to monitoring, i ochrona. Jedyną osobą, oficjalnie poruszającą się na rowerze będzie rikszarz, sprzedający pączki i kawę w przystępnej cenie. Natomiast korzystanie ze wszystkich atrakcji będzie darmowe.

Prezydent Rafał Dutkiewicz widzi szerokie pole zastosowania dla Parku Staromiejskiego: oprócz rikszarza, plenerowej kawiarenki, karuzeli, będzie wiele innych atrakcji. To między innymi Scena Letnia, będziemy współpracować z festiwalem Era Nowe Horyzonty, a w przestrzeni parku odgrywane będą trzy seanse jednocześnie. Można będzie grać muzykę na żywo lub elektroniczną. Jest też „Biala ławeczka” – biała, bo medyczna, co tydzień w niedzielę służyć poradą będą wybitni lekarze.

źródło wroclaw.pl


Dodaj do:

Mapa
Komentarze


michal, IP 89.174.255.205
2010-09-16 14:42:54

Szkoda tylko ze przez park nie da się przejść, bo jest otwarta tylko jedna brama....wrocławianka, IP 81.190.217.36
2010-11-01 14:01:55

Kto może mi podać racjonalny powód zamknięcia nowo otwartego Parku Staromiejskiego na długi okres od 1-go listopada 2010 do 31 marca 2011?miłośnik, IP 83.8.60.160
2011-03-13 11:42:09

udostępnijcie ludziom ten teren natychmiast!!! w folderze i na zdjeciach jakiemuś kierownikowi wygląda dobrze a ludzi to barany które stratują alejki wiec po co??Nie lepiej postawić strażnika w kufajce żeby miał ciepło i niech pilnuje jak się boicie że alejki się rozdepczą. Aha, panie kierowniku jeszce tabliczki z napisem nie deptać trawy i zakaz fotografowania.. i pamiętaj koniecznie rozpisac na to przetarg! do czasu rozstrzygnięcia nie otwieraćjjjj, IP 89.70.184.24
2012-05-30 22:02:08

W niedzielę odwiedziliśmy Park. Usiedliśmy na czystej ławce ale ... niestety czystych ławek było niewiele bo stoją pod drzewami i ptaki sobie urządzają swawole. Widzieliśmy jak grupy turystów przechodziły obok każdej zabrudzonej ławki( kamiennej i drewnianej) chciały robić grupowe zdjęcia ale niestety odchodziły a ławki zostawały puste. Kto sprząta w parku i jak często. Może przed otwarciem bram należałoby zmyć wodą i szczotką ławki, bo odstraszają brudne ławki turystów.Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
 

© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing