Pergola | Multimedialna Fontanna

Pergola we Wrocławiu – ma kształt połowy elipsy, została wybudowana na początku XX wieku wokół sztucznego (również pół-eliptycznego) stawu z fontanną na terenach wystawowych we wschodniej części Wrocławia.
Wystawa Stulecia, planowana w stulecie zwycięskiej dla Prus bitwy pod Lipskiem (1813) była częścią obchodów upamiętniających wzrost znaczenia państwa pruskiego w Europie.


Multimedialna Fontanna na Pergoli działa w sezonie wiosenno-jesiennym. Wtedy pokazy organizowane są codziennie, o pełnych godzinach, prezentowany jest program muzyczny, po zmroku w towarzystwie kolorowych świateł.


Pokazy specjalne we Wrześniu:

8 Krasnale godz. 21:30
9 Marzenia godz. 21:30
10 Dzień Dobry Marylin godz. 21:30
15 Krasnale godz. 21:30
16 Katedra Demokracji godz. 21:00
17 Cztery Żywioły godz. 21:00
22 Krasnale godz. 21:00
23 Mikro & Makro Kosmos godz. 21:00
24 Piękna i Bestia godz. 22:00
29 Krasnale godz. 21:00
30 Noc wszystkich pokazów godz. 20:30


Pergolę umiejscowiono w pobliżu Hali Stulecia wraz z innymi obiektami towarzyszącymi (m.in. Pawilonem Czterech Kopuł). Zaprojektowana przez Hansa Poelziga jako dwa rzędy słupów z nietynkowanego żelbetu zwieńczone kratą, na której płoży się winorośl, wstępnie zatwierdzona do realizacji 31 sierpnia 1912. Później przeprojektowana (zwiększono jej wysokość z 4,3 do 4,6 metra, a całość wydłużono do 1500 metrów); w wyniku przetargu realizację powierzono firmie Pfeffer Pringsheim & Co prace budowlane ukończone zostały w lutym 1913, w marcu alejkę pokryto żwirem i obsadzono słupy winoroślą.W bezpośrednim sąsiedztwie wrocławskiej Pergoli znajduje się Ogród Japoński i pozostała część Parku Szczytnickiego.
4 czerwca 2009 roku uruchomiono na Pergoli największą w Europie multimedialną fontannę.

Położona w malowniczym parku Szczytnickim, otoczona pergolą i w bezpośrednim sąsiedztwie Hali Stulecia, multimedialna wrocławska fontanna jest największym tego typu obiektem w Polsce i jednym z największych w Europie. Jej powierzchnia wynosi ok. hektara. W fontannie zainstalowano prawie 300 dysz, z których tryska woda w formie gejzerów, mgiełki, piany itp. na wysokość nawet 40 m. Tym sposobem tworzy się ogromny ekran wodny, na którym wyświetlane są wizualizacje z towarzyszeniem muzyki i efektów laserowych. P

Pokazy specjalne prezentowane są w weekendy oraz święta, zgodnie z harmonogramem na stronie fontanny. Najpóźniej pokazy zaczynają się najczęściej o 22.00, np. w lipcu i sierpniu, im bliżej jesieni, tym także wcześniejsze godziny multimedialnej prezentacji.

Pokazy można oglądać z tarasu widokowego Wrocławskiego Centrum Kongresowego.
Bilety wstępu na taras po 5 zł są dostępne w punkcie z pamiątkami w Centrum Kongresowym,
w godz. 12.30-21.30 w dniu pokazu. Nie ma możliwości rezerwacji biletów.

[wikipedia.pl] [go.wroclaw.pl]