Poławiacze pereł - Georges Bizet | spektakl

Opera Wrocławska

Nazwa:Poławiacze pereł - Georges Bizet | spektakl
Miejsce:Opera Wrocławska
Adres:

ul. Świdnicka 35, 50-066 Wrocław

Termin: 19:00 sobota 20 maja 2017
Cena: 30.00 zł do 140.00 zł

Poławiacze pereł - Georges Bizet | spektakl


Poławiacze pereł  stanowią jedną  z najpiękniejszych kompozycji Georgesa Bizeta. Pisząc to dzieło późniejszy autor nieśmiertelnej Carmen nie miał jeszcze 25 lat. Stworzył jednak operę, która mimo nieprzychylnych komentarzy ówczesnych krytyków  przetrwała próbę czasu  i doczekała się wielu nagrań płytowych. W Polsce Poławiacze pereł znani są od ponad stu lat, nie schodzą również z afiszy najlepszych teatrów operowych świata. Ewa Michnik po raz trzeci zmierzy się z partyturą tego dzieła. 1 marca 1981 r. w Operze Krakowskiej odbyła się premiera Poławiaczy pereł właśnie pod jej dyrekcją. Po raz drugi, również pod kierownictwem Ewy Michnik, w listopadzie 2013 r.  dzieło wystawione zostało we wrocławskiej Hali Stulecia.

Na deskach Opery Wrocławskiej najbliższy spektakl ujrzymy  w nowej odsłonie. Autor upodobał sobie dla swych oper egzotyczne tło. Akcja Poławiaczy pereł, określanych jako „opera liryczna”, rozgrywa się w malowniczej scenerii wioski rybackiej na Cejlonie. Historia opowiada o miłosnym trójkącie: wódz wioski Zurga oraz myśliwy Nadir zakochują się w pięknej kapłance Leili.

W imię swej przyjaźni wyrzekają się tej miłości. Jednak los jest przewrotny. Po długiej nieobecności Leila przybywa do wioski i sprzeniewierza się swemu powołaniu kapłanki - wbrew złożonej obietnicy czystości, między nią a Nadirem wybucha gwałtowna namiętność. Gdy romans wychodzi na jaw, wódz wioski zmuszony jest wydać na kochanków wyrok śmierci. Czy Zurga poświęci swą miłość w imię przyjaźni i dobra kochanych osób?

Libretto: Eugéne Cormon, Michel Carré
Prapremiera: Théâtre Lyrique, Paryż, 30 IX 1863
Premiera polska:  Warszawa, 31 XII 1903
Premiera w Operze Wrocławskiej: 19 i 20 VI 1955
Spektakl wykonywany jest w języku francuskim  z polskimi napisami
Kierownictwo muzyczne: Ewa Michnik
Reżyseria, inscenizacja, scenografia: Waldemar Zawodziński
Kostiumy: Małgorzata Słoniowska

„Poławiacze pereł” Bizeta- superwidowisko w Hali Stulecia

O tym, jak błysnąć Bizetem

Dodaj do:

Mapa


Sprawdź » Food&Drink we Wrocławiu! | Sprawdź » Noclegi we Wrocławiu!   

© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing