Portret Dolnego Śląska na szklanej fotografii

Centrum Kultury Zamek

Nazwa:Portret Dolnego Śląska na szklanej fotografii
Miejsce:Centrum Kultury Zamek
Adres:

pl. Świętojański 1, 54-076 Wrocław

Termin: Start: 19:00 piątek 17 lutego 2017
do: czwartek 30 marca 2017, codziennie o 12:00
Cena: darmowe

Portret Dolnego Śląska na szklanej fotografii


30 ambrotypów - fotografii wykonanych na szkle,  XIX - wieczną techniką mokrego collodionu - od 17 lutego będzie można podziwiać w galerii wrocławskiego Centrum Kultury "Zamek".

Bohaterami wystawy „Portret Dolnego Śląska” są mieszkańcy regionu, uwiecznieni przez kolektyw artystyczny StreetCollodionArt. Uzupełnieniem części fotograficznej będą historie portretowanych osób, które spisała i opracowała Ewa Sidorenko - socjolog współpracujący z artystami. Na wernisaż organizatorzy zapraszają  w piątek 17 lutego na godz. 19:00, wystawa będzie czynna do 30 marca.

Wystawa prezentowana w Centrum Kultury Zamek to trzydzieści z kilkuset powstałych już fotografii. Wszystkie wykonane w technice mokrego collodionu, uwieczniły mieszkańców Dolnego Śląska w 2016 roku. W projekcie mógł wziąć udział każdy – jedynym kryterium była gotowość do opowiedzenia swojej historii z Dolnym Śląskiem w tle. Dzięki temu wraz z ambrotypami (z greki - ambrotos - nieśmiertelny) zostaną również zaprezentowane opracowane historie, którymi podzieliły się sportretowane osoby. Razem, przekaz wizualny i tekstowy dostarczają nieco prawdy o Dolnym Śląsku, o tym jak się w nim czuje obecny mieszkaniec, jak bardzo związany jest z przeszłością i teraźniejszością i jak myśli o przyszłości, w kontekście swojego miejsca na ziemi.

Rozstawiliśmy wielkoformatową kamerę na ciężki statyw, a obiektyw zwróciliśmy w stronę przechodnia. Płyta z wizerunkiem, naświetlonym w atomach srebra, staje się zwierciadlanym odbiciem rodzinnych historii, przywiezionych na te ziemie po wojnie. Trwałym świadectwem współczesnych, wysłanym ku przyszłości, które ma opowiedzieć historię o nas, naszym wnukom - mówią twórcy projektu.

StreetCollodionArt - kolektyw artystyczny, zajmujący się sztuką wizualną, opartą głównie, na fotografii wykonywanej techniką mokrego collodionu. Powstał jesienią 2012 roku, gdzieś pomiędzy Wałbrzychem, a Kutnem.

W genotyp ma wpisany drogę. Kolektyw tworzą Michał Sitkiewicz, Paweł Sokołowski oraz muzy ich życia Gabriela Szewczyk i Monika Sokołowska.

Ewa Sidorenko – wykładowca na Uniwersytecie Greenwich w Londynie, wybitna socjolog, która wychowana w Warszawie, jest niezwykle wrażliwa na losy człowieka mieszkającego w Polsce. Potrafi słuchać i w odpowiednim momencie zadać mądre pytanie. W element artystycznych działań fotograficznych, wprowadziła naukowe doświadczenie. W ten sposób powstało założenie główne projektu, Portret za opowieść. Nie tylko chcemy fotografować, chcemy Was posłuchać, oddać Wam głos, byście mogli w końcu opowiedzieć, kim jest Dolny Śląsk.

  „Portret Dolnego Śląska”, wystawa fotografii collodionowej StreetCollodionArt i Ewa Sidorenko
wernisaż 17 lutego (piątek), godz. 19:00
wystawa czynna do 30 marca, wstęp wolny
Centrum Kultury Zamek, pl. Świętojański 1 Wrocław

Dodaj do:

Mapa© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing