Pracownia Alchemika | wystawa stała

Muzeum Farmacji


wtorek 3 stycznia 2017 - piątek 29 grudnia 2017
Każdy(a) - wtorek - środa - czwartek - piątek - 10:00Nazwa:Pracownia Alchemika | wystawa stała
Miejsce:Muzeum Farmacji
Adres:

ul. Kurzy Targ 4, 50-102 Wrocław

Termin: wtorek 3 stycznia 2017 - piątek 29 grudnia 2017
Każdy(a) - wtorek - środa - czwartek - piątek - 10:00
Cena: darmowe

Pracownia Alchemika | wystawa stała


Pracownia alchemika, to odosobnione i strzeżone przed śmiertelnikami laboratorium. To tu dobierano pierwiastki, przetwarzano odpowiednie ilości, substancje i pracowano nad cudownym eliksirem i osiągnięciem nieśmiertelności. Czym naprawdę zajmowali się alchemicy i czy udało im się osiągnąć cel?

W piwnicy znajduje się rekonstrukcja średniowiecznej pracowni alchemicznej. Choć alchemia kojarzy się z magią, przemianą metali nieszlachetnych w złoto, poszukiwaniem kamienia filozoficznego i eliksiru wiecznej młodości, należy jednak pamiętać, że arabskie al-kimya’ oznaczało zarówno to, co dziś rozumiemy pod pojęciem alchemii, jak i chemii. Chęć wyróżnienia i opisania składowych części, z których zbudowany jest świat, sprawiła, że alchemicy przyczynili się do rozwoju wiedzy i poznania sposobów wytwarzania tuszu, barwników, farb, kosmetyków, ceramiki i prochu strzelniczego a także do poznania procesów obróbki rud metali, destylacji, garbowania skór, produkcji szkła, przygotowania ekstraktów i nalewek.

Jako że alchemicy starali się poznać elementy, z których zbudowana jest rzeczywistość, tworzyli pierwsze tablice okresowe. Alchemia miała istotny wpływ na farmację, co potwierdza m.in. fakt, ze lekarze i aptekarze używali niekiedy tych samych co alchemicy symboli dla oznaczania składników w recepturach, czynności chemicznych, oznaczali nimi naczynia apteczne. Alchemicy przyczynili się do rozpowszechnienia chemii ogólnej i farmaceutycznej – udoskonalili metody oczyszczania ciał przez zastosowanie procesów takich jak destylacja, sublimacja i krystalizacja. W swoich doświadczeniach posługiwali się aparatami, które do dziś stosowane są w laboratoriach chemicznych, np. łaźniami wodnymi, kolbami destylacyjnymi, chłodnicami i odbieralnikami.


poniedziałek - nieczynne
wtorek - 10:00 -15:00
środa - 10:00 - 15:00
czwartek - 12:00 - 17:00
piątek - 10:00 - 15:00
sobota - nieczynne
niedziela - nieczynne

Zwiedzanie Muzeum Farmacji rozpoczynamy o pełnych godzinach zegarowych.
Ostatni zwiedzający proszeni są o przybycie do Muzeum ok. godz. 14:00, a w czwartki o godz. 16:00

Dodaj do:

Mapa© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing