Społeczne Mobilne Muzeum Militariów (w organizacji)

ul. Pełczyńska 33, 51-180 Wrocław


Nazwa:Społeczne Mobilne Muzeum Militariów (w organizacji)
Adres:
ul. Pełczyńska 33, 51-180 Wrocław
Kontakt:

tel. 71 718 90 25

Społeczne Mobilne Muzeum Militariów (w organizacji)


SPOŁECZNE, MOBILNE MUZEUM MILITARNE ( w organizacji ) w dawnym forcie piechoty nr 9

WROCŁAW (dzielnica Lipa Piotrowska, obok stacji kolejowej Wrocław- Osobowice), ul. Pełczyńska 33

Wrocław w historii światowej wojskowości odegrał ważną rolę, bo po raz pierwszy w Europie w XIX wieku stworzono wokół Breslau (niemiecka nazwa miasta) pierścień budowli wojennych.

Jednym z nich jest zbudowany w 1892 roku FORT PIECHOTY NR 9 przy ul. Pełczyńskiej 33. Otrzymaliśmy w lutym 2014 r. od władz miasta ten obiekt i tworzymy w nim "Mobilne Muzeum Militarne", które będzie ŻYWYM MIEJSCEM POKAZU EKSPONATÓW - do których będzie można wejść, wziąć broń do ręki, poczuć klimat tamtych czasów, posłuchać ryków silników, przejechać się pojazdami po pobliskim poligonie, popatrzeć na manewry bojowe.
W dniu 17 lutego 2015 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpisała nasz obiekt do rejestru polskich Muzeów.

Fort jest jednym z najciekawszych tego typu obiektów w Europie i jak na razie jedynym w centrum Wrocławia udostępnionym do zwiedzania i organizacji tam działań. Naszym celem jest przygotowywanie go do udostępnienia społeczeństwu jako obiektu muzealnego posiadającego wyjątkową wartość militarno - historyczną. Wewnątrz odtworzymy pomieszczenia żołnierskie, zorganizujemy wystawy, na zewnątrz ustawimy eksponaty. Wzbogacenie w przyszłości Muzeum o salę kinową, mini-koszary, sklep z pamiątkami, wojskową grochówkę z kotła - to kolejny cel renowacji. Działalność Muzeum polega na ratowaniu i zabezpieczeniu obiektu przed dalszą dewastacją i zniszczeniem, bowiem od 1945 roku nikt się obiektem nie interesował.

Od kilku lat obserwujemy wzmożone zainteresowanie historią Wojska Polskiego, co skutkuje pojawianiem się grup rekonstrukcji historycznej. We Wrocławiu i na Dolnym Śląsku jest ok. 20 grup rekonstrukcji historycznej, posiadających bogaty zbiór pojazdów wojskowych, wyposażenia i broni. Nie posiadają własnego "lokum" i ich działalność publiczna jest utrudniona. My w Forcie Nr 9 umożliwimy im ekspozycję swojego sprzętu oraz odbywanie tu spotkań i narad. Fort znajduje się na terenie mało atrakcyjnego przez lata osiedla Lipa Piotrowska i Widawa (północno- zachodnie peryferie Wrocławia), gdzie od ponad 100 lat znajdowała się zlewnia miejskich fekalii. Od chwili wybudowania Miejskiej Oczyszczalni Ścieków i poprzez niwelacje terenu zlewiska, wybudowano tu dwa nowe osiedla dla ponad 10 tysięcy mieszkańców. Teren ten stał się teraz bardzo atrakcyjny dzięki połączeniu się ze Śródmiejską Obwodnicą Wrocławia, biegnącą obok autostradą A-8, przystanku PKP i skomunikowaniu go z autobusami komunikacji miejskiej.

Naszym głównym partnerem jest największa na Dolnym Śląsku Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Twierdza Wrocław" kultywująca tradycje Wojska Polskiego od 1944 roku do chwili obecnej. Posiadają różnorodny sprzęt i umundurowanie m.in. pojazdy GAZ - 69, GAZ - 51, GAZ Czapajew, UAZ 451, BRDN, BRDM- 2, ZIŁ 131, WILLIS, SKOT, WZT-3, repliki broni palnej i mundury. Dzięki ich prywatnym kolekcjom eksponatów w Muzeum nie zabraknie. Partnerami Muzeum są też indywidualni badacze i pasjonaci historii miasta, militariów i podziemnego Wrocławia. Wszystkie te grupy skupiają bogatą kolekcję różnorodnego sprzętu pancernego, którą eksponujemy szerokiemu spektrum publiczności. Ich spotkania w Muzeum inicjują wymianą doświadczeń miedzy nimi oraz inspirowanie nowych pomysłów na promocje swej działalności i pozyskiwanie nowych członków.

Opis obiektu:

Teren Mobilnego Muzeum Militarnego we Wrocławiu składa się z pięciu bunkrów będących zbytkiem architektury militarnej usadowionych na 2 hektarowej parceli. Fort ten był najnowocześniejszym z "lekkich" fortec wschodnich granic cesarstwa Niemiec i jest jednym z najlepiej zachowanych i dostępnych obiektów militarnych we Wrocławiu. Główny schron ma 6 wejść, dwa korytarze, sześć izb, latrynę i studnię. W 1914 r. dobudowano zewnętrzny betonowy korytarz oraz dach, 2 wartownie, 2 schrony obsługi i magazyn na amunicje.

Z trzech strony fort ma ochronną warstwę ziemi, skośne sklepienia w celu lepszego odprowadzenia wody z dachu oraz należytego funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej i ogrzewania. Podczas swojej służby początkowo w forcie przebywało ok. 200 żołnierzy. Wypełniali oni pięć pomieszczeń (każde po 8 x 6 m.), szósta izba przeznaczona była dla 4 podoficerów i 2 oficerów. Izby żołnierskie miały zainstalowane w trzech piętrach prycze. Oprócz tego ławy dla żołnierzy, którzy wypoczywali, stojaki na bron, szafki, biuro, taborety. Pomieszczenie było oświetlone 3 lampami, a żołnierzy ogrzewał żeliwny piecyk. Wentylacja grawitacyjna powodowała, ze nie panował w nich zaduch, czuć było świeże powietrze. Korytarze były oświetlone, na drzwiach łączących korytarz z izbą były zamocowane płyty pancerne. Od rozkazu cesarza Wilhelma II z 14 czerwca 1910 r. o ogłoszeniu Breslau "twierdzą" (Festung Breslau) w forcie stacjonowało w reżimie tygodniowym 120 żołnierzy pełniąc całodobowe dyżury 8 godzin snu, 8 godzin warty i 8 godzin prac lub odpoczynku.

Obiekt do 2013 roku był ogrodzony, szczelnie chroniony oraz niewidoczny przez ścianę drzew i krzaków. Mimo że znajduje się 50 metrów obok drogi krajowej DK 342 po której przejeżdża dziennie ponad 10.000 samochodów - nie był widoczny dla kierowców. Przycięcie drzew i krzaków spowodowało że obiekt "przejrzał" dla kierowców i mieszkańców osiedla oraz spowodował zainteresowanie jego obecnością. Podczas prac porządkowych odwiedziło nas wiele osób dziwiąc się, że przez wiele lat jeździli tą trasa i nie wiedzieli że tu znajduje się taki obiekt. To sformułowanie potwierdziło się też podczas imprez organizowanych w obiekcie "bo - jak stwierdzili widzowie - sam fakt wejścia do tajemniczego obiektu jest dla nich sporym zaskoczeniem".


Dodaj do:

Mapa
Komentarze


Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
 

© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing