Nazwa:Teatr. Stan krytyczny | debata
Miejsce:Teatr Muzyczny Capitol
Adres:

ul. M.J. Piłsudskiego 67, 50-020 Wrocław

Termin: 16:00 poniedziałek 12 czerwca 2017
Cena: darmowe

Teatr. Stan krytyczny | debata


Publiczność Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Widzów Teatrów Publicznych ZAPRASZA NA OGÓLNOPOLSKĄ DEBATĘ pt. TEATR. STAN KRYTYCZNY
12 czerwca 2017 r. – poniedziałek – godz. 16:00 – Podwórko Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu

Debatę organizujemy w trybie pilnym, bo sytuacja teatrów publicznych w ostatnim czasie jest wyjątkowo zagrożona: świadomy, metodyczny demontaż kolejnych teatrów w Polsce (absurdalne zmiany dyrektorów, niszczenie zespołów, zmiany polityki i estetyki repertuarowej, wykorzystywanie teatru jako narzędzia politycznej władzy i urzędniczej wszechmocy) – wymaga natychmiastowego ponadśrodowiskowego zaangażowania.

Zapraszamy więc na tę debatę ludzi teatru z całej Polski – artystów, aktorów, dyrektorów wszystkich teatrów w Polsce, ludzi zarządzających kulturą, znawców systemów organizacji teatrów w Europie, widzów, którym los teatrów nie jest obojętny, ministerialnych i samorządowych urzędników oraz polityków.

Chcemy podczas wspólnego spotkania przedyskutować konieczne zmiany systemowe i proceduralne związane z wyborem dyrektorów teatrów publicznych oraz zaktualizować, o nowe rozwiązania, katalog dobrych praktyk w tej sprawie.

Potrzeba nam klarownych, transparentnych kryteriów i nowatorskich rozwiązań, a nie scentralizowanej urzędniczej polityki ministerialnej i kuriozalnych, haniebnych partyjnych decyzji samorządowych. Czerwcowa debata jest kontynuacją naszej debaty z 23 listopada 2016 r., na której padło wiele ważnych tropów. Teraz trzeba je wszystkie wspólnie przedyskutować i zweryfikować. Podsumowaniem wspólnej debaty będzie LIST OTWARTY CAŁEGO ŚRODOWISKA DO MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO z propozycjami zmian w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

TEATRU NIE MOŻNA ZOSTAWIĆ URZĘDNIKOM!
Publiczność Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Teatrów Widzów Publicznych Publiczność Teatru Polskiego we Wrocławiu Stowarzyszenie Widzów Teatrów Publicznych Wydarzenie Teatr. Stan krytyczny | debata

„Wiadomo, że dla rządzących protest ludzi kultury niewiele znaczy, bo nie przekłada się na efekty, które są dla nich groźne czy niebezpieczne. Ale wydaje mi się, że ten protest zaczyna mieć przełożenie na proces rozwoju świadomości obywatelskiej wobec destrukcyjnych i gwałcących prawdę i demokratyczne reguły poczynań władzy. Rodzi się w nas poczucie coraz silniejszej wspólnoty”.
Krystian Lupa, GW, 3.09.2016

Dodaj do:

Mapa© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing