Wczesnośredniowieczny Gród na Partynicach

ul. Zwycięska 2, 53-004 Wrocław


Nazwa:Wczesnośredniowieczny Gród na Partynicach
Adres:

ul. Zwycięska 2, 53-004 Wrocław

Wczesnośredniowieczny Gród na Partynicach


Z inicjatywy Dolnośląskiego Forum Środowiska Kulturowego "Millennium" oraz Prezydenta miasta Wrocławia - Rafała Dutkiewicza, w 2004 roku, na terenie Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych powstał unikalny obiekt będący rekonstrukcją wczesnośrednioweicznego grodu warownego.Latem 2005 roku dobudowano do części grodu warownego jego drugą część tzw. podgrodzie.
Głównym inwestorem jest Urząd Miasta i Gminy Wrocław. Projekt zrealizowano dzięki dotacji w ramach mecenatu samorządu.GRÓD JEST DAREM MIASTA WROCŁAWIA DLA JEGO MIESZKAŃCÓW

REKONSTRUKCJA
Obwarowanie z ostrokołem zaczerpnięte zostało z grodu w Zawadzie k.Opola. Umocnienie fosy to rekonstrukcja umocninia z Tumu pod Łęczycą. Sama brama wejściowa wzorowana jest na domu "domu z Bergen" w Norwegii, lecz tego typu konstrukcja (międzysłupowa) była stosowana m. in. we Wrocławiu. Chata dwuizbowa to rekonstrukcja chaty znanej z czeskiej miejscowości Levy Hradec. Zrębowy dom jednoizbowy to najbardziej chyba popularny typ zabudowy wczesnośredniowiecznej znany choćby rekonstrukcji domów wrocławskich czy wolińskich. Innym popularnym typem budowli jest półziemianka. Przy jej odtwarzaniu wzorowaliśmy się na podobnym obiekcie łaźni odkrytej na Ostrowie Tumskim we Wroclawiu. Budynek gospodarczy to kopia podobnego budynku z Mikulczyc.


Dodaj do:

Mapa
Komentarze


Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
 

© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing