Wrocław - Samolotem


W niedzielę, 11 marca z nowego terminalu wrocławskiego lotniska odlecą pierwsi pasażerowie. W związku z otwarciem obiektu zmienia się także sposób dojazdu, organizacja parkingu i komunikacji miejskiej. Oto wszystko, co trzeba wiedzieć, korzystając z nowego wrocławskiego lotniska.
 

To historyczna chwila dla wrocławskiego lotniska. Stary terminal przestaje pełnić swoją dotychczasową funkcję, bo od 11 marca pasażerowie będą korzystać z nowoczesnego obiektu. Pierwszy samolot z nowego terminalu odleci w niedzielę, o godz. 5:55 do Warszawy. W ciągu inauguracyjnego dnia w terminalu zostaną przeprowadzone 52 operacje lotnicze. - Od niedzieli zmieni się standard latania z Wrocławia, ale warto pamiętać, że zmieni się również sposób dojazdu do lotniska i organizacja parkingu - mówi Tomasz Lenart, kierownik obsługi pasażerskiej Portu Lotniczego Wrocław.
 
Dojazd
Nowy terminal znajduje się przy ulicy Granicznej 190, w odległości ok. 1,5 kilometra od starego obiektu. Podróż do ronda, z którego zjeżdżało się w kierunku lotniska, pozostaje bez zmian. Natomiast z ronda zjeżdżamy teraz pierwszym zjazdem i kontynuujemy podróż ul. Graniczną. Zarówno przed, jak i na samym rondzie stoją znaki precyzyjnie wskazujące kierunek podróży. Nowego terminalu nie sposób nie zauważyć. Poruszając się ul. Graniczną do samego końca dojedziemy do kolejnego ronda. Pierwszy zjazd prowadzi pod sam terminal. Szczegółowa mapa znajduje się na stronie internetowej portu pod adresem www.airport.wroclaw.pl.
 
Parking
Po prawej stronie obiektu znajduje się prawie 300 miejsc parkingowych. Osobno usytuowano parking VIP. Dalej, naprzeciwko terminalu znalazło się kolejne 700 miejsc parkingowych - docieramy do nich korzystając z lewej nitki. Przed wejściem do hali odlotów i przylotów mieści się strefa krótkiego postoju. To miejsce, gdzie można wyładować bagaż i się pożegnać, bez konieczności płacenia. Środkowy pas jest przeznaczony dla autobusów.
 
Komunikacja miejska

Na lotnisko wciąż będzie kursował autobus linii 406. Jego trasa od 11 marca zostanie wydłużona, a końcowym przystankiem będzie parking pod budynkiem nowego terminalu. Szczegółowy rozkład jazdy autobusu i informacje na temat jego trasy znajdują się na stronie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.
 
Shuttle bus
Od 11 marca pasażerowie będą obsługiwani tylko z nowego terminalu. Natomiast lotnisko umożliwia transport do starego obiektu pasażerom, którzy przed datą otwarcia odlecieli z Wrocławia i pozostawili swoje auta pod starym terminalem na parkingu należącym do portu lotniczego. Na trasie między terminalami będzie kursował shuttle bus z logo portu lotniczego, który dowiezie pasażerów na stary parking. Specjalny autobus będzie jeździł od 11 do 24 marca. Wszystkie informacje o shuttle busie będą dostępne w zakładce Aktualności na stronie internetowej lotniska. Szczegółowych informacji udziela informacja lotniskowa pod numer 71 35 81 381.


Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika
54-530 Wrocław,
ul. Skarżyńskiego 36
e-mail: airport@airport.wroclaw.pl

Aktualny rozkład lotów kliknij

 

Komunikacja: Lotnisko - Centrum

UWAGA: W mieście prowadzone są obecnie prace remotowe na wielu ulicach (w tym na ul. Granicznej), w związku z czym czas dojazdu do lotniska może być wydłużony.


Lotnisko 30 minut od centrum Wrocławia: taksówką - 30 zł*, autobusem 2,40 zł


dojazd do lotniska - kliknij by powiększyć


* Uwaga! Z rabatem taniej!
- kliknij by powiększyć

Parking za pół ceny - pobierz kupon rabatowy z biura podróży lub wydrukuj kupon rabatowy i zapłać za parking jedyne 99 zł za tydzień lub 152 zł za dwa tygodnie.
Uwaga! Opłaty należy dokonać w recepcji parkingowej po powrocie z wakacji. Podstawą do uzyskania rabatu jest kupon rabatowy ostemplowany przez biuro podróży oraz bilet parkingowy.


plan parkingu - kliknij by powiększyć

kupon rabatowy - kliknij by powiększyć

Odbierz bilet lotniczy od przedstawiciela biura podróży w terminalu.

Zrelaksuj się przed odlotem - skorzystaj z rabatu do restauracji, kawiarni, baru, sklepów wolnocłowych (przekaż kupon sprzedawcy), poczytaj gazetę i wypij kawę przed odlotem.

Staw się do odprawy biletowo-bagażowej NA CZAS - szczegółowych informacji na temat godziny odlotu, limitów bagażowych etc. oraz udzieli Ci Twoje biuro podróży.


Odprawa:

 • Podejdź do odprawy biletowo-bagażowej (check-in), gdzie po okazaniu biletu i dokumentu tożsamości (oraz innych dokumentów, jeżeli są wymagane), otrzymasz kartę pokładową upoważniającą do wstępu na pokład samolotu. Twój bagaż zostanie oznakowany i po przejściu kontroli bezpieczeństwa i kontroli celnej (jeżeli jest wymagana) skierowany do samolotu.
 • Przejdź do kontrloli bezpieczeństwa
 • Podejdź do kontroli dokumentów (oprócz rejsów do Grecji), gdzie funkcjonariusz Straży Granicznej sprawdzi Twój paszoprt/dowód osobisty.

Bagaż:

Bagaż rejestrowany - bagaż podstawowy przewożony w przedziale bagażowym samolotu. Bagaż podręczny - bagaż dodatkowy przewożony w kabinie pasażerskiej

Ze względów bezpieczeństwa nie można przewozić następujących artykułów:

W bagażu rejestrowanym:
- materiały wybuchowe, np. petardy, sztuczne ognie;
- materiały łatwopalne stałe i ciekłe;
- materiały radioaktywne, substancje trujące lub powodujące korozję;
- gazy sprężone, np. aerozole z pełną zawartością;
- inne przedmioty niebezpieczne, np. charakteryzujące się silnym polem magnetycznym.

W bagażu podręcznym:
- broń lub części do broni;
- materiały wybuchowe, np. amunicja, petardy, sztuczne ognie, kapiszony;
- ostre przedmioty metalowe, np. scyzoryki, sztylety, szable;
- materiały łatwopalne stałe i ciekłe, np. spirytus, gaz do zapalniczek;
- rozpuszczalniki, farby, zapałki;
- gazy sprężone, np. aerozole z pełną zawartością;
- materiały radioaktywne, substancje trujące lub powodujące korozję;
- inne przedmioty niebezpieczne, np. charakteryzujące się silnym polem magnetycznym.

Powyższa lista nie jest kompletna. Aby uzyskać szczegółowe informacje należy skontaktować się z odpowiednią linią lotniczą.

Przypominamy o konieczności wyłączania i bezwzględnym zakazie używania telefonów komórkowych na pokładzie samolotu.

Przepisy celne:

Podróżni przybywający do Polski z innego państwa należącego do Unii Europejskiej są zwolnieni od opłat celnych za przewożone przez siebie towary o ile ich ilość nie ma charakteru handlowego.

Podróżnych, którzy ukończyli 17 rok życia i przybywają na obszar Wspólnoty z terytorium państwa trzeciego (spoza Unii Europejskiej) obowiązują następujące normy ilościowe i wartościowe na przywóz ze zwolnieniem z należności celnych przywozowych niżej wymienionych towarów:

Wyroby tytoniowe:

 • 200 papierosów, lub
 • 100 cygaretek (cygar o masie nie przekraczającej 3g/szt), lub
 • 50 cygar, lub
 • 250 g tytoniu do palenia,
 • lub proporcjonalną ilość tych wyrobów w zestawie.

Alkohol i napoje alkoholowe:

 • 1 l - napoje destylowane i napoje spirytusowe o mocy powyżej 22% (wódka, koniak, whisky), alkohol etylowy nieskażony; o mocy alkoholu 80% lub więcej, lub
 • 2 l - koktajle, aperitify na bazie wina lub alkoholu, ratafia, sake lub podobne napoje o mocy nie przewyższającej 22%; wina musujące, wina likierowe,
 • lub proporcjonalna ilość tych wyrobów w zestawie.

Wina:

 • 2 l (bez wina musującego lub likierowego)

Ponadto (bez ograniczeń wiekowych):

 • 50 gramów perfum,
 • 250 ml wód toaletowych,
 • produkty lecznicze - w ilości przeznaczonej na własne potrzeby.

Oprócz towarów, o których mowa wyżej, podróżny będzie mógł przywieźć rzeczy o łącznej wartości nie przekraczającej 175 EUR, a jeżeli nie ukończył 15 roku życia - 90 EUR. Więcej: www.mf.gov.pl/sluzba_celna

Podróżni odlatujący w rejsach międzynarodowych zobowiązani są do zgłoszenia:

 • wywożonych wartości dewizowych i/lub krajowych środków płatniczych jeżeli ich suma przekracza równowartość 10 000 euro,
 • wywożonych towarów przeznaczonych do działalności gospodarczej lub towarów o charakterze handlowym,
 • wywożonych towarów podlegających ograniczeniom wywozowym (np. wykonanych przed 1945 r).

Podróżni przylatujący w rejsach międzynarodowych zobowiązani są do zadeklarowania:

 • wwożonych wartości dewizowych i/lub krajowych środków płatniczych jeżeli ich suma przekracza równowartość 10 000 euro,
 • wwożonych towarów ilościowo lub wartościowo przewyższających ulgi celne.

Pierwsza pomoc:

Podróżni i pasażerowie mogą otrzymać pierwszą pomoc w ambulatorium znajdującym się na piętrze terminala pasażerskiego Portu Lotniczego Wrocław (pokój 106), tel (071) 358 13 05.

Ambulatorium otwarte jest w godzinach 4:30 - 0:30

Prawa pasażera linii lotniczych:

 


 
© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing