Nazwa:Zamek | spektakl
Miejsce:Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego
Adres:

ul. Rzeźnicza 12, 50-132 Wrocław

Termin: Start: 19:00 piątek 28 kwietnia 2017
do: sobota 29 kwietnia 2017, codziennie o 19:00
Cena: 24.00 zł do 32.00 zł

Zamek | spektakl


Zamek kafkowski stoi na skraju zagubionej na peryferiach imperium, odizolowanej od świata wsi. Zamek współczesny znajduje się w samym centrum wielkiego miasta. Dążenie do Zamku jest znakiem wyzwania jakie rzuca człowiekowi dzisiejszy świat – jest znakiem konieczności zdobycia pozycji społecznej, osiągnięcia sukcesu. Miasto, jako synonim napierającej rzeczywistości, niejako wymusza na człowieku dążenie do samorealizacji, do potwierdzenia własnej osoby w świecie.

„Zamek” Kafki może dziś opisywać samotną wędrówkę człowieka przez labirynt wielkiego miasta w poszukiwaniu własnego miejsca w świecie, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: kim jestem, po co i do czego zmierzam? I dziś w powieści istotny jest nie tyle opis biurokratycznej machiny władzy ale świadectwo dążenia do celu – mozolnego i uporczywego poszukiwania właściwej drogi, kontaktu, osoby.

W tym dążeniu konformizm i służalczość stają w konflikcie z poczuciem własnej godności, niezależności, z pragnieniem zachowania wolności jako wartości nadrzędnej. K dąży do Zamku by załatwić sobie posadę geometry, by zyskać przyzwolenie dla małżeństwa z Friedą, a jednocześnie K od Zamku ucieka, buntuje się przeciwko niemu, nie chce poddać się zasadom obowiązującym wszystkich członków społeczności.

Lawirując pomiędzy dążeniem do Zamku a związkiem z drugim człowiekiem, K wybiera wolność, która bez uczestnictwa w zbiorowości okazuje się pusta i zupełnie niepotrzebna. Albo człowiek poddaje się zbiorowości ale za cenę wolności albo odrzuca zasady zbiorowości i zyskuje wolność ale jest ona nieodłączna z samotnością.                                                                                           Marek Fiedor


reżyseria: Marek Fiedor
scenografia: Justyna Łagowska
muzyka: Tomasz Hynek

Wystąpią: Anna Błaut, Zina Kerste, Marta Malikowska, Beata Rakowska, Elżbieta Golińska oraz Przemysław Bluszcz [gościnnie]

asystent reżysera i inspicjent: Marta Giergielewicz 
premiera: 22 czerwca 2013, Scena na Strychu

fot. Tomasz Żurek.

Dodaj do:

Mapa


Sprawdź » Food&Drink we Wrocławiu! | Sprawdź » Noclegi we Wrocławiu!   

© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing