Avant Art Festival 2017 Wrocław

Avant Art Festival 2017

Zapraszamy na dziesiątą jubileuszową edycja festiwalu Avant Art Festival który programowo oraz koncepcyjnie stanowi pomost pomiędzy ideą rozwijaną w poprzednich jego wydaniach a konsekwencją rozwoju festiwalu, za zadanie stawiającego sobie nieodmiennie możliwie najszerszą prezentację muzyki i sztuki eksperymentalnej i awangardowej.


Tegoroczny Avant Art Festival poza Wrocławiem (27.09-13.10) ze zmodyfikowanym programem odbywać się będzie również w Warszawie (02.10-11.10).

Tym razem prezentacje muzyczne, pherformatywne  i filmowe koncentrować się będą na fenomenach dźwiękowych i wizualnych, które, często ekstremalnie – zawsze bezkompromisowo, operując na obrzeżach i stykach gatunków, w drodze redukcji / transgresji ekspandują je w nowe rejestry.
Dodatkowo w ramach festiwalu kolejna edycja przeglądu sztuki japońskiej pod nazwą Avant Art Festival Japan, 2 edition.

Począwszy od techno-kontyngentu, przez jazz/improv eksploracje, fuzje międzygatunkowe, aż po eksperymenty o charakterze ideowo-produkcyjnym i festiwalowe autoreferencje, program AAF 2017 można ująć jako logiczną kontynuację starych oraz inicjację nowych wątków.
Wśród artystów, którzy pojawią się w tegorocznej jubileuszowej 10  edycji  festiwalu znajdą się tacy wykonawcy jak: austriacki zespół Radian, Regis ze swoją, bazującą na industrial, techno-redukcją zaś Powell zaprosi publiczność na swoje brutalne disco-eksploracje. W programie festiwalu znajdzie się również wszechstronny eksperymentator Oren Ambarchi, znany ze składu Syny, Piernikowski oraz jassowa – reaktywowana, legendarna formacja Łoskot.

W ramach przeglądu japońskiego usłyszymy kultowy zespół  Melt Banana, do tego Ryo Murakami, Maria Jiku oraz Shins-K, który zaprezentuje japoński techno-dub w wariantach psychoaktywnym i tellurycznym zaś w spektaklu taneczno muzycznym wystąpi duet ITAKO Yuko Kaseki oraz  Kazuhisa Uchihashi. Początek przegłądu to wernisaż Instalacji dźwiękowej „objects migration 02”Ryoko Akama.
Ponadto w programie 6. edycja Avant Art Film w ramach którego zobaczymy cztery japonskie filmy oraz m.in. film “One More Time with Feeling”, dokument o Bad Seeds i Nicku Cavie z 2016 roku.


Kiedy:

27.09.2017 – 13.10.2017

Bilety / Karnet

Avant Art Festival 2017 Wrocław


Program Avant Art Festival:

śr., 27 września 2017, 20:00 
Maria Jiku (JP), Porter Ricks (DE)
Miejsce: Biuro Festiwalowe IMPART
Bilety: 20/25 zł

Maria Jiku (JP) Artystka dźwiękowo-wizualna, przenosząca BDSM na płaszczyznę muzyki. W swojej twórczości łączy industrialne rytmy, krzyk i brzmienia syntezatora, kombinując je z dźwiękami, jakie wydaje bat uderzający o ludzką skórę, metal i inne obiekty.

Porter Ricks (DE) – Legendarny projekt techno Thomasa Könera i Andy Mellwiga. Do ich dorobku w postaci albumów Chain Reaction (1996) i Mille Plateaux (1997) w 2017 roku dołączył trzeci album studyjny „Shadow Boat, wydany przez Tresor Records


czw., 28 września 2017, 20:00 
Łoskot (PL)
Miejsce: Biuro Festiwalowe IMPART
Bilety: 15/20 zł

Powrót jassowej legendy: destrukcja formuły jazzowej przez silne interwencje rocka psychodelicznego, okazjonalne wtręty muzyki konkretnej oraz płodne zderzenie profesjonalizmu z entuzjazmem.


pt., 29 września 2017, 20:00 
Ryo Murakami (JP)
, Radian (AT), Piernikowski (PL)
Miejsce: Biuro Festiwalowe IMPART
Bilety: 20/25 zł

Radian (A) Drugi występ klasycznego już, austriackiego tercetu na AAF: precyzyjne, na wpół syntetyczne repetycje na pograniczu postrocka i swoiście artrockowej redukcji: czułe, regularnie bijące serce skomplikowanego mechanizmu.

Piernikowski (PL) Po dub-hopowych eksploracjach Synów – redukcja do minimum na bazie minorowego post hip-hopu; emocjonalne penetracje obszarów miejskich neuroz i wypaczeń, wycieczki w aglomeracyjne melancholie, dyskretne poszukiwania przyszłości.

Ryo Murakami (JP) Ewolucja od wczesnych inklinacji technodubowych po głęboki drone i ciągotki niemal darkambietowe: ciężki, organiczny / syntetyczny psychoaktywny zacier w rozmaitych odcieniach pustki i chłodu.


sob., 30 września 2017, 21:00
Shins-K (JP), Powell (UK), Regis (UK)
Miejsce: A2 – Centrum Koncertowe
Bilety: brak danych
Shins-K (JP/DE) Japoński DJ/producent, określający się jako „dubstractic junglist”: izotopowej ciężkości pętle i linearne basy tworzą tu tło dla precyzyjnych operacji cięcia i skrawania.

Powell (UK) Brytyjski, kwaśny ekstrakt w beatowych odcieniach, o nieco cut-upowym IDM-uroku. Muzyka do tańca eksperymentalnego.
Regis (UK) Klasyk brytyjskiego techno o odcieniu przemysłowym i założyciel wytwórni Downwards: wyczuwalne inspiracje wczesnym UK-industrial, silna redukcja brzmieniowa, miejskie hipnotyzmy.

niedz., 1 października 2017, 19:00
TSVEY (PL), Oren Ambarchi (AU)
Miejsce: Biuro Festiwalowe IMPART
Bilety: 15/20 zł
Oren Ambarchi (AUS) Znany ze współpracy z m.in. Fenneszem, Sunn O))), Otomo Yoshihide (AAF 2010) i Keiji Haino (AAF 2014 i 2016) zasłużony eksperymentator interdyscyplinarnie poruszający się i mutujący pomiędzy ścieżkami wytyczonymi przez minimalizm, improwizację, nowoczesną elektronikę i fizyczność muzyki rockowej.

Tsvey (PL) Rave’owa ekstrawagancja na bazie zderzenia estetyki klubowej i kultury odpadu. Wywar z szumu informacyjnego, zapachu rozgrzanego asfaltu i brutalnych uroków późnego, weekendowego wieczoru.


pt., 13 października 2017, 20:00
duo ITAKO: Kazuhisa Uchihashi (muzyka) i Yuko Kaseki (taniec) (JP)

Miejsce: Biuro Festiwalowe IMPART
Bilety: 15/20 zł
ITAKO (JP) – spektakl performatywny zrealizowany przez duet Yuko Kaseki i Kazuhisa Uchihashi. Yuko Kaseki uzyskała status uznanej tancerki butoh i choreografki, zakładając w 1995 roku swój własny zespołów ‘dance company cokaseki’, a następnie uczestnicząc w licznych projektach o charakterze artystycznej kolaboracji na wielu scenach świata.Kazuhisa Uchihashi (JP) Znacząca postać japońskiej i światowej improwizacji – znany ze współpracy m.in. z Peterem Brötzmannem, Derekiem Bailey czy Zeeną Parkins gitarzysta konsekwentnie burzący międzygatunkowe podziały. Na AAF poprowadzi warsztaty oraz wystąpi z tancerką Butoh Yuko Kaseki.


pt., 13 października 2017, 20:00
Melt Banana (JP)

Miejsce: Zajezdnia Dąbie
Bilety: 10/15 zł

Japońscy weterani i klasycy mistrzowskiej de(kon)strukcji / kolizji gitarowych form ekstremalnych i bubblegum pop: perkusyjne blasty, słodkie, przerysowane wokalizy, zgrzytliwe i pocięte melodie na etapie połowicznego rozpadu.