Bigamiści i kastrat – wiszą i cieszą oczy

„Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” wystawa w Pałacu Królewskim


W Pałacu Królewskim wiszą i cieszą oczy oglądających władcy Polski. Wystawa „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” dostępna będzie dla zwiedzających od 8 sierpnia do 15 listopada 2017 roku.

Powszechnie obowiązującym kanonem wizerunków władców Polski jest słynny poczet autorstwa Jana Matejki (1838 -1893). Z rysunków Mistrza patrzą na nas dumni i dostojni władcy, świadomi swojej siły i władzy. Poczet ten publikowany jest od lat w podręcznikach, w seriach znaczków pocztowych, niezliczonej ilości pocztówek i różnych innych wydawnictw. Po Matejce mało kto odważył się podjąć temat monarszych portretów.

W 2004 roku wybitny polski grafik i portrecista Waldemar Świerzy (1931-2013) stworzył nowe portrety polskich królów i książąt. Jego wizerunki władców znacznie odbiegają od dzieł Matejki. Królowie i książęta to nadal ludzie silni i zdecydowani, ale też nie wyidealizowani, a ich twarze odzwierciedlają cechy charakteru i drzemiące w nich emocje. Co ciekawe, Waldemar Świerzy opracował również portrety władców pominiętych przez Matejkę, jak choćby legendarnego awanturnika – śląskiego księcia Bolesława Rogatkę czy okrutnika Bezpryma. Wystawa jest okazją, żeby porównać oba cykle.

Dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia- Maciej Łagiewski- ujawnia, że na wystawie wyeksponowanych będzie także pięć oryginalnych rysunków portretów władców autorstwa Jana Matejki.

To projekt edukacyjny będący zmierzeniem się dwóch tytanów – mówi Andrzej Pągowski – pomysłodawca i organizator wystawy. Seria 49 portretów i książąt namalowanych w latach 2007- 2013 przez wybitnego polskiego grafika, profesora Waldemara Świerzego, na  podstawie aktualnej wiedzy historycznej. Rysunki Matejki wykonane ołówkiem zderzone z pełnymi energii, nieco demonicznymi portretami Świerzego robią duże wrażenie.

Marek Klat – kurator wystawy- portrety władców opatrzył zabawnymi komentarzami. Okazało się, że wśród naszych władców byli bigamiści, żarłoki, dręczyciele, truciciele, a nawet kastrat.

Ekspozycja została zaprezentowana publicznie po raz pierwszy na Zamku Królewskim w Warszawie w 2015 roku. Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem mediów oraz publiczności. Jej wrocławska odsłona została uzupełnienia o inne królewskie poczty, w tym zdobiące polskie banknoty czy medale.

oprac. i foto: DJ Olearczyk