BZ WBK Press Foto | wystawa w Centrum Historii Zajezdnia

BZ WBK Press Foto to 149 zdjęć, spotkania autorskie, warsztaty fotograficzne oraz konkursy z nagrodami – to wszystko czeka na gości wystawy, którą można zwiedzać w Centrum Historii Zajezdnia.


Nagrodzone zdjęcia przypominają nam, co było ważne w Polsce i na świecie w ubiegłym roku. Przywołują emocje związane z takimi wydarzeniami jak m.in. Światowe Dni Młodzieży czy Euro 2016, ale przede wszystkim pokazują ludzi w ich codzienności, która może być bardzo odmienna w zależności od części świata.

Laureatem najważniejszej nagrody w konkursie za Zdjęcie Roku jest Szymon Barylski.Nagrodzone zdjęcie zostało wykonane w marcu 2016 roku w obozie uchodźców w Idomeni na granicy grecko-macedońskiej. – To zdjęcie, na które trzeba chwilę popatrzeć. Nie od razu wszystko jest jasne i zrozumiałe. Panuje na nim pozornie chaos i bałagan. Jednak po chwili wypatrujemy pośród tej złości, przepychanek i tłoku skuloną kobietę, jej pozbawione nadziei spojrzenie, rezygnację i apatię. Zajmuje tylko niewielki fragment kadru, a jednak jest najważniejsza i nasz wzrok nieodparcie trafia właśnie na nią. To bardzo przejmujące zdjęcie – powiedział Piotr Janowski, przewodniczący jury 13. edycji konkursu. Cały fotoreportaż, z którego pochodzi Zdjęcie Roku, zajął również I miejsce w kategorii Wydarzenia.

fot. Tomasz Padło/ I miejsce/ Natura/ fragment fotoreportażu

Wśród tegorocznych laureatów jest również Mikołaj Nowacki z Wrocławia, który zdobył I miejsce w kategorii Natura za zdjęcie żurawi stoczni szczecińskiej.  – Zdjęcie jest częścią mojego wieloletniego cyklu „Odra”, który realizuję od 2008 roku, fotografując związki ludzi z tą rzeką. Pływałem barką w okolice ujścia Odry z ekipą, która obsługiwała budowę nowego portu przy fabryce na Ostrowie Brdowskim. Spałem wtedy na statku, a że był on przycumowany właśnie przy nabrzeżach, to w związku z tym miałem możliwość chodzenia po całym terenie budowy. To był marzec 2016 roku, gdy zobaczyłem te niesamowite mgły i postanowiłem sfotografować je z góry. Wszedłem na najwyższą w Polsce suwnicę, jedną z wyższych w Europie. Ma ona 120 m wysokości. Gdy o wschodzie słońca zobaczyłem oświetlone czubki żurawi wystające ponad kłęby mgły, byłem bardzo podekscytowany tym pięknym widokiem. Fotografowałem, walcząc ze strachem – powiedział Mikołaj Nowacki o historii powstania nagrodzonego zdjęcia.


Kiedy:

22 września – 4 października 2017 r.
Wernisaż: 22 września (godz. 19.00) – wstęp wolny
Spotkanie autorskie z Karoliną Jonderko i Mikołajem Nowackim:
22 września (godz. 17.30) – wstęp wolny


Centrum Historii Zajezdnia
ul. Grabiszyńska 184,
53-235 Wrocław


Ceny biletów:

normalny: 10 zł
ulgowy: 5 zł,
rodzinny: 25 zł (2 osoby dorosłe i dwoje lub więcej dzieci)


Godziny zwiedzania:

poniedziałek nieczynne
wtorek – środa: 9.00 – 17.00
czwartek: 10.00 – 17.00
piątek – niedziela: 10.00 – 18.00

Ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem.

Dodaj komentarz