Centrum Historii Zajezdnia

Centrum Historii Zajezdnia to instytucja kultury, której zadaniem jest dokumentowanie i upowszechnianie wiedzy o powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska.


Centrum Historii Zajezdnia to przede wszystkim miejsce spotkań, ale także miejsce stałych i czasowych wystaw poświęconych powojennej historii Wrocławia i szerzej Dolnego Śląska. Można tu zobaczymy ostatnie 60 lat historii Wrocławia od roku 1945 do współczesności. Na wystawie znalazły się, m.in. multimedialne ekspozycje, przedstawiające historię przesiedlenia ludności z Kresów, ale też dotyczące, między innymi, Pomarańczowej Alternatywy oraz wydarzeń związanych z wrocławską Solidarnością. Wyposażeniem muzeum oraz opieką merytoryczną zajmuje się Ośrodek Pamięć i Przyszłość.


„Wrocław 1945-2016” | wystawa stała

W tym muzeum nie nosi się kapci, a wielu instalacji można dotknąć lub przyjrzeć im się z bliska. Wystawa „Wrocław 1945-2016” składa się ośmiu części ułożonych chronologicznie. Pierwsza część wprowadzi nas w historię spokojnego miasteczka na Kresach Wschodnich w czasach II RP. Jego mieszkańcy zostali zmuszeni do zmierzenia się z realiami wojny, a później także przesiedleń i migracji. Wielu Polaków znalazło swój nowy dom we Wrocławiu, a ich losom poświęcona jest część „Obce miasto”.

O czasach PRL-u opowiadają z kolei m.in. części „Za żelazną kurtyną” oraz „Miasto nad Odrą 1945-1980”. Odwiedzający zapoznają się m.in. z historią pojednania polsko-niemieckiego i listu biskupów polskich, działalnością Radia Wolna Europa i epidemią czarnej ospy we Wrocławiu. Szczególne miejsce na wystawie zajmują losy „Solidarności” we Wrocławiu. Na koniec na zwiedzających czeka historia Wrocławia po roku 1989 – aż do czasów obecnych.
Na wystawie można także zwiedzić klasę szkolną z oryginalnymi ławkami z okresu tuż po wojnie, sklep mięsny, dawny przystanek, pokój opozycjonisty, a nawet celę więzienną, oraz obejrzeć wiele ciekawych pamiątek należących do osobistości zasłużonych dla kultury, nauki i sportu.

W Centrum Historii Zajezdnia znajduje się również kino, które będzie wykorzystywane do projekcji także poza godzinami otwarcia wystawy.


Gdzie:

Centrum Historii Zajezdnia
ul. Grabiszyńska 184,
53-235 Wrocławiu


Kiedy:

poniedziałek: nieczynne
wtorek – czwartek: 9:00-17:00
piątek – niedziela: 10:00-18:00


Ceny biletów:

bilet normalny: 10 zł,
bilet ulgowy: 5 zł,
bilet rodzinny: 25 zł (2+2 i więcej),
bilet grupowy: 30 zł (od grupy)

Opublikowany w ART