Co dalej z ołtarzem?

Podsumowanie wystawy „Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej” i plany związane z prezentowanymi tam zabytkami.


Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej – wystawa czasowa prezentowana w Muzeum Narodowym od 13 czerwca do 24 września 2017- w bieżący weekend przechodzi do historii w chwale frekwencyjnego sukcesu.

Szczególną ozdobą wystawy była pełnowymiarowa rekonstrukcja wyglądu srebrnego ołtarza głównego katedry z 1591 r., nieznanego wrocławianom od końca II wojny światowej, kiedy został zdemontowany przed oblężeniem miasta. Ołtarz ufundował biskup Andreas Jerin, wykonali go dwaj renomowani artyści wrocławskiego manieryzmu–złotnik Paul Nitsch oraz malarz Bartholomaeus Fichtenberger.

Dzieło poświęcone 4 maja 1591 r. wzbudzało powszechny zachwyt – mówi Piotr Oszczanowski. Jego podziwianie stało się obowiązkiem każdego, kto przybył do Wrocławia. Ten wyjątkowy zabytek służył wiernie mieszkańcom Wrocławia do 1944 r., kiedy to zdemontowano jego srebrne elementy i złożono je w skarbcu katedralnym, natomiast malowane skrzydła przewieziono do jednej ze składnic muzealnych poza terenem Wrocławia, a po zakończeniu wojny do kościoła w Szamotułach. Dopiero po 20 latach powróciły one do zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu. Dzisiejsza „nieobecność” ołtarza biskupa Andreasa Jerina w archikatedrze wrocławskiej pozostaje w dalszym ciągu bolesnym śladem barbarzyńskich skutków ostatniej wojny. Próba jego „rekonstrukcji” stała się więc jednym z najtrudniejszych wyzwań, przed jakimi stanęło przygotowujące tę wystawę wrocławskie Muzeum Narodowe. I w wymiarze konserwatorskim, i ekspozycyjnym. Ta muzealna „rekonstrukcja” jest wyrazem naszej ogromnej nadziei na to, że ołtarz z czasem powróci na swoje pierwotne miejsce.

Na sobotniej konferencji w Muzeum Narodowym padły zapewnienia, że trwają rozmowy dotyczące miejsca, gdzie mógłby trafić ołtarz. Być może doczekamy dnia, kiedy będzie on zdobił Katedrę wrocławską lub Kościół Św. Krzyża.  Właścicielem zabytku jest parafia i proboszcz Katedry – ks. Paweł Cembrowicz oraz Muzeum Archidiecezjalne.

Obecnie katedrę Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim zdobi odrestaurowany niedawno gotycki ołtarz z Lubina. Powstaje pytanie, gdzie umieścić tej klasy zabytek, być może na Wyspie Katedralnej znalazłoby się odpowiednie miejsce. Mógłby zostać przeniesiony do pobliskiego kościoła Św. Krzyża – sugerują prominenci.

 oprac. tekstu: Dorota Olearczyk
foto: Julian Olearczyk i Dorota Olearczyk

Na zdjęciach:
Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz  Katedry wrocławskiej
Jacek Witecki, kurator
Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia