Festiwalu Równych Praw 2017 – 9. Wrocławski Marsz Równości

My, wrocławska, dolnośląska, polska i europejska społeczność LGBTQIA wraz z sojusznikami i sojuszniczkami, zabieramy głos w sprawie Miłości! Miłości, do której każda osoba ma Prawo!


7 października maszerujemy równi i różnorodni za naszą i waszą miłość.

Za miłość naszą, bo wciąż w Polsce osoby nieheteronormatywne nie doczekały się poszanowania swoich praw i związanych z nimi regulacji.

Za miłość waszą, by przeciwstawić się nacjonalistycznej nienawiści, która dotyka wszystkiego, co inne – wyznaniowo, etnicznie, płciowo, światopoglądowo i mentalnie.

Za miłość, bo tylko solidarnie możemy stawić opór przemocy władzy, która szanując wyłącznie samą siebie zamienia otwartą przestrzeń publiczną w prawicowe piekło.

Miłością przeciwstawiamy się homofobii, solidarnie łącząc się z ofiarami realnej przemocy, której doświadczają setki tysięcy osób na całym świecie w Czeczenii, Rosji, krajach afrykańskich i bliskowschodnich.


Program  Festiwalu Równych Praw 2017


4.10 (środa) godz: 18:00
Tęczowy korpomeeting
siedziba Kultury Równości (Podwale 36A/5)

Już po raz trzeci spotykamy się w gronie przedstawicieli najważniejszych wrocławski korporacji by porozmawiać o potrzebie wsparcia osób LGBT+ w miejscu pracy. Tym razem nasze spotkanie będzie miało charakter otwarty. W związku z tym serdecznie zapraszamy przedstawicieli już działających LGBT+ grup a także osoby chcące zorganizować takie społeczności w swoim miejscu pracy.


5.10 (czwartek) godz: 20:30
Tom of Finnland – wrocławska premiera filmu
DCF ul. Piłsudskiego 64A


Filmowa biografia jednej z najważniejszych postaci kultury gejowskiej XX wieku. Fiński rysownik, Touko Laaksonen, wraca z frontu II wojny światowej do rodzimych Helsinek. W tym czasie Finlandia, jak i wiele innych europejskich krajów, ogarnięta jest falą homofobii i represji wobec gejów. Nie mogąc realizować swoich pragnień, Touko szuka wolności w sztuce. Tak powstają pierwsze homoerotyczne rysunki przedstawiające muskularnych mężczyzn w skórach i opiętych jeansach. Mimo usilnych prób, nie udaje się opublikować jego prac w żadnym magazynie. Dopiero wyjazd do USA otwiera Touko drogę do szerokiej publiczności. Tak rodzi się „Tom of Finland”, symbol pokolenia gejowskiej rewolucji.


6.10 (piątek) godz: 17:00
Równość małżeńska? Artykuł 18 i debata
Bar Barbara, ul. Świdnicka 8B

Dlaczego w Polsce jak dotąd nie udało się wprowadzić żadnych przepisów regulujących rejestrowanie związków jednopłciowych? Czy w najbliższych latach mamy szansę na wprowadzenie równości małżeńskiej? A może jedyną drogą pozostają obecnie związki partnerskie? Czy rzeczywiście w rozumieniu polskiej konstytucji małżeństwo mogą tworzyć jedynie kobieta i mężczyzna?
Na te pytania postaramy się odpowiedzieć dzień przed 9. Wrocławskim Marszem Równości. Dyskutować będziemy w składzie: profesora Monika Płatek, prawniczka związana z UW; Wojciech Piątkowski i Michał Niepielski, para, która weszła w proces litygacji strategicznej – pozwała Polskę za to, że nie może zawrzeć małżeństwa; przedstawicielka stowarzyszenia Miłość nie Wyklucza, które opracowało strategię wprowadzenia w Polsce równości małżeńskiej do 2025r.
Przed debatą zostanie wyświetlony dokument Artykuł 18. Pokaz jest bezpłatny.
17:00-18:20 – pokaz filmu Artykuł 18
18:20-20:00 – debata o równości małżeńskiej


7.10 (sobota) godz: 15:00
9. Wrocławski Marsz Równości

Startujemy na Pl. Wolności przed Forum Muzyki a kończymy po przejściu trasy w HAH-u 🙂

Kto będzie uczestniczył w Marszu będzie mógł zaraz po nim rozgościć się w naszym klubie. Kultura Równości obiecała dla wszystkich ciepłą zupę 🙂 a na telewizorach wyświetlane będą filny LGBT oraz teledyski, dla spragnionych do dyspozycji będzie nasz bar. Oczywiśćie kto będzie chciał będzie mógł zostać w klubie do oficjalnego After Party o godz 22:00

godz: 22:00
Impreza pomarszowa
HaH Wrocław


8.10 (niedziela) godz: 12:00-15:00
Śniadanie pomarszowe
Księgarnia Hiszpańska, ul. Szajnochy 5

Zmęczone po imprezie? Spragnieni kontaktu z osobami poznanymi na marszu? Spotkajmy się w pomarszową niedzielę i zjedzmy wspólny posiłek! My, organizatorki i organizatorzy marszu chcemy podziękować wam za obecność ♥ Będziemy mieć trzy godziny, żeby porozmawiać, obejrzeć zdjęcia, pośmiać się i – przede wszystkim – zjeść coś dobrego. Bufet otwieramy o 12 – mamy nadzieję, że wszystkie osoby zdążą się wyspać 😉 Poznajmy się!

godz: 115:00-17:00
Dragtywizm – drag jako droga emancypacji
Księgarnia Hiszpańska, ul. Szajnochy 5

Sztuka drag od zawsze była polityczną deklaracją! Drag performerzy i performerki często widzą swoją rolę szerzej niż klubowe występy. Drag qeens i drag king są dla społeczności LGBTQIA, tworzą jej część i walczą o jej prawa. I o tym zaangażowaniu społecznym, herosach i heroinach dragtywizmu, o queer-historii porozmawia z nami Piotr Buśko – aktywista Kultury Równości AKA Twoja Stara


godz: 18:30
pokaz filmu Polyland
Bar Barbara, ul. Świdnicka 8B

Po roku badań, roku filmowania i roku montażu, z przyjemnością chciałybyśmy, wraz z Kulturą Równości, zaprosić Was na przedpremierę filmu Polyland.
Polyland oddaje głos trzem silnym bohaterkom pochodzącym z trzech różnych mniejszości w Polsce; film skupia się na przedstawieniu niuansów bycia czarnoskórym, muzułmaninem albo członkiem społeczności LGBTQ+ w jednym z najbardziej homogenicznych krajów coraz bardziej prawicowej Europy.

Wszystkie trzy kobiety sportretowane w Polyland urodziły się w Polsce i mieszkają we Wrocławiu. Ania, Miriam i Elmelda chcą być usłyszane; nie jako „te inne”, ale jako reprezentanki polskiego społeczeństwa. Film pokazuje ich wysiłki, które obejmują, między innymi, tworzenie grup wsparcia, organizowanie protestów, udzielanie wywiadów w lokalnej telewizji. Wszystko wydaje się iść w dobrą stronę, a kobiety wierzą, że idea liberalnego społeczeństwa jest osiągalna, aż do momentu nagłej zmiany w polskiej scenie politycznej, która rozbija ich nadzieje. Osadzony w jednym mieście, Polyland przygląda się makro-problemom multikulturalizmu, dyskryminacji i odrodzenia populizmu na mikro- poziomie. Jednocześnie w szerszym kontekście, historia Elmeldy, Miriam i Ani odzwierciedla wiele innych historii rozgrywających się na całym świecie.
Po filmie zapraszamy na spotkanie z autorką bohaterkami.