Filmowe Środy – Artykuł Osiemnasty

Zapraszamy na Filmowe Środy w Coffee Planet! 


Pierwszym filmem naszych spotkań będzie obowiązkowy dla wszystkich „Artykuł Osiemnasty”. Film, który zdobył serca widzów LGBT Film Festival, reżyserii Bartosza Staszewskiego.

Artykuł Osiemnasty to pełnometrażowy film dokumentalny, w którym stawiamy pytanie o to, dlaczego w Polsce nie udało się wprowadzić prawa umożliwiającego formalizację związków osób tej samej płci. Mimo 25 lat wolności i demokracji osoby homoseksualne nadal spotykają się z dyskryminacją, a politycy nie traktują ich problemów poważnie. Brak możliwości zawarcia związku partnerskiego lub małżeństwa jest dla wielu z nich nie tylko problemem utrudniającym normalne, zwykłe życie, ale także symbolem traktowania przez własną ojczyznę jak obywateli drugiej kategorii.

Tytuł filmu nawiązuje do art. 18 Konstytucji RP, zgodnie z którym ochronie podlega małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, co dla wielu przeciwników nowych regulacji jest równoznaczne z brakiem możliwości jakiegokolwiek uregulowania kwestii związków jednopłciowych.

Poprzez wywiady z ekspertami, działaczami społecznymi i osobami, które pragną sformalizować swój związek z osobą tej samej płci, film mierzy się z powszechnie panującymi w polskiej rzeczywistości mitami i stereotypami o osobach homoseksualnych.

Artykuł Osiemnasty to jednak nie tylko o głos w debacie na temat praw mniejszości seksualnych, temat ten staje się bowiem okazją do rozmowy o Polsce, o polskiej demokracji i polityce, a także o stanie debaty publicznej i roli mediów w życiu publicznym.


Kiedy:
20 września godz: 18:00


Gdzie:

CoffeePlanet Wrocław
Rynek 7,
50-106 Wrocław