Kudłata nauka, czyli o mądrości w świecie zwierząt

27 września do księgarń trafi „Kudłata Nauka” Matina Durrani i Liz Kalagher. Opatrzona logiem wydawnictwa Znak może zaciekawić nie tylko fizyków, biologów, czy chemików. Humaniści znajdą tam też coś siebie.


„Kudłata nauka. Mądrość w świecie zwierząt” to książka, dzięki której wnikliwy czytelnik poznaje sztuczki i przekręty zwierząt stosowane w walce o to, by przetrwać. Odkrywa świat pełen naukowych praw i eksperymentów. Udaje się w mądrą, dziką i naukową podróż po świecie zwierząt bez wychodzenia z domu i kupowania biletu na pociąg.

Autorzy stawiają pytania i szukają na nie odpowiedzi, eksperymentują, żeby dociec, dlaczego zwierzęta są mądrzejsze od naukowców. Udowadniają, że fizykę wykorzystują wszystkie stworzenia – od gęsto owłosionych kotów i psów po bezwłose homary czy kałamarnice.

Węgorz zabijał kraba za pomocą prądu znacznie wcześniej, niż wynaleziono paralizator. Słoń wyczuwał niebezpieczeństwo, odbierając wibracje poduszkami u stóp, zanim stworzono aparat słuchowy.

Zwierzęta, aby przeżyć muszą liczyć na swoje ciało, zmysły, spryt, swoich partnerów i członków stada, ale przede wszystkim na naukę. Gdy umierają, czują ból i krzyczą nawet langusty. Jak czytamy w jedyny z rozdziałów o dźwiękach: „są ludzie, którzy zaklinają się, że kiedy wrzucili langustę do rondla z wrzącą wodą, można usłyszeć jej krzyk. Te odgłosy, jak powiadają, są świadectwem tego, że zwierzę umiera w męczarniach. Zoologowie nie są pewni, czy langusty czują ból, lecz jeśli w tej sytuacji powstają jakieś dźwięki, ich źródłem są bańki powietrza uwięzione między skorupą langusty a jej ciałem, które rozszerzają się pod wpływem temperatury i wydają charakterystyczny pisk, gdy przeciskają się przez szczeliny skorupy.”

W innym miejscu poświęconym tematyce elektryczności i magnetyzmowi czytamy o temperaturze wykluwania się niektórych gatunków żółwi. Okazuje się, że przy 28 st. C wyklują się tylko samce, przy 30 st. C- samce i samice, a gdy skwar leje się z nieba i są 32 stopie na plusie możemy spodziewać się samych żółwich samic.

Autorzy podejmują też wątek światła i tłumaczą dlaczego, gdy nurkujemy głębiej nasze twarze robią się zielone, a usta- czarne.

W „Kudłatej nauce” znajdziemy trochę naukowych doświadczeń i popularnych ciekawostek. Pozwolą nam one wejść w fascynujący świat zwierząt z ciekawością i wyjść z niego z podziwem.

tekst: Dorota Olearczyk