Muzyczna podroż w głąb oceanu

Premiera przedstawienia Wrocławskiego Teatru Lalek przygotowanego na uroczyste otwarcie 4. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci była niezwykłą, muzyczną podróżą w głąb morza. Pięcioletni Omar i jego  tata uciekają przed wojną przez ocean. Chłopiec nie dopływa na drugi brzeg. Zamiast tego trafia do tajemniczego podwodnego świata pod opiekę potężnej Yemayi – Królowej Mórz. Tam, słucha muszelek harmonii i pieśni rekina.

Od razu robi się muzycznie, plastycznie, śpiewnie, filmowo jak u Luca Bessona w „Wielkim błękicie”. Głębia oceanu zachwyca efektami świetlnymi, mieszkańcy królestwa wołają węgorza elektrycznego, żeby nastawić czajnik, nawet wpada balkon z kwiatami i kawał ziemi z domu Omara. Wodorosty przesyłają bańkę powietrza z wiadomością od ojca, który czeka na brzegu.

Oniryczny nastrój i agresywne światła budują ciekawą opowieść, w której nie brakuje zabawnych, tajemniczych i refleksyjnych obrazów. Śpiewamy z zielonym dinozaurem- molekułą, wzruszamy się, gdy chłopiec prosi kawał ziemi o prowadzenie i zwraca się do publiczności, żebyśmy zaprosili ich do siebie, jeśli mamy trochę wolnego miejsca.  Omar obiecuje, że zrobi wszystko, żeby świat był lepszy.  Znakomicie w przedstawieniu wypadają songi  śpiewane przez rekina, królową mórz i kwiat po burzy. Dzięki nim spektakl nabiera muzycznego charakteru rodem z Capitolu. Duża Scena Wrocławskiego Teatru Lalek rozbrzmiewa siłą chóru i aktualnego tematu podejmowanego przez realizatorów.

„Yemaya – Królowa Mórz“ to baśń o sile wyobraźni, niezwykłej więzi ojca z synem i niebezpiecznym zderzeniu dwóch światów adresowana do dzieci od szóstego roku życia. Spektakl wyreżyserowała Martyna Majewska, tekst napisała Małgorzata Sikorska-Miszczuk, scenografię i kostiumy przygotowała Anna Haudek wraz z  Adamem Królikowskim, muzykę skomponował Dawid Majewski, a multimedialnie opatrzył przedstawienie Jakub Lech. W spektaklu wystąpili: Irmina Annusewicz, Anna Bajer, Grzegorz Borowski (gościnnie), Kamila Chruściel, Jolanta Góralczyk, Marek Koziarczyk, Agata Kucińska, Igor Kujawski (gościnnie), Marta Kwiek, Patrycja Łacina-Miarka, Grzegorz Mazoń, Sławomir Przepiórka oraz chórzyści: Anna Jaślar, Magda Rościńska-Frankowska, Iwona Marzec, Katarzyna Szyszka, Wojciech Kruk, Paweł Zdebski, Bartłomiej Białowąs, Mateusz Wiśniewski, Magdalena Kubat, Anja Sei, Rafał Makarejczuk, Natalia Juszczyszyn we współpracy z Solistami Chóru Chłopięcego Narodowego Forum Muzyki.

tekst: Dorota Olearczyk
foto: Julian Olearczyk