Nadchodzące wydarzenia w Dolnośląskim Centrum Filmowym

Zobacz co w tym tygodniu w DCF-ie  


W tym tygodniu eksplozja premier Ptaki śpiewają w Kigali”, „Mięso”, „Piękny kraj”, „50 wiosen Aurory”, „Przeżyć – metoda Houellbecqua” w ramach wydarzeń cyklicznych w Klubie Seniora zobaczymy film „Gucza! Pojedynek na trąbki”.


Premiera: „Ptaki śpiewają w Kigali”

Od piątku 22 września zapraszamy do DCF-u na pokazy ostatniego wspólnego filmu Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego, twórców wielokrotnie nagradzanych obrazów „Papusza” i „Plac Zbawiciela”. To wstrząsająca opowieść o przyjaźni i przebaczeniu, która otrzymała nagrodę FIRST LOOK na MFF w Locarno 2016 oraz został zakwalifikowany do Konkursu Głównego 52. edycji MFF w Karlowych Warach 2017. Bilety: 20 zł.

Jest rok 1994. Po tym, jak w Kigali zestrzelono samolot prezydenta Rwandy, trwają rozruchy między plemionami Tutsi i Hutu. W ciągu trwających 100 dni czystek z rąk ekstremistów ginie około miliona ludzi. Świadkiem tych wydarzeń jest Anna (Jowita Budnik) – polska ornitolog, która przyjechała do Afryki, aby prowadzić badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Gdy zaczyna się ludobójstwo, Polka ratuje przed śmiercią młodą dziewczynę z plemienia Tutsi – Claudine. Anna umożliwia ocalonej ucieczkę do Polski. Po przylocie do kraju kobiety próbują otrząsnąć się z koszmarnych przeżyć, ale nie są w stanie wpisać się w rutynę codziennego życia. Pewnego dnia, po upływie kilku lat, Klarysa decyduje się na powrót do ojczyzny. Anna postanawia wyruszyć wraz z przyjaciółką w tę niezwykle emocjonalną podróż do samego serca Afryki.

Film został dofinansowany przez Odrę-Film ze środków Dolnośląskiego Konkursu Filmowego i był częściowo realizowany na Dolnym Śląsku.


Premiera: „Mięso”

Zmuszona do skosztowania surowego mięsa wegetarianka niepohamowanie zmienia się w kanibalkę. Film Julii Ducournau w ubiegłym roku zdobył nagrodę na festiwalu w Cannes i zaszokował krytyków na całym świecie. 

Wszyscy w rodzinie Justine są lekarzami weterynarii i zdeklarowanymi wegetarianami. Justine w wieku 16 lat jest znakomitą, obiecującą uczennicą. Kiedy zaczyna studia, trafia w sam środek dekadenckiego, bezlitosnego i kuszącego niebezpieczeństwem świata. W pierwszym tygodniu otrzęsin, próbując dostosować się do środowiska, w które trafiła, łamie rodzinną tradycję i po raz pierwszy próbuje surowego mięsa. Wkrótce przyjdzie jej zmierzyć się z nieoczekiwanymi konsekwencjami swego postępowania, co więcej, zacznie odkrywać swoje prawdziwe – demoniczne „ja”.Premiera: „Piękny kraj”

Opowieść o uczuciu, które rodzi się na surowych, niedostępnych wzgórzach północnej Anglii. Film nagrodzony na festiwalu Sundance, okrzyknięty współczesną „Tajemnicą Brokeback Mountain”.

Johnny zajmuje się rodzinną farmą na prowincji w Północnej Anglii z dala od miasta. Ciężką, fizyczną pracę odreagowuje upijaniem się w lokalnym pubie i przypadkowym seksem. Kiedy na farmę przyjeżdża przystojny imigrant z Rumunii, Johnny odkrywa w sobie uczucia, których wcześniej nie znał. Wspólna praca na


Premiera: „50 wiosen Aurory” 

Zdobywca nagrody głównej na festiwalu Transatlantyk. Przebojowa francuska komedia o tym, że nigdy nie jest za późno, by zacząć wszystko od nowa. 

Aurora ma 50 lat. Niedawno rozstała się z mężem, a teraz straciła pracę i dowiedziała się, że będzie babcią. Kobieta czuje się powoli spychana na margines społeczeństwa, ale kiedy przypadkowo wpada na swoją wielką miłość z dawnych lat, postanawia zawalczyć o szczęście. Czy właśnie teraz nadszedł czas, aby zacząć wszystko od nowa?

Obraz został także doceniony w Polsce. W głosowaniu publiczności festiwalu Transatlantyk zdobył nagrodę dystrybucyjną Transatlantyk Distribution Award, i tym samym został uznany za najlepszy film tegorocznego festiwalu.


Premiera: “Przeżyć – metoda Houellbecqua

Dwie ikony kultury – Iggy Pop i Michel Houellebecq – wystąpili w najnowszym filmie dokumentalnym Erika Lieshouta, Arno Hagersa i Reiniera van Brummelena opartym na eseju autora „Cząstek elementarnych”. 

W 1991 roku nikomu jeszcze nieznany Michel Houellebecq opublikował esej „Rester vivant” (ang. „To Stay Alive”). Skromnym objętościowo tekstem zafascynował się sam Iggy Pop. Rockman w rozterkach pisarza znad Sekwany rozpoznał ból towarzyszący mu na scenie przez wiele lat. Esej Houellebecqa jest błyskotliwym zbiorem porad skierowanych do „tych, którzy zaraz mają się poddać”. Jest pochwałą twórczej wolności. Zgodnie z jego wymową ceną za bezkompromisową realizacją własnego „ja” jest cierpienie. Iggy Pop, ikona popkultury, odgrywa główną rolę w filmie – jest po nim swoistym przewodnikiem. „Przeżyć: metoda Houellebecqa” rejestruje odwiedziny Iggy’ego w domu Michela.FKS: “Gucza! Pojedynek na trąbki”

Gucza to najsłynniejszy na świecie festiwal gry na trąbce, a pojedynki trębaczy są orężem w walce o honor, sławę i męskość. Piękna, bajkowa opowieść w bałkańskim stylu,  pełna porywającej muzyki i ciepłego poczucia humoru. Film obejrzymy w ramach cyklu Filmowy Klub Seniorów we wtorek 26 września o godz. 12.00. Bilety: 11 zł. 

Gucza – najsłynniejszy na świecie festiwal gry na trąbce. Mówią, że kiedy tu zagrasz, stajesz się mężczyzną. Tu odbywają się niezapomniane pojedynki trębaczy, w których muzyka staje się orężem w walce o honor i sławę. Tym razem pojedynek będzie wyjątkowy. Młody cygański chłopak – Romeo musi bowiem udowodnić ojcu pięknej Julianny, że, choć ma ciemną skórę, zasługuje na miłość jego córki. Stoi przed nim jednak ogromne wyzwanie – musi pokonać w grze na trąbce najsłynniejszego trębacza w Serbii. Prawdziwie bajkowa historia pięknej miłości opowiedziana w gorącym bułgarskim stylu, pełna porywającej muzyki i ciepłego poczucia humoru.

Film otrzymał nominację dla najlepszego kompozytora w ramach Europejskiej Nagrody Filmowej 2007 oraz Nagrodę Publiczności na festiwalu w Sofii IFF’2007.


DCF – Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a
50-020 Wrocław


Cena biletów

od 11 zł

Opublikowany w KINO

Dodaj komentarz