Nadchodzące wydarzenia w Dolnośląskim Centrum Filmowym

Zobacz co w tym tygodniu w Dolnośląskim Centrum Filmowym  od 13 do 19 października w DCF-ie


Premiera: „Dwie korony”

Wydarzenie specjalne: 

14-19 października – 6. Festiwal Aktorstwa Filmowego, wstęp za darmowymi wejściówkami
15 października (ndz.) – Europejski Dzień Kina Artystycznego – „Beksińscy. Album wideofoniczny” – pokaz przedpremierowy, godz. 18:30, bilety: 18 zł – 22 zł

 W cyklach:

16 października (pn.) – Akademia Dokumentalna – „Jesteśmy waszymi przyjaciółmi”, godz. 17:30, bilety: 15 zł (karnet: 150 zł)
16 października (pn.) – Dyskusyjny Klub Filmowy – „Ana, mon amour” – pokaz przedpremierowy, godz. 20:00, bilety: 11 zł
17 października (wt.) – Filmowy Klub Seniorów – „La La Land”, godz. 12:00, bilety: 11 zł


Festiwal Aktorstwa Filmowego

W dniach 14-19 października zapraszamy do DCF-u na seanse w ramach 6. Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa. To prawdziwe święto mistrzów kreacji aktorskiej, podczas którego prezentowane są filmy wyróżniające się wybitnymi rolami. Ich odtwórcy powalczą o statuetki Złotego Szczeniaka.

 Laureatów tegorocznych Złotych Szczeniaków wybierze jury w składzie: Renata Dancewicz, Robert Gonera i Krystyna Podleska, a wśród nominowanych znajdują się m.in. Robert Więckiewicz („Konwój”), Magdalena Boczarska („Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”), Andrzej Chyra („Ach śpij kochanie”), Katarzyna Warnke („Ach śpij kochanie”). Festiwal jest również okazją do spotkania z wybitnymi aktorami polskiego kina. W tym roku w DCF-ie będzie można porozmawiać z Olgierdem Łukaszewiczem, Bronisławem Cieślakiem  oraz Anną Dereszowską. Dodatkowe atrakcje dla wszystkich uczestników festiwalu zaplanowano także we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych: Jan Nowicki wystąpi w spektaklu teatralno-muzycznym  pt. „Lwowska tęsknota”, Sonia Bohosiewicz zaprezentuje się na koncercie „10 sekretów Marilyn Monroe”, a w monodramie pt. „Mój boski rozwód” zobaczymy Krystynę Podleską. Podczas uroczystej gali otwarcia 6. Festiwalu Aktorstwa Filmowego statuetki Platynowego Szczeniaka za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym odbiorą Anna Dymna oraz Olgierd Łukaszewicz. Galę rozpoczęcia uświetni monodram pt. „Kontrabasista” w wykonaniu Krzysztofa Rogacewicza, a podczas gali zamknięcia w koncercie pt. „Ballady Mickiewicza” wystąpi Joanna Szczepkowska. Organizatorami festiwalu są Stanisław Dzierniejko oraz Bogusław Linda.


Europejski Dzień Kina Artystycznego

Już w niedzielę 15 października odbędzie się Europejski Dzień Kina Artystycznego, czyli wielkie święto europejskiej kinematografii. DCF zaprasza na projekcję filmu „Beksińscy. Album wideofoniczny”. Seans o godz. 18:30, ceny biletów 18 zł – 22 zł.

 Europejski Dzień Kina Artystycznego to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego kina studyjne i lokalne w całej Europie przygotowują specjalne projekcje i programy, aby wspólnie szerzyć różnorodność kulturową na całym kontynencie. To również okazja do podkreślenia, że kino jest nie tylko publicznym miejscem spotkań kulturowych, ale przede wszystkim pełni ważną funkcję społeczną. W DCF-ie z tej okazji odbędzie się projekcja filmu „Beksińscy. Album Wideofoniczny” w reżyserii Marcina Borchardta. To opowieść o Zdzisławie Beksińskim, wybitnym polskim malarzu i historia jego niezwykle trudnej i skomplikowanej relacji z synem Tomaszem, popularnym dziennikarzem muzycznym. Twórca oparł scenariusz o bestsellerową biografię Magdaleny Grzebałkowskiej pt. „Beksińscy. Portret podwójny” i wykorzystując niezwykle bogaty zbiór dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów z archiwum Beksińskich zrekonstruował wstrząsający dramat rodzinny.


Opowieść o życiu polskiego zakonnika

Od piątku 13 października na ekranach DCF-u zadebiutuje film pt. „Dwie korony” w reżyserii Michała Kondrata. To obraz ukazujący nieznane dotychczas powszechnie fakty z życia Maksymiliana Marii Kolbego, polskiego zakonnika, męczennika i misjonarza.

 Film przedstawia historię Maksymiliana Marii Kolbego począwszy od jego dzieciństwa aż do podjęcia decyzji o oddaniu życia za współwięźnia w obozie koncentracyjnym. Celem reżysera było zapoznanie widza z dziełami zakonnika, jego działalnością w innych krajach oraz uświadomienie, ogromnego zaangażowania, jakie włożył w rozwój klasztorów, które utworzył w Niepokalanowie i w Japonii. Z drugiej strony, obraz skupia się na osobie Maksymiliana Marii Kolbego – ukazuje niezwykłą duchowość, charyzmę i ambicję, z jaką chciał zmieniać świat. Zdjęcia zostały zrealizowane w Polsce, w Japonii oraz we Włoszech. W warstwie fabularnej występują m.in. Adam Woronowicz („Popiełuszko. Wolność jest w nas”, „Demon”), Cezary Pazura („Kroll”, „Psy”), Antoni Pawlicki („Papusza”, „Z odzysku”), Paweł Deląg („Quo vadis”, „Wszystko albo nic”). W części dokumentalnej wypowiadają się osoby duchowne i świeckie, które spotkały Maksymiliana Marii Kolbego lub mają wiedzę na temat faktów z jego życia.


O tym, jak powstało najmłodsze państwo na świecie

W poniedziałek 16 października o godz. 17:30 DCF zaprasza na drugie spotkanie w ramach Akademii Dokumentalnej i seans „Jesteśmy waszymi przyjaciółmi” w reżyserii Huberta Saupera. Film jest relacją z powstania najmłodszego państwa świata – Sudanu Południowego. Obraz został nagrodzony na festiwalu w Berlinie oraz na Docs Against Gravity Film Festival. Cena biletu wynosi 15 zł.

 Hubert Sauper przybywa do Sudanu w momencie historycznym, kiedy konflikt między Północą a Południem prowadzi do referendum, secesji i powstania odrębnego państwa. Reżyser w sposób dość chaotyczny przedstawia historie kolejnych bohaterów, nowe problemy czy miejsca. Materiał wydaje się być nieuporządkowany, dzięki czemu autor nie wskazuje jedynej właściwej interpretacji i pozostawia widzom pełną dowolność co do oceny sytuacji panującej w kraju. Z drugiej strony, ten brak przejrzystości jest obiektywnym odzwierciedleniem tego, co dzieje się w tym rejonie Afryki. Obraz pełen jest efektownych, ale i drastycznych scen. Hubert Sauper zestawia piękno bezgranicznych krajobrazów kontynentu z przerażającą biedą, wojnami i bezustannym przeczuciem nadchodzącej apokalipsy. Film stanowi nie tylko bardzo głęboki wgląd w obraz kraju i kontynentu, ale przede wszystkim we współczesny kolonializm i jego skutki.


 DKF: „Ana, mon amour

16 października o godz. 20:00 DCF w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego zaprasza na przedpremierowy pokaz „Ana, mon amour” w reżyserii Cãlina Petera Netzera.  Film został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu Berlinale. Bilety 11 zł.

 Ana (Diana Cavallioti) i Toma (Mircea Postelnicu) poznają się na studiach. Od razu zakochują się w sobie i oboje mają poczucie, iż łączy ich coś szczególnego i są sobie nawzajem bardzo potrzebni. Ana jest cierpiącą na ataki paniki dziewczyną o trudnej i skomplikowanej historii rodzinnej. Toma jest nie tylko zaszokowany, ale jednocześnie niezwykle zafascynowany zaburzeniami psychicznymi partnerki. Otacza ją opieką, wspiera, zabiera do kolejnych lekarzy, jednak jej słabość wydaje się dodawać mu siły. Para zaczyna izolować się od rodziny i przyjaciół. Poważnym testem dla ich związku będzie ciąża Any oraz rozpoczęta przez nią w związku z tym terapia. Leczenie przynosi skutki, dziewczyna  zmienia się i staje silniejsza, jednak wówczas świat Tomy zaczyna chwiać się w posadach. Reżyser zbudował film w oparciu o strukturę seansu terapeutycznego, a ciąg przyczynowo-skutkowy został tu zastąpiony przez logikę skojarzeń.


   

FKS: „La La Land

Filmowy Klub Seniorów zaprasza na pokaz filmu „La La Land”, laureata sześciu Oscarów, siedmiu Złotych Globów i pięciu nagród BAFTA. To doskonałe połączenie najlepszych tradycji dawnych klasycznych musicali i nowoczesnego kina. W rolach głównych nagrodzona Oscarem Emma Stone i Ryan Gosling. Seans we wtorek 17 października o 12:00. Cena biletów wynosi 11 zł.

Damian Chazalle, twórca wybitnego „Whiplasha”, zaprasza na muzyczno-taneczną wyprawę do Los Angeles. „La La Land” to kameralna historia miłosna w niezwykłej oprawie – reżyser doskonale wykorzystał konwencję musicalu w duchu złotej ery Hollywood i przeniósł ją na realia współczesne. To opowieść o spełnianiu marzeń, ale też słodko-gorzka nauka, że czasami trzeba zaakceptować to, co w życiu niemożliwie. Emma Stone wciela się w Mię, początkującą aktorkę stawiającą pierwsze kroki w Hollywood. Ryan Gosling gra pianistę jazzowego Sebastiana, który w Święta traci posadę w jednym z klubów w Los Angeles. Wydaje się, że tworzą parę idealną, jednak gdy w końcu odnoszą upragniony sukces zawodowy, muszą postarać się, aby nie zaburzył on ich miłości.


DCF – Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a
50-020 Wrocław


 

Opublikowany w KINO

Dodaj komentarz