Pergola | Multimedialna Fontanna – Sezon Fontanny 2017 będzie krótszy o miesiąc

Od ubiegłego weekendu, tj. 15-16 września br. nastąpiła mała modyfikacja programu dziennego Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej przy Hali Stulecia. Sezon Fontanny 2017 będzie krótszy o miesiąc.

Nowa muzyka codziennie o godz. 15:00

Już od minionego weekendu, o godzinie 15:00, zamiast dźwięków „ambient”, emitowana jest specjalna kompozycja pt. Meeting by Chance. Jest to solowy projekt Marcina Cichego znanego z wrocławskiej formacji Skalpel, uznanej za jeden z najważniejszych polskich zespołów, które zaistniały na światowym rynku muzycznym. Artysta, to uważny obserwator, a impulsem i inspiracją do powstania Meeting by Chance była fotografia sekwencyjna Duane Michals’a pt. “Chance Meeting”, składająca się ona z sekwencji sześciu zdjęć, przedstawiających mijających się dwóch nieznajomych. Scena kończy się pewną pauzą, niedopowiedzeniem. To oczekiwanie połączone z zawieszeniem stwarza przestrzeń dla muzyki dającej twórcy i słuchaczowi odpoczynek od pędzącej rzeczywistości. To magiczna, senna przestrzeń dźwiękowa wypełniona wrażliwością artystyczną, wysmakowana i organiczna. Kompozycja uzupełniona zostanie również muzyką Briana Eno, emitowaną na Wrocławskiej Fontannie Multimedialnej podczas Europejskiego Kongresu Kultury.

Jesienne prace konserwacyjno-remontowe

W tym roku sezon Fontanny będzie nieco krótszy z uwagi na konieczność przeprowadzenia prac remontowych skomplikowanych urządzeń w które Fontanna jest wyposażona. Od otwarcia minęło już osiem lat, urządzenia wymagają sprawdzenia, konserwacji, a niektóre z nich wymiany na nowe. Niektóre z prac muszą być prowadzone kiedy w niecce jest woda, dlatego ostatnim dniem funkcjonowania Fontanny w 2017 roku będzie 30 września. Standardowo sezon Fontanny trwa do końca października, jednak aby jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji Wrocławia mogła służyć przez kolejne lata należy dokonać niezbędnych prac konserwacyjnych.


Pokazy specjalne we Wrześniu:

22 Krasnale godz. 21:00
23 Mikro & Makro Kosmos godz. 21:00
24 Piękna i Bestia godz. 22:00
29 Krasnale godz. 21:00
30 Noc wszystkich pokazów godz. 20:30


Pergola we Wrocławiu – ma kształt połowy elipsy, została wybudowana na początku XX wieku wokół sztucznego (również pół-eliptycznego) stawu z fontanną na terenach wystawowych we wschodniej części Wrocławia.
Wystawa Stulecia, planowana w stulecie zwycięskiej dla Prus bitwy pod Lipskiem (1813) była częścią obchodów upamiętniających wzrost znaczenia państwa pruskiego w Europie.


Multimedialna Fontanna na Pergoli działa w sezonie wiosenno-jesiennym. Wtedy pokazy organizowane są codziennie, o pełnych godzinach, prezentowany jest program muzyczny, po zmroku w towarzystwie kolorowych świateł.

 


Pergolę umiejscowiono w pobliżu Hali Stulecia wraz z innymi obiektami towarzyszącymi (m.in. Pawilonem Czterech Kopuł). Zaprojektowana przez Hansa Poelziga jako dwa rzędy słupów z nietynkowanego żelbetu zwieńczone kratą, na której płoży się winorośl, wstępnie zatwierdzona do realizacji 31 sierpnia 1912. Później przeprojektowana (zwiększono jej wysokość z 4,3 do 4,6 metra, a całość wydłużono do 1500 metrów); w wyniku przetargu realizację powierzono firmie Pfeffer Pringsheim & Co prace budowlane ukończone zostały w lutym 1913, w marcu alejkę pokryto żwirem i obsadzono słupy winoroślą.W bezpośrednim sąsiedztwie wrocławskiej Pergoli znajduje się Ogród Japoński i pozostała część Parku Szczytnickiego.
4 czerwca 2009 roku uruchomiono na Pergoli największą w Europie multimedialną fontannę.

Położona w malowniczym parku Szczytnickim, otoczona pergolą i w bezpośrednim sąsiedztwie Hali Stulecia, multimedialna wrocławska fontanna jest największym tego typu obiektem w Polsce i jednym z największych w Europie. Jej powierzchnia wynosi ok. hektara. W fontannie zainstalowano prawie 300 dysz, z których tryska woda w formie gejzerów, mgiełki, piany itp. na wysokość nawet 40 m. Tym sposobem tworzy się ogromny ekran wodny, na którym wyświetlane są wizualizacje z towarzyszeniem muzyki i efektów laserowych. P

Pokazy specjalne prezentowane są w weekendy oraz święta, zgodnie z harmonogramem na stronie fontanny. Najpóźniej pokazy zaczynają się najczęściej o 22.00, np. w lipcu i sierpniu, im bliżej jesieni, tym także wcześniejsze godziny multimedialnej prezentacji.

Pokazy można oglądać z tarasu widokowego Wrocławskiego Centrum Kongresowego.
Bilety wstępu na taras po 5 zł są dostępne w punkcie z pamiątkami w Centrum Kongresowym,
w godz. 12.30-21.30 w dniu pokazu. Nie ma możliwości rezerwacji biletów.

[wikipedia.pl] [go.wroclaw.pl]

Dodaj komentarz