Pięć kobiet i waga

„Historia brzydoty” to premierowe przedstawienie Wrocławskiego Teatru Pantomimy, może stać się impulsem do refleksji nad estetyką piękna i brzydoty.


„Historia brzydoty” to premierowe przedstawienie Wrocławskiego Teatru Pantomimy inspirowane prozą Umberto Eco. Reżyserka i choreografka – Anna Piotrowska-  relacje piękna i brzydoty oddaje w ręce, a właściwie oddaje ciałom, pięciu kobiet i umieszcza w przestrzeni sceny Dworca Świebodzkiego. Urzeczywistnienie anoreksji w ich wykonaniu jest mroczne i ascetyczne.

Przedstawienie rozpoczyna się od ekspozycji lekarskiej wagi i powolnym wkraczaniu na scenę siedzących wśród publiczności kobiet z upiętymi włosami, ubranych w granatowe spódnice i bluzki. Potem następuje cała seria natręctw, nerwowego objadania się przy zaklejonych ustach.

Półtoragodzinny spektakl o anoreksji, liczeniu kalorii, zanikaniu … składa się z powtórzeń sekwencji choreograficznych, gry świateł i sugestywnej muzyki Michała Mackiewicza. Surowość i asceza w walce z niedoskonałością ciała przenika sceny i przykuwa uwagę widza.

Zestawienie tańca i pantomimy w „Historii brzydoty” Anny Piotrowskiej może być interesującym impulsem do refleksji nad estetyką piękna i brzydoty.

oprac. Dorota Olearczyk 
foto: Edyta Antoniewicz