Pink Freud | koncert – bilety

Pink Freud od lat nazywany jest najbardziej rock and rollowym zespołem jazzowy w Polsce.


Stworzona w 1998 roku przez Wojtka Mazolewskiego formacja to jeden z najoryginalniejszych głosów we współczesnym jazzie i nie tylko. Kwartet ten od lat jest najgorętszym muzycznym towarem eksportowym polskiej kultury. Entuzjastyczne recenzje krytyków potwierdziła swym licznym przybyciem publiczność podczas wielu koncertów na czterech kontynentach od Japonii, Chin i Korei Płn przez Wielką Brytanię, Niemcy, Portugalię Maroko po Kolumbię, Brazylię, Argentynę czy Meksyk.

W tym roku zespół obchodzi wyjątkowy jubileusz 10-lecia wydania albumu „Punk Freud”. Płyta przyczyniła się do zmiany generacyjnej na polskiej scenie jazzowej oraz otworzenie rynku wydawniczego na siłę muzyki niezależnej. Jubileusz wydania albumu kwartet Mazolewskiego będzie świętował podczas wyjątkowego koncertu na tegorocznym Męskim Graniu w Krakowie. Będzie to nie tylko przypomnieniem muzyki z albumu ale także hołd dla polskiego punka. W wyjątkową muzyczną podróż zabiorą nas wraz z Pink Freud goście koncertu: Tomek Lipiński, Robert Brylewski, Tomasz Budzyński, Robert „Robal” Matera, Alek Korecki i Antoni Gralak.

Zespół Pink Freud tworzą wraz z Wojtkiem Mazolewski (gitara basowa): Adam Milwiw-Baron (trąbka i elektronika), Karol Gola (saksofon barytonowy), Rafał Klimczuk (perkusja).

Album Pink Freud promował teledysk do utworu „Dziwny Jest Ten Kraj”. Obraz zdobył Grand Prix festiwalu Yach Film 2007 oraz nagroda na festiwalu Northernwave w Islandii.


Kiedy:

4 października w godzinach 20:00
Bilety od 80 zł


Gdzie:

Vertigo Jazz Club & Restaurant
ul. Oławska 13,
53-125 Wrocław


Skład:

Wojtek Mazolewski – bass guitar
Adam Milwiw-Baron – trumpet, electronics
Rafal Klimczuk – drums
Karol Gola – bari sax


Biografia:

Rok 2013 był gorącym czasem dla Pink Freud. Ostatni album Horse & Power powstały przy współpracy z Rolim Mosimannem – producentem współpracującym m.in. z Faith No More, The Young Gods i The The oraz Marcinem Cichym współtwórcą legendarnego duetu producenckiego Skalpel wydającego dla prestiżowej wytwórni Ninja Tune został zaprezentowany podczas trzech potężnych tras koncertowych w Polsce, Kolumbii, Argentynie, Brazylii, Japonii, Korei, Czechach. Koncerty w Ameryce Południowej przysporzyły zespołowi setki nowych fanów i zebrały rewelacyjne recenzje m.in.:

„…zespół składa się jedynie z perkusisty, barytonisty, trębacza i basisty ale brzmienie jakie udaje się wyciągnąć z tego combo jest prawie nie do wyobrażenia…”
http://karlininkorea.weebly.com/2/post/2013/09/the-barranquilla-jazz-festival.html (kolumbijski blog kulturalny).

Zespół wystąpił m.in. na festiwalach Cena Contemporanea Brasilia – Brazylia, Barranquijazz Barranquilla – Kolumbia. Podczas trasy na dalekim wschodzie (Korea i Japonia) zespół porwał ponad dziesięciotysieczną publiczność festiwalu Jarasum Jazz Fesival w Korei a japońska część trasy zaowocowała koncertami z gościem specjalnym – wybitnym japońskim saksofonistą tenorowym Kadota „JAW” Kousuke. Wiosną i latem 2013 zespół odbył długą krajową trasę Blade Runer Tour oraz wystąpił na kilku polskich festiwalach m.in. Męskie Granie 2013. Fenomenalne koncerty zaowocowały wspaniałymi recenzjami:

„…to prawdziwi eksperymentatorzy, którzy są żywym dowodem na to, że w muzyce zawsze znajdzie się miejsce dla artystów ambitnych i odważnych…”
Ula Poturniak (Ula Poturniak (http://wakacyjnarelacja.kulturaonline.pl/kulturahotline,pl,koncert,pink,freud,tytul,artykul,16147.html).

Pink Freud założony w roku 1998 przez Wojtka Mazolewskiego – gitara basowa, tworzą wybitni instrumentaliści i soliści. Adam Milwiw-Baron – trąbka i elektronika, Karol Gola – saksofon barytonowy, Rafał Klimczuk – perkusja.

Kwartet ten stał się obecnie najgorętszym muzycznym towarem eksportowym polskiej kultury. Entuzjastyczne recenzje krytyków potwierdziła swym licznym przybyciem publiczność podczas niezliczonych koncertów w kraju i zagranicą m.in. Japonia, Meksyk, Chile, Argentyna, Peru, Maroko, Niemcy, Austria, Belgia, Francja, Portugalia, Włochy, Węgry, Szwecja, Słowenia, Słowacja, Czechy, Ukraina, Rumunia. Zespół ma na koncie wiele prestiżowych nagród m.in. tytuł płyty roku 2010 programu 3 Polskiego Radia dla albumu o tytule „Monster of Jazz”; trzykrotne zwycięstwo w prestiżowej ankiecie JazzTop miesięcznika Jazz Forum w kategorii najlepszy zespół elektryczny w latach 2010, 2008 oraz 2007; Jazzowy Oscar przyznawany przez stowarzyszenie Melomani; Yach na festialu Yach Film 2005 w kategorii „Inna Energia” za teledysk do utworu „Come as you are”; Grand Prix festiwalu Yach Film 2007 za teledysk do utworu „Dziwny jest ten Kraj” otwierający album „PUNK FREUD”; nagroda na festiwalu Northernwave w Islandii za teledysk do utworu „Dziwny jest ten Kraj”. Pink Freud zagrał na Sziget Festival 2012, gdzie została umieszczona na 2. miejscu w holenderskim rankingu najlepszych koncertów festiwalu zaraz po The Roots, wyprzedzając takie gwiazdy jak Snoop Dogg i Korn. Jesienią 2012 roku Pink Freud wydał swój album Monster Of Jazz w Japonii dla wytwórni This Time Records.

Pink Freud to nie tylko muzyka. Zespół miał okazję kilkukrotnie z powodzeniem skomponować ścieżkę dźwiękową do filmów niemych. Projekt, który odbił się największym echem to „Mocny Człowiek” w reżyserii Henryka Szaro. Entuzjastycznie przyjęta premiera filmu z muzyką Pink Freud, wykonywaną na żywo, miała miejsce w The Barbican w Londynie w roku 2011. W niedalekiej przyszłości możemy się spodziewać kolejnego filmu, tym razem będzie to dokument ukazujący kulisy pracy nad albumem „Horse & Power”. Równolegle wydany zostanie koncert z trasy „Horse & Power” w formie audiowizualnej BlueRay. Na www.pinkfreud.pl można zobaczyć najświeższe teledyski, które zespół regularnie tworzy.

Rok 2014 jest dla zespołu czasem wytężonej pracy nad spektakularnymi premierami. W marcu Pink Freud wspólnie z zespołem Lao Che zaprezentowało, podczas dziewięciokoncertowej trasy po największych klubach w Polsce, nowy projekt zatytułowany Jazzombie. Ten konglomerat dwóch muzycznych światów spotkał się z fantastycznym przyjęciem publiczności i krytyków.

Drugą wyjątkowym wydarzeniem był muzyczno-wizualny show inspirowanego twórczością najwybitniejszych pionierów muzyki elektronicznej – duetu Autechre. Premiera projektu miała miejsce podczas Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Swoje interpretacje utworów legend muzyki elektronicznej, kwartet Wojtka Mazolewskiego zaprezentował także na Open’er Festiwalu i w transmitowanym na cały świat koncercie na warszawskiej edycji Red Bull Music Academy Weekender.

Zespół nie zaprzestał, także koncertowania z albumem Horse & Power. Muzyka z ostatniej studyjnej płyty zabrzmiała m.in. podczas ELB Jazz Festiwal w Hamburgu, Przystanku Woodstock oraz wrocławskiej edycji Męskiego Grania. Hamburski koncert polskiej formacji został uznany przez publiczność i organizatorów za jeden z najlepszych podczas tegorocznej edycji festiwalu. To wyróżnienie tym bardziej godne docenienia gdy spojrzymy na panteon gwiazd światowej muzyki jazzowej, który wystąpił na festiwalu a byli wśród nich: Avishai Cohen, Gregory Portter, Snarky Puppy czy Raul Midon. Portal Mittendrin napisał: „Pink Freud zaskoczył zróżnicowaną mieszanką gatunków muzycznych oraz energią sceniczną. Publiczność z pierwszych rzędów skakała i śpiewała!” Także woodstockowy koncert kwartetu spotkał się ze świetnym przyjęciem. Portal TegoSlucham.pl napisał „To był najlepszy koncert na Woodstocku, koniec kropka.”Wyjątkowy zaszczyt spotkał zespół we wrześniu tego roku. Na zaproszenie Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Bronisława Komorowskiego, Pink Freud wystąpiło w ramach akcji Narodowe Czytanie.

Rok 2015 stał pod znakiem tras w Kolumbii i Chinach. Podczas dwutygodniowej trasy zespół wystąpił na dwóch festiwalach, największym w kraju Jazz al Parque oraz Mompox Jazz Festival. Kwartet zagrał także kilkanaście koncertów klubowych, wziął udział w sesjach nagraniowych z kolumbijskimi artystami Andresem Cabasem I DivaGash oraz wystąpił w audycjach radiowych.
Trasa w Chinach odbyła się w ramach Jazz Po Polsku: on Tour! Zespół był gwiazdą piątej edycji CT-Loft Festival w Shenzhen. Formacja Wojtka Mazolewskiego zagrał także koncerty w Kantonie, Zhongshan, Hong Kongu.

 

Dodaj komentarz