Pogotowie ratunkowe z Piotrem Tłustochowiczem w karetce

Wieczór w Teatrze Piosenki


Pogotowie ratunkowe z Piotrem Tłustochowiczem w karetce uratowało pierwszy w sezonie artystycznym  2017/ 2018  koncert z cyklu „Przed premierą”. Na scenie Kameralnej Impartu w Teatrze Piosenki miała wystąpić Paulina Serwatka, a zaśpiewał wysoki brunet z olbrzymimi możliwościami i warunkami głosowymi przy akompaniamencie fortepianu, przy którym zasiadał jego kolega z liceum Jakub.

Cudnie modulował frazy muzyczne, ciepłym dźwiękiem otulał widzów i przykuwał wzrok, choć nie robił min i nie gestykulował scenicznie. Nadawał sens wyśpiewywanym słowom. Wszyscy spóźnieni na koncert 5 października mogli poczuć żal, że mecz piłki nożnej Polska- Armenia i orkan Ksawery, nie pozwolił im przybyć na spotkanie z Piotrem Tłustochowiczem i Bogusławem Sobczukiem punktualnie.

Tego wieczoru zabrzmiały zachwycające interpretacje utworów śpiewanych przez Andrzeja Zauchę, Grzegorza Turnaua, piosenek do słów Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Jonasza Kofty. Gospodarz wieczoru – Bogusław Sobczuk – kongenialnie prowadził koncert ujawniając szczegóły artystycznej biografii Paula Anki, Sinatry, Gajcego, Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej, Kosmy i Preverta.

Jak podają organizatorzy cyklu „Przed premierą”:
Piotr Tłustochowicz jest wokalistą, pianistą, kompozytorem, finalistą 6. edycji Voice of Poland. Pochodzi z Rybnika, swoją karierę muzyczną rozpoczął od Rybnickiego Konkursu Poetyckiego „Pojedynek na słowa”, gdzie został zauważony i zaproszony do udziału w festiwalu poezji śpiewanej OFPA w Rybniku. Ukończył również pierwszy stopień szkoły muzycznej im. Karola i Antoniego Szafranków w klasie fortepianu, co pozwoliło mu, po sześciu latach przerwy, wrócić do tego instrumentu, by zacząć pracę nad własnymi utworami oraz aranżacjami.

Nagradzany podczas wielu prestiżowych festiwali poezji śpiewanej, takich jak: Piostur Gorol Song w Andrychowie, OFPA w Rybniku, Przegląd Piosenki Artystycznej „Łaźnia” w Radomiu i wielu innych. Na Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie otrzymał nagrodę za najlepszy debiut kompozytorski w 2011 roku.

Współpracował między innymi z Andrzejem Poniedzielskim, Zbigniewem Zamachowskim, Jackiem Bończykiem, Romanem Hudaszkiem, Piotrem Schmidtem, Grzegorzem Nagórskim czy Jerzym Satanowskim.

tekst: Dorota Olearczyk
foto: Julian Olearczyk i Dorota Olearczyk