Porywająca premiera Teatru Pieśń Kozła

„Hamlet- komentarz” w reż. Grzegorza Brala

Metal, lustra, czerń kostiumów, płomienie, popiół, pot, napięte mięśnie, chóralne śpiewy … – to nowa oferta kulturalna Teatru Pieśń Kozła. Zachwycająca premiera spektaklu nawiązującego do Szekspirowskiego „Hamleta” nie pozwala na rozproszenie uwagi widza nawet na sekundę. Od pierwszej do ostatniej chwili trzyma widza za gardło i poddusza jeszcze długo po 60 minutowym spektaklu.

Przedstawienie „ Hamlet- komentarz” w reżyserii Grzegorza Brala wykute z czerni, metalu i nienagannej wielogłosowości buzuje niespotykaną energią, ekspresją ukrytą w napięciu mięśni kilkunastu aktorów i ich tantrycznym skupieniem.

Nowy spektakl Teatru Pieśń Kozła to twórcza interpretacja szekspirowskiego dramatu. „Hamlet – komentarz” jest utrzymany w surowym tonie, który podkreśla oszczędna scenografia zbudowana na efektownych metalowych rekwizytach, maskach oraz lustrach multiplikujących sensy, a także klasztorne wnętrze siedziby Teatru, gdzie odbyła się premiera.
Miłość, zazdrość i nienawiść wyrażone poprzez polifoniczne dźwięki, taniec z mieczami i pożegnanie w płomieniach to przeogromny ładunek odczuć i emocji, który fundują artyści sobie i widzom.  Śpiewają i mówią po angielsku. Szkoda, że nie ma tłumaczenia pieśni.

Za dramaturgię odpowiadała Alicja Bral, która pracowała z aktorami podczas prób. Muzykę skomponowali wspólnie Jean-Claude Acquaviva i Maciej Rychły.

Na scenie pojawiają się postaci obecne oraz nieobecne na kartach dramatu Szekspira. Reżyser Grzegorz Bral wskazuje na to, że źródeł faktycznego dramatu należy upatrywać w chorych założeniach rodziny. Główny bohater jest pozbawiony tożsamości. W zamyśle interpretacyjnym Alicji Bral nie ma on nawet własnego imienia. Zostaje wtłoczony w schemat, wedle którego musi żyć i nie jest w stanie mu się przeciwstawić. Ze sceny pada pytanie o to, jak żyć, gdy nie można być sobą lub nawet odkryć samego siebie.

Spektakl z 11 lipca zakończyły długie owacje na stojąco.

oprac. i foto. z próby: Dorota Olearczyk