53. Jazz nad Odrą | Światowy Dzień Jazzu Polskiego

sobota 6 maja 2017
Dwa dni przesłuchań, dziewięciu finalistów i jeden zwycięzca. W sobotę, 29 kwietnia, poznaliśmy laureata Grand Prix 53. edycji wrocławskiego festiwalu Jazz nad Odrą. Tytuł Indywidualności Jazzowej 2017 otrzymał zespół Adam Jarzmik Quintet. Koncert zdobywcy Grand Prix i wręczenie nagród odbyly się w niedzielę 30.04 , podczas Światowego Dnia Jazzu Polskiego.

Każdy z dziewięciu finalistów zaprezentował około 20-minutowy program. Jury w składzie: Paweł Brodowski, Paweł Kaczmarczyk, Darek Oleszkiewicz, Kuba Stankiewicz i Piotr Wojtasik przyznało główną nagrodę konkursu zespołowi Adam Jarzmik Quintet. Zwycięzca otrzyma 25 tysięcy złotych, ufundowane przez Prezydenta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza, a także, od redakcji Jazz Forum, możliwość udziału w sesji reklamowo-promocyjnej o wartości 3 tysięcy złotych, która ukaże się na łamach magazynu w wydaniu tradycyjnym i internetowym.  

Adam Jarzmik Quintet tworzą studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Katowicach. Podczas przesłuchania konkursowego, zespół w składzie: Adam Jarzmik (p), Jakub Łępa (dr), Paweł Palcowski (tpt), Maciej Kitajewski (db) oraz Piotr Budniak (dr), zaprezentował utwór Solar, Milesa Davisa oraz dwie kompozycje autorstwa lidera grupy, Adama Jarzmika - Rozrabiakę oraz Dominica's Dream. 

tekst: materiały organizatora
zdjęcia: Andrzej Olechnowski

 

Projekt pod przewodnictwem Piotra Wojtasika to hołd – przypomnienie legendarnego warszawskiego klubu jazzowego Akwarium. Pochodzący z Wrocławia Wojtasik zadebiutował na festiwalu Jazz Jamboree w 1988 roku wraz z zespołem New Presentation. Obsypany nagrodami (Fryderyk, Jazzowy Oscar, Mateusz Trójki) nagrywał i koncertował m.in. u boku takich gwiazd jazzu jak: Kenny Garrett, Billy Harper, Gary Bartz, Dave Liebman, Victor Lewis, Daniel Humair, Joachim Kühn czy Michel Donato, a na polskim rynku współpracował m.in.: z Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Andrzejem Jagodzińskim, Maciejem Sikałą, Lorą Szafran, Leszkiem Możdżerem czy Piotrem Baronem. Ostatnim z dotychczasowych albumów w jego solowym dorobku jest Old Land, który ukazał się w 2013 roku. Na tej płycie jazz przeplata się z muzyką świata, a u boku lidera pojawiają się legendy: Billy Hart, Kirk Lightsey, Essiet Okon Essiet i inni. Wojtasik jest wykładowcą Akademii Muzycznych w Katowicach i Wrocławiu. Szczególnie jednak warta podkreślenia jest wieloletnia przyjaźń muzyczna, jaka połączyła Wojtasika z inną legendą amerykańskiej sceny jazzowej Billym Harperem. Artyści poznali się jeszcze w drugiej połowie lat 90., kiedy Wojtasik przygotowywał się do nagrania płyty Quest. Od tamtej pory zaowocowała ona wieloma wspólnymi trasami koncertowymi, jak również nagraniami płytowymi w grupach, które firmował Wojtasik i w zespołach Billy’ego Harpera.

Piotr Wojtasik ,  Sebastian Sołdrzyński – tpt
Viktor Toth , Marcin Kaletka – sax
Dominik Wania – p
Leszek Możdżer – keyb
Dariusz Oleszkiewicz – db
Marek Kądziela – g
Eric Allen – dr
Jakub Miarczyński – perc
Igor Pietraszewski –  shakuhachi, tin whistle, bean flute (pungi)

tekst: materiały organizatora
zdjęcia: Andrzej Olechnowski

 

Zbigniew Namysłowski to pierwszoplanowa postać polskiego jazzu. W znakomitej serii płytowej Polish Jazz (pomysł redaktora Andrzeja Karpińskiego, Polskie Nagrania) po długiej przerwie ukazał się album z numerem 77 ze znamiennym tytułem, który można uznać za symbol i manifest: POLISH JAZZ – YES! To jednocześnie urodzinowy album Zbyszka Namysłowskiego. Nikomu innemu zaszczyt wznowienia kultowej serii nie mógłby przypaść w udziale. W każdym dźwięku jego saksofonu słyszymy polski jazz, choć piekielnie amerykański – czarny. Zawsze ciągnęło się za nami hasło „Polish jazz”. Graliśmy własny repertuar, nie standardy, w tym głównie moje kompozycje. Tym samym narzucaliśmy pewien styl. Byliśmy dzięki temu rozpoznawalni. Nikt w ten sposób nie grał – mówi Namysłowski. Niedziela, 30 kwietnia, ustanowiona przez UNESCO Światowym Dniem Jazzu będzie celebrowana nad Odrą nieco przewrotnie jako Światowy Dzień Jazzu Polskiego, a jej mottem będzie tytuł płyty Zbigniewa Namysłowskiego: POLISH JAZZ – YES!


Zbigniew Namysłowski – as/ ss / sss
Jacek Namysłowski – tb
Sławek Jaskułke – p
Andrzej Święs – db
Grzegorz Grzyb – dr

tekst: materiały organizatora
zdjęcia: Andrzej Olechnowski


Dodaj do:Komentarze


Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing