„Alicja w Krainie Czarów” urzeka formą i treścią

niedziela 9 kwietnia 2017
„Alicja w Krainie Czarów” urzeka formą i treścią. Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego PWST wyreżyserował Jerzy Bielunas. Przedstawienie dla dzieci od 8 roku życia można oglądać premierowo 8 kwietnia, a potem 10, 11, 12 i 25 kwietnia o g. 11 na Dużej Scenie PWST przy Braniborskiej. Godzina pięćdziesiąt z przerwą mija błyskawicznie.

Na projekty artystyczne Jerzego Bielunasa czeka się z utęsknieniem i z niesłabnącym przeczuciem, że po premierze staną się one arcyciekawymi propozycjami, których pominięcie w kalendarium kulturalnym Wrocławia byłoby, co najmniej, niestosowne.  I tak też dzieje się teraz, kiedy na Dużej Scenie PWST trwają ostatnie próby do spektaklu dyplomowego studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego. Już na przedpremierowym etapie pracy i przygotowań spektakl „Alicja  w Krainie Czarów” urzeka formą i treścią. Wielkie, kolorowe formy lalkowe zgrabnie poruszają się na wielopoziomowej scenie. Abstrakcyjne teksty świetnie dopełniane są przez wyolbrzymiony obraz. Widz dorosły i dziecięcy słucha i ogląda spektakl z niesłabnącym zainteresowaniem, instynktownie wpadając w sferę magii teatru.

Spektakl powstaje na podstawie fragmentów powieści "PRZYGODY ALICJI W KRAINIE CZARÓW" i "O TYM, CO ALICJA ODKRYŁA PO DRUGIEJ STRONIE LUSTRA" w tłumaczeniu Macieja Słomczyńskiego. Reżyserią i adaptacją dzieła zajmuje się, wspomniany już, Jerzy Bielunas, muzykę komponuje Szczepan Pospieszalski, ruch sceniczny opracowuje Ewelina Ciszewska, kostiumy projektuje Elżbieta Terlikowska, wokalnie szkoli studentów Małgorzata Jaworska-Kaczmarek.

Warto wspomnieć, że cudowne kostiumy i maski wykonują: Ilona Szurkowska, Małgorzata Bekalarska, Paulina Kasiukiewicz, Piotr Kochanowski, Teresa Mak, Jerzy Makowski, Marcin Rasiak z pracowni plastycznej.

W spektaklu występują: Iga Bancewicz, Maja Bartlewska, Helena Hajkowicz, Agata Jakoniuk, Joanna Kowalska, Agnieszka Nowakowska, Julia Rzepecka, Anna-Maria Sieklucka, Monika Stanek, Mikołaj Bańdo, Dominik Gostomski, Wojciech Grzywa, Kornel Sadowski, Tomasz Tywoniuk, Hubert Waljewski.

W programie przedstawienia czytamy:
"Alicja" dla dzieci jest opowiastką pełną niezwykłych przygód, zdumiewających bohaterów, zabawnych wierszyków i nagłych zwrotów akcji, zupełnie zrozumiałych i przyjętych w królestwie bajki. „Alicja" dla dorosłych jest drugim, obok „Finnegans Wake" Joyce'a, arcydziełem, którego myślą przewodnią jest analiza umysłu ludzkiego pogrążonego we śnie. (…) Każdy, kto śnił (a śniliśmy wszyscy), wie, że niemal wszystkie sny składają się z niejasnego ciągu wydarzeń mających własną logikę senną, łańcuch przyczyn i skutków, które częściowo wymykają się śpiącemu, choć wie on, że są z nim związane, i dlatego często stara się je rozpaczliwie uporządkować przed przebudzeniem. Mówiąc słowami Alicji: „Trochę to trudno zrozumieć... nasuwa jakieś myśli... ale nie wiem dokładnie jakie!.

Jednym z podstawowych praw snu jest to, że może on łączyć ze sobą ludzi, którzy nigdy się nie spotkali, i fragmenty rzeczywistości, które nigdy nie mogłyby sąsiadować z sobą na jawie. Podświadomość wyrzuca na powierzchnię fragmenty filmu, a sen jest zdumiewającym, choć podległym prawom, montażystą, sklejającym je w całość, na którą śpiący nie ma pozornie wpływu, choć cały materiał pochodzi wyłącznie od niego.

oprac. tekstu: Dorota Olearczyk
foto: Julian Olearczyk
Dodaj do:Komentarze


Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing