Co dwie gitary, to nie jedna

niedziela 19 marca 2017
Proza- klub znajdujący się w Przejściu Garncarskim- stał się w sobotę miejscem promocji najnowszej płyty Krzysztofa Pełecha i Roberta Horny. To był znakomity wieczór z muzyką gitarową zaaranżowaną na dwie gitary, z panią, która puściła oko, z bułkami z serem i opowieściami o charango z pancernika. 

Koncert promujący nową płytę "Sambalanço" duetu Krzysztof Pełech & Robert Horna odbył się 18 marca we wrocławskim klubie PROZA, a poprzedził go mini recital młodej, utalentowanej wrocławskiej gitarzystki Nel Maślanki.

Na koncert będący kombinacją oryginalnych aranżacji w stylu samby, bossa-nowy, tanga i improwizowanych smooth-jazzowych klimatów oraz bogactwem pięknych melodii, harmonii i rytmu -zaprosiła Nina Sokołowska.

Najnowsza płyta Krzysztof Pełech & Robert Horna Duo pt. „Sambalanço”, której premiera planowana jest na przełom kwietnia i maja 2017 r., utrzymana jest w podobnej stylistyce. Znajdują się na niej utwory m.in.  Pata Metheny’ego, Ralpha Townera, Astora Piazzolli, a także oryginalne aranżacje utworów Celso Machado i Azizy Mustafy Zadeh- zapowiadała prowadząca.

W tle sceny wyświetlana była reprodukcja obrazu Thomasa Lange, który udostępnił swoje dzieło na okładkę płyty znakomitych gitarzystów. Ekspresyjne i mocne kolory pani, która puściła oko, pasowały  do granych utworów i inspirowały Krzysztofa Pełecha do zabawnych komentarzy. Improwizacje Horny i precyzja Pełecha świetnie uzupełniały się tworząc znakomitą całość. Jednak, co dwie gitary, to nie jedna, a co dwa talenty, to nie jeden.

tekst: Dorota Olearczyk
foto: Julian Olearczyk i Dorota Olearczyk  


Krzysztof Pełech to wybitny wrocławski muzyk, trzykrotnie wybrany najlepszym polskim gitarzystą klasycznym przez magazyn „Gitara i Bas”. Jest Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Konkursu Gitarowego i Festiwalu Guitar Masters oraz Letniego Kursu Gitary w Krzyżowej/ Guitar Masters Camp.  Artysta wykonuje około 60 koncertów rocznie i ma na swoim koncie 16 albumów. Do tej pory współpracował z czołowymi polskimi orkiestrami, a także z Berlińską Orkiestrą Festiwalową; często jest też zapraszany do współpracy z wybitnymi kompozytorami i gitarzystami, takimi jak: Jorge Morel, Jorge Cardoso, Joscho Stephan czy Tommy Emmanuel.   Pełech  koncertował niemal we wszystkich krajach europejskich, w USA, Brazylii, Południowej Afryce, a także w Egipcie, Singapurze, Indonezji, Malezji, Argentynie i Chile.

Robert Horna jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych.  Aktywnie koncertuje w Polsce, Szwajcarii, Rumunii, Mołdawii, Niemczech, Belgii, Holandii oraz w Ameryce Południowej. Gości z recitalami na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, podczas których regularnie jest zapraszany do prowadzenia lekcji mistrzowskich. Robert Horna jest artystą wszechstronnym – występuje w zespołach kameralnych, na koncertach z towarzyszeniem orkiestr i w ramach solowych recitali. Gitarzysta jest również autorem trzech solowych płyt wydanych nakładem CD Accord Music Edition.

Nel Maślanka  – wrocławska gitarzystka, uczennica w klasie p. Agaty Furmanowskiej w Szkole Muzycznej I st. G.Bacewicz. Nel jest laureatką m.in. International Classical Guitar Youth Competitionw Bartysławie (I miejsce i Grand Prix), Międzynarodowego Konkursu„Alirio Diaz Per Giovani Chitarristi” w Rzymie ( I miejsce), Międzynarodowego Konkursu Gitarowego w Omiš w Chorwacji (I miejsce),  Festiwalu „Alirio Diaz Jugendwettbewerb” w Rust (I miejsce),  Polsko-Niemieckiego Wiosennego Konkursu Gitarowego w Szczecinie (I miejsce), Międzynarodowego Konkursu Muzyki Gitarowej w Ełku (I miejsce),  Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu (I miejsce), Ogólnopolskich konkursów w Strzelcach Krajeńskich oraz w Kępnie (I nagrody i Grand Prix). Stypendystka Prezydenta Miasta Wrocławia i Wójta Gminy Kobierzyce i Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
Dodaj do:Komentarze


Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing