Coraz lepszy Jacaras

środa 20 maja 2015
Zuchwali  młodzieńcy  śpiewający  i hałasujący  nocą na ulicach miasta opanowali w niedzielę Stary Klasztor. Świetnie brzmieli , dobrze wyglądali i przyjemnie śpiewali. Zespół Jacaras, którego nazwa oznacza dość nieskrępowanych wesołków, rozwija się wspaniale, a  dojrzewając smakuje coraz lepiej. Dwa lata temu nieśmiało rozgrzewali widzów Klubu pod Kolumnami, w niedzielę z mistrzowską pasją i z polifonicznym wdziękiem opanowali Salę Gotycką.

Jacaras tworzą grający na gitarach absolwenci wrocławskiej Akademii Muzycznej, Łukasz Figiel, Mateusz Ławniczak, Martin Złotnicki, Łukasz Oleszek oraz meksykańska wokalistka Julieta Gonzalez-Springer i prof. Piotr Zaleski. Na koncercie usłyszeliśmy tańce Hiszpanii okresu baroku, znajdujące się w XVII i XVIII-wiecznych tabulaturach gitarzystów hiszpańskich, opracowane na współczesne instrumentarium.

Kolejne utwory zapowiadał wnikliwy badacz tabulatur barokowych gitarzystów, założyciel i kierownik muzyczny zespołu- Piotr Zaleski. To on zdradzał tajniki rytmu utworów, zachęcał do wspólnego śpiewu, wyjaśniał strój małej gitary popularnej na Wyspach Kanaryjskich i na niej grał. Słuchaliśmy m.in. taranteli i wariacji na temat innych hiszpańskich  form tanecznych. Kastaniety, bębny, tamburyno i uderzenia w pudło rezonansowe towarzyszyły wyselekcjonowanym brzmieniom gitar, które dobrze rozchodziły się po sklepieniach Sali Gotyckiej.

Wyśmienity występ Jacaras był ostatnim tegorocznym koncertem w ramach cyklu Podróże Po Strunach im. Marka Długosza.

tekst: Dorota Olearczyk
foto: Julian OlearczykDodaj do:Komentarze


Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing