Ewa Stachniak „Bogini tańca”

sobota 15 lipca 2017
Ewa Stachniak napisała wciągająca historię o Bronisławie Niżyńskiej -  rosyjskiej tancerce i choreografce pochodzenia polskiego, córce tancerzy Tomasza i Eleonory Niżyńskich, siostrze słynnego tancerza Wacława. Powieść „Bogini tańca” nie pozwala wyspać się w nocy i jest przyczyną zmęczenia dnia następnego. 

Ewa Stachniak jest autorką bestsellerowej powieści „Katarzyna Wielka. Gra o władzę”, więc można było przypuszczać, że opowieść o Broni Niżyńskiej nie będzie odbiegała od niej jakością i talentem pisarskim. Pisarka, w swojej najnowszej książce przedstawia sylwetkę kobiety, która daleko wyprzedziła swoje czasy, a mimo to została niemal zapomniana.

Na kartach „Bogini tańca” Niżyńska ożywa jako wybitna artystka, ale też kobieta z krwi i kości – niezwykła, inspirująca, zarażająca pasją. „Bogini tańca” to wyjątkowa opowieść o kobiecie, która dotarła na szczyt wbrew wszystkiemu i wszystkim. Na zdominowanej przez mężczyzn scenie osiągnęła pozycję, o jakiej inni mogli tylko marzyć. Jednak najtrudniejsze role odgrywała czasem nie na scenie, a w życiu… I tych życiowych zawieruch, dramatów, ale i drobnych radości i wielkich szczęść jest w książce dużo. Retrospektywy nie zdradzają fabuły linearnie. Dzięki przeskokom czasowym powieść czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem. To bardzo ciekawy zabieg artystyczny, dzięki któremu o traumatycznym zdarzeniu, które zaprowadziło Bronisławę na cmentarz, dowiadujemy się w finale powieści. We wcześniejszych rozdziałach mamy lakoniczne wzmianki o skutkach tragedii.

Wchodzimy w świat artystycznych konotacji, zależności, inspiracji, które osadzone są w czasach zawieruch wojennych i zmiany systemów politycznych. Podróżujemy z bohaterami do Paryża, Londynu, Kijowa, Monte Carlo, Los Angeles, Petersburga. Czujemy posmak bycia blisko twórczej inspiracji i szaleńczej manii.

Uwaga, to bardzo wyczerpująca książka, z nią się tańczy w czytelniczym opętaniu jak z najlepszym tancerzem.

tekst: Dorota Olearczyk 

Ewa Stachniak „Bogini tańca”
Wydawca: ZNAK
Dodaj do:Komentarze


Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing