Hala Stulecia od Zaplecza

piątek 1 czerwca 2012




Hala Stulecia to kolejny przystanek w ramach cyklu "KUL_tourA od zaplecza" (Kultura od Zaplecza) Jak zawsze udało nam się wejść z obiektywami fotograficznymi w miejsca, które na co dzień dostępne są tylko dla pracowników Hali Stulecia. Efekt pracy Joanny Stogi, Andrzeja Olechnowskiego, Sebastiana Martineza i Tomasza Kuriaty możecie podziwiać poniżej.  Przygotowaliśmy też kilka ciekawostek odnośnie historii hali. Fotorelacje z wizyt w poprzednich miejsach odwiedzonych w ramach cyklu można zobaczyć na PIK-u i na naszym profilu na Facebooku.

_tour Panorama Racławicka
_tour Muzeum Narodowe | konserwcja

_tour Hala Stulecia

foto: Joanna Stoga, Andrzej Olechnowski, Sebastian Martinez, Tomasz Kuriata

Iglica – projektu Stanisława Hempla została ustawiona przed Hala Stulecia w 1948 r. przy okazji Wystawy Ziem Odzyskanych. Na jej szczycie umieszczono lustra, które miały odbijać światła reflektorów tak żeby były widoczne w całym mieście. Niestety burza potłukła lustra, które zostały zdjęte pod koniec Wystawy przez dwóch studentów – taterników.

Pawilon Resauracyjny, który został wyremontowany i rozbudowany w latach 2009-2010 i aktualnie mieści się w nim Wrocławskie Centrum Kongresowe także został zaprojektowany przez Maksa Berga. Oryginalnie na dachu była latarnia i kopuła – jednak ze względu na oszczędności finansowe zbudowano ją z nietrwałych materiałów i rozebrano ją w latach trzydziestych XXw.

Hala Stulecia nie była pierwotnie szara – betonowa jak dotychczas sądzono. To czynniki zewnętrzne, atmosferyczne przez 100 lat wypłukały farbę, którą oryginalnie pomalowano Halę Stulecia. Jej ślady odnaleziono w zakamarkach zadaszenia pomiędzy Halą a budynkiem Centrum Kongresowego. Na podstawie wnikliwych badań chemicznych ustalono dokładny kolor i odtworzono podczas remontu elewacji zakończonego w 2010 roku.

Podczas remontu wnętrza Hali Stulecia wymieniono instalację wentylacji mechanicznej. Odkryto cztery oryginalne niemieckie silniki, które działały. Producent – niemiecka firma KRUPP istnieje do dzisiaj.

Max Berg nie przewidział żadnych zdobień w projektowanej przez siebie Hali. Jedynie nad wejściem głównym do Hali Stulecia pierwotnie znajdowała się płaskorzeźba przedstawiająca scenę walki Michała Archanioła ze smokiem. Projektantem był rzeźbiarz – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Kasse - Alfred Vocke, zwycięzca ogłoszonego konkursu. Rzeźba niestety nie przetrwała do dnia dzisiejszego, została skuta po II Wojnie Światowej.

Hala Stulecia została wyposażona w 1913 roku w największe na świecie organy składające się z 15 133 piszczałek. Podczas działań wojennych organy nie odniosły bezpośrednich zniszczeń. Po 1945 roku padły łupem szabrowników – zniknęły wszystkie piszczałki głosów językowych. Pozostałe elementy organów (m.in. nienaruszony pulpit do gry) zostały zamontowane w Katedrze Wrocławskiej w latach 1950-1952. Brakujące elementy uzupełniono częściami pozyskanymi z instrumentu wrocławskiego kościoła ewangelickiego im. Gustawa Adolfa. Organy Wielkie z Hali Stulecia rozbrzmiewają do dnia dzisiejszego. Współcześnie dysponują 150 rejestrami (13 207 piszczałek) i są największym instrumentem tego typu w Polsce.

Dzisiejsze kolumny stojące od strony ul. Wystawowej to pozostałość zadaszonego dziedzińca wejścia głównego Terenów Wystawowych łączącego ściany dzisiejszej hali IASE. Wzniesiono go w 1925 roku, kiedy to również powstała nowa Hala Targów – dzisiejsza hala IASE.

Podczas remontu wnętrza Hali Stulecia (2011 r.) prace konserwatorskie pod kopułą prowadzone były tylko na rusztowaniu ponieważ w tym samym czasie trwały prace związane z pogłębieniem posadzki. Dlatego zaprojektowano specjalny system rusztowań, wg indywidualnego projektu (unikalny na skalę Europy) który podwieszono pod kopułą. Konstrukcja ważyła 380 ton.

 









Dodaj do:







Komentarze


Barbara, IP 83.7.173.203
2012-06-01 18:25:09

Świetne zdjęcia. Może zrobicie kolejną wystawę?



tom, IP 46.113.166.50
2012-06-01 22:23:05

Jest wiecej zdjec?



Dodaj komentarz

Nick:
Treść:




© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing