Nie wykluczam | spektakl premierowy we WCTD

sobota 11 czerwca 2016
10 czerwca we Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka przy ul. Kuźniczej odbył  się premierowy pokaz spektaklu pt. „Nie wykluczam” w reż. Nataszy Sołtanowicz na podstawie scenariusza napisanego przez Zbigniewa Ravicza.

Przedstawienie rozpoczęło się tuż przed wejściem na salę. Widzowie otrzymali instrukcję obsługi , a na niej zapisane w czterech krokach proponowane odpowiedzi na niektóre pytania zadawane przez Niezbędnego- jednego z bohaterów historii.

45 minutowy spektakl adresowany do uczniów gimnazjów i liceów  poruszał  tematy wykluczenia z grupy rówieśniczej, był dobrze osadzony w surowej przestrzeni małej sceny Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka. Aktorzy sugestywnie wcielili się w role Zbędnego i Niezbędnego. Zmienny los postaci zdynamizowały i uwspółcześniły multimedia i piosenki. Rozmowy chłopców z rodzicami, nauczycielką, dyrektorką odbywały się w dwóch planach: żywym i filmowym. Rozmowy z detalami twarzy dorosłych odbywały się  w tle, na multimedialnej projekcji utrzymanej w monochromatycznych barwach. Udział głosów i fragmentów twarzy Sambora Dudzińskiego, Grzegorza Mazonia  i Aleksandry Mazoń był  ciekawym zabiegiem reżyserskim.

Twórcy spektaklu umieścili postaci w gąszczu pytań dotyczących wyznaczania granic pomiędzy dobrym a złym, modnym i niemodnym, potrzebnym i zbędnym. Pytali także: dlaczego często jesteśmy bezsilni wobec władczych jednostek? Czemu tak łatwo jest nam być konformistą, a tak trudno zaakceptować odmienność?

„Nie wykluczam” w reż. Nataszy Sołtanowicz z muzyką  Henryka Borsiaka to dobrze opowiedziana historia nowego ucznia, który trafia do miejskiej szkoły, w której rządzi Niezbędny. Zbędny nie jest akceptowany, ale stara się uporać z wykluczeniem. Szybko okazuje się, że na skutek dramatycznych wydarzeń role zmieniają się zupełnie.
W spektaklu występują: Tomasz Tywoniuk i  Mikołaj Bańdo.

tekst: Dorota Olearczyk
foto: Julian Olearczyk
Dodaj do:Komentarze


Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing