Niebotyczne muzyczne przedsięwzięcie

poniedziałek 3 lipca 2017
To było spektakularne zakończenie sezonu artystycznego 2016/1017. Narodowe Forum Muzyki pękało w szwach od ilości publiczności, artystów i braw, które wystrzeliły jak z armaty po ostatnim dźwięku II Symfonii c-moll Gustava Mahlera. Znakomitymi reżyserami ogromnych emocji muzycznych byli – Andrzej Boreyko- dyrygent, Olga Pasiecznik- sopran, Nora Gubisch – mezzosopran, chór NFM pod dyrekcją Agnieszki Franków –Żelany, zjednoczone chóry młodzieżowe projektu Akademia Chóralna i Filharmonicy Wrocławscy. 

Ach co to był za koncert. Dyrygent tańczył przy pulpicie wywijając batutą i ramionami , muzycy z największą starannością dbali o każdy dźwięk wydmuchiwany, wydobywany, szarpany, wyśpiewywany i uderzany.

Maestro Andrzej Boreyko doskonale umiejscowił dźwięki  w przestrzeni i w charakterze poszczególnych części. Symfonia „Zmartwychwstanie” brzmiała monumentalnie i filuternie w zależności od części. Dramatyczne spiętrzenia, marsze żałobne, brzmienia chorałowe, nastrój powagi, żydowskie zawijasy, filuterne frazy...a w finale- tam- tamy, sygnały trąbek i waltorni zapowiadające sąd ostateczny, łagodny chór świętych i zastępów niebieskich... przechodziły płynnie przez muzyków wywołując napięcie i dreszcze słuchaczy.

Sala Główna NFM zabrzmiała niespotykanie dobrze, a Filharmonicy Wrocławscy prowadzeni przez Andrzeja Boreykę zasłużyli na gromkie owacje. Olga Pasiecznik i Nora Gubisch świetnie oddały nastój znakomitego dzieła Mahlera, a chóry dopełniły całości.

Niebotyczne muzyczne przedsięwzięcie zakończyło sezon artystyczny NFM.

tekst: Dorota Olearczyk
foto: Julian Olearczyk

Dodaj do:Komentarze


Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing