Prowincja z jej niepowtarzalną poetyką codzienności i koślawości

sobota 15 kwietnia 2017
Znakomite brzmienia, prowincja z jej niepodrabialną poetyką codzienności i koślawości, nieprzenikniony głos, tradycyjne brzmienia dawnych instrumentów polskich, literackie teksty z domieszką humoru i obcowanie z reprodukcjami jednego z ważniejszych malarzy XX wieku. Tego możemy spodziewać się kupując najnowszą płytę Mai Kleszcz i Kwartetu Prowincjonalnego. 

Na muzyczno- plastyczny projekt składają się utwory Mai Kleszcz skomponowane do tekstów Agaty Dudy- Gracz (uznanej reżyser teatralnej, córki wybitnego polskiego malarza). Obrazy jej ojca- Jerzego- opowiadają historie, które wyśpiewuje Maja. Na płycie znajduje się także jeden utwór autorstwa Kazimierza Grześkowiaka, popularyzatora sztuki Jerzego Dudy- Gracza. Każda kompozycja to wyprawa do wnętrza obrazu, kolejna narracja i kolejne emocje opisane słowami i muzyką.

Na szczególną uwagę zasługuje, powołany do istnienia specjalnie do tego projektu Kwartet Prowincjonalny w składzie Maja Kleszcz, Wojciech Krzak, Marta Maślanka i Bartłomiej Pałyga. Muzyka tworzona przez Kwartet oparta jest na dawnych instrumentach, takich jak: suka, cymbały, skrzypce, wiolonczela, baraban, czy lira korbowa.

Maja Kleszcz zauroczyła nas na 38. PPA, a teraz podgrzewa aurę artystycznego wydarzenia płytą. „Dudzie-Graczowi” - album poświęcony twórczości wybitnego polskiego malarza, Jerzego Dudy-Gracza ukazał się w agencji fonograficznej MTJ 3 kwietnia 2017. Oprawa graficzna wydawnictwa jest uzupełnieniem świata kreowanego przez Maję Kleszcz i Kwartet Prowincjonalny. Dołączona do wydawnictwa książeczka jest bogato ilustrowana pracami malarza.

Maja Kleszcz niemal od samego początku swojej muzycznej kariery kojarzona była z muzyką etniczną i folkiem. Kolejne odsłony jej artystycznej osobowości, praca w teatrze, pozwoliły poznać ją jako wokalistkę wszechstronną, poruszającą się swobodnie w różnych stylistykach od muzyki pop, poprzez bluesa aż do muzyki dawnej. Płyta zatytułowana „Dudzie Graczowi” to wypadkowa wszystkiego co przez ostatnich kilkanaście lat robiła Maja, to muzyka pełna pasji, wizjonerska, hipnotyzująca, ale też w dobry tego słowa znaczeniu – przebojowa- czytamy w nocie wydawniczej.

oprac. Dorota Olearczyk 


Wydawca: Wytwórnia Muzyczna MTJ

Lista utworów:
1. A pod Częstochową
2. Mój anioł się sprzedał niedrogo
3. Będzie ci źle
4. Modlitwa o nie-bycie
5. Lęki jak...
6. A może miałby pan ochotę
7. Zostawiłam ręce oparte
8. Salonowy świątek
9. Jurajski
10. Duda-walc
Dodaj do:Komentarze


Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing